FDA (The US Food and Drug Administration), tarihinde ilk kez genetiği değiştirilmiş domuz kullanımına izin verdiğini açıkladı. 

The US Food and Drug Administration (ABD Gıda ve İlaç Dairesi), bugün açıkladığı bir duyuruyla, GalSafe olarak adlandırılan ve gıda veya insan terapötikleri için kullanılabilen evcil domuzlar dizisinde türünün ilk örneği olan kasıtlı bir genomik değişikliği (IGA) onayladı.

FDA, tarihinde ilk defa genetiği değiştirilmiş domuz kullanımına onay verse de, aslında ilk olarak 2015 yılında genetiği değiştirilmiş somon balıklarının tüketimi için de onay vermişti. Ancak kurum ilk defa genetiği değiştirilmiş domuz kullanımına onay verdiğini bugün resmi olarak duyurdu. 

FDA bugün yapmış olduğu açıklamada genetiği değiştirilmiş domuzların terapötik amaçla yani tedavi için tüketimine onay verdiğini duyurdu. Söz konusu domuzun bazı bireylerde alerjik reaksiyona neden olan şeker moleküllerinden eksik olacak şekilde değiştirildiği belirtiliyor.

Modifiye edilen domuz GalSafe olarak anılıyor. Bununla birlikte söz konusu genetiği değiştirilmiş domuzun alfa-gal olarak adlandırılan şeker moleküllerinden eksik olacak şekilde modifiye edildiği aktarılıyor.  Alfa gal sendromu (AGS) olan kişiler, kırmızı ette bulunan alfa-gal şekere (örneğin sığır eti, domuz eti ve kuzu eti) karşı hafif ila şiddetli alerjik reaksiyonlara sahip olabiliyor. Yani kısaca özetleyecek olursak, heparin gibi ilaçların alfa-gal şekeri içermeyecek şekilde üretileceği aktarılıyor. Alfa-gal şekeri olarak anılan maddeye karşı gelişen alerjilerin ise primer olarak kene ısırığından geçtiği belirtiliyor.

FDA’nın Veterinerlik Merkezi direktörü genetiği değiştirilmiş domuz kullanımı hakkında açıklaması ise şu şekilde:

“FDA, hayvan biyoteknolojisinin güvenli ilerlemelerini kolaylaştırmak için geliştiricilerle yakın çalışmasını sürdürmeye kararlıdır. Veteriner Yenilik Programımız, düzenleyici işlemde daha büyük bir kesinlik sağlayan yenilikçi halk sağlığı ürünlerinin geliştirilmesi ve araştırmalarına teşvik oluyor. GalSafe domuzlarının geliştiricisi bu programa katıldı ve bu önemli FDA girişiminin etkisini kanıtladı. Ek olarak yenilikçi hayvan biyoteknolojisi ürünlerinin güvenliğini ve etkinliğini değerlendirmek için diğer geliştiricilerle çalışmaya devam etmeyi umuyoruz.”

GalSafe domuzlarının, alfa-gal şekerini ortadan kaldırmayı amaçladığı ve bu domuzların tüketiminin güvenli olduğu belirtilmesine rağmen, şu an için insanlarda alerjik reaksiyonun gözlenip gözlenmeyeceğine yönelik yapılan bir çalışma bulunmuyor.

İlginizi Çekebilir:

Evcil Hayvan Sahibi Olmak Sevgili Bulma İhtimalini Artırıyor

Siri Artık Hayvan Sesleri Çıkarabiliyor (Sincap Hariç)

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz