google-islemci-teknosafari

Google, Chromebook dizüstü modellerinde kendisine ait işlemci modelleri üretecek. Belirtilenlere göre şirket, Apple tarafından üretilen M1 işlemci modellerinden ilham almış.

Google, uzun zamandır akıllı telefonlar için ürettiği işlemci modelleri ile gündeme geliyordu. Aylar boyunca sessiz kalan şirket, geçtiğimiz günlerde bu durumu onaylamıştı. Şimdi ise paylaşılanlara göre Google, Chromebook modelleri için de kendisine ait işlemci üretmek için hazırlanıyor.

Amerika merkezli teknoloji devi Google, artık işlemci üretecek. Akıllı telefon piyasasında ilk olarak Google işlemci, Pixel 6 ile kullanılacak. Tensor adlı bu işlemci, şirketin işlemci üretimi konusundaki ilk adımı gibi gözüküyor. Zira şirket, Chromebook modelleri için de benzer bir yola girmiş.

Google, Chromebook modellerinde AMD, Intel ve MediaTek işlemcilerini kullanmayacak. Paylaşılan bilgilere göre şirket, aynı Apple gibi kendine ait işlemci modelleri geliştirecek. Bilindiği üzere Apple, M1 işlemci modellerini üretmeye başlamıştı. Aynı şekilde Google da ARM tabanlı işlemciler üretecek.

google-chromebook-islemci-min

Şirket tarafından tasarlanacak olan işlemciler, ilk olarak 2023 yılında görülecek. Ayrıca işlemciler, Chromebook cihazların yanında tablet modellerinde de görülecek. Ancak Google, tablet piyasasında yer almadığı için, bu işlemciler diğer tablet üreticiler tarafından kullanılabilir.

Apple, geçtiğimiz dönem ilk defa M1 işlemciler ile yeni ürünlerini piyasaya sürmüştü. Bununla birlikte şirket, çok daha az elektrik tüketiminin yanında çok daha üst düzey performans vadediyor. Ancak yeni işlemcilerin negatif yönü, halihazırda kullanılan uygulamaların ve oyunların uyumsuzluk yaşaması oldu. Bununla birlikte Apple, birçok uygulamanın uyumluluğunu hızlı bir şekilde sağlamayı başardı. Şimdi ise aynı aşamalar, Google için bekleniyor.

İlginizi Çekebilir:

Google, ‘Camera Switch’ Özelliği ile Cihazları Yüz Hareketleriyle Kontrol Etme İmkanı Verecek

Google, Gıdaya Erişmekte Zorlananlar için Find Food Support Hizmetiyle Ücretsiz Yiyecek Bulmaya Yardım Ediyor

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz