Apple Maps Trafik Kazası

Apple Maps kullanıcıları, ‘iOS 14.5’ güncellemesinin deneme sürümü kapsamında artık trafik kazası, yol çalışmalarını ve hız kontrollerini bildirebiliyor. Söz konusu özelliğin; ‘iPhone’ kullanıcılarının, yola ilişkin sorunları önceden görerek hedeflerine ulaşmak için en iyi rotayı seçebilmelerini mümkün kılacağı ifade ediliyor.  

iOS 14.5’ güncellemesinin deneme sürümü ile birlikte; Apple Maps kullanıcıları artık trafik kazası, yol çalışmaları ve hız kontrollerini uygulamaya raporlayarak bildirebiliyor. Söz konusu özelliğin; ‘iPhone’ kullanıcılarının, yola ilişkin sorunları önceden görerek hedeflerine ulaşmak için en iyi rotayı seçebilmelerini mümkün kılacağı ifade ediliyor. Özellik, ‘Waze’ isimli navigasyon yazılımına benzer bir şekilde çalışıyor. Söz konusu yenilik kapsamında; kazalar, yol çalışmaları, kapanan şeritler ve yola ilişkin diğer problemler de ‘Maps’e bildirilebiliyor. 2019’dan beri ‘Google Haritalar’da mevcut olan ‘Waze’; söz konusu raporlama özelliğini, popüler hale getiren ilk yazılım olma niteliği taşıyor.  

Apple’ın da ‘iOS 14.5’ güncellemesinin deneme sürümünü yayınlamasıyla, söz konusu özelliği ‘Maps’e eklediği ifade ediliyor. Bu kapsamda kullanıcılar, belirli bir rotada seyahat ederken platforma yeni eklenen ‘Bildir’ sekmesine tıklayabiliyor ve diğer kullanıcıların, rotalarını anında ayarlayabilmelerine yardımcı olmak için kazalar, yoldaki riskler ve hız kontrol alanlarını raporlayabiliyor. Seyahat sırasında yola ilişkin bir rapor eklemek için ‘Siri’ de kullanılabiliyor. Söz konusu özelliğin, ‘Apple CarPlay’i de desteklediği belirtiliyor.  

‘Apple Maps’ raporlama özelliğinin, ilk aşamada yalnızca ABD’de kullanıma sunulacağı tahmin ediliyor 

Apple Maps Raporlama

Diğer yandan özellik, henüz ‘beta’ aşamasında olduğu için güncel olarak kullanıcılar tarafından kullanılabilen birkaç raporlama seçeneği yer alıyor. Apple’ın; özellik yaygın kullanıma açıldığında, raporlama seçeneklerini de artırmış olması bekleniyor. ‘The Verge’; özellik içerisindeki raporlama ikonlarının, ‘Google Haritalar’dakilere oldukça yüksek oranda benzediğine işaret ediyor. ‘Apple Maps’ raporlama özelliğinin, ilk aşamada yalnızca ABD ağında kullanıma sunulacağı tahmin ediliyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Apple 2020’de En Çok İndirilen Uygulama ve Oyunları Açıkladı

Google Maps, yapay zeka ile doğal afetler gerçekleşmeden önce tahmin oluşturabilecek!

Google’dan sonra Apple da koronavirüs için hareketlilik raporu yayınlamaya başladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz