Huawei’in Avusturya’da tanıttığı uygulama sayesinde tarım arazileri 5G’li dronlarla görüntülü taranarak ayrıntılı analiz ediliyor, ürünü olumsuz etkileyen faktörler konum bazlı saptanıyor. Uygulamanın yapay zeka ile analiz bölümü, Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi’ndeki 12 kişilik Türk mühendis ekibi tarafından yürütülüyor. 

Huawei, tarım alanında da sürdürülebilir çözümler sunmak üzere iş ortaklarıyla el ele vererek çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmalar arasında, Huawei’in 4 Ekim tarihinde Avusturya’da düzenlediği “5G Akıllı Tarım Turu” etkinliğinde tanıttığı proje de yer alıyor. İnsansız hava aracı firması Dronetech ile işbirliği yapan Huawei, tarım alanlarında ihtiyacın üzerinde ilaçlama, gübreleme, sulama gibi çevreye zararlı uygulamaların önüne geçecek bir proje ile karşımıza çıkıyor.

Huawei’in geliştirdiği 5G tabanlı görsel iletim teknolojisi ile anında veri sağlayacak olan drone’lar, tarım alanlarını gözlemleyerek, yalnızca ihtiyaç olan alanlarda ve yeterli miktarlarda ilaçlama yapılması için gerekli veriyi sağlayacak. Geniş alanları tarayacak olan hava araçları, buradan elde edilecek büyük miktarda veriyi, gerçek zamanlı olarak gözlemcilere iletecek. Böylelikle müdahale edilmesi ya da inceleme yapılması gereken tarım alanlarına hızla erişilebilecek ve ürünlerin gelişimi de gerçek zamanlı olarak takip edilebilecek.

Projenin İkinci Aşamasında Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi Devrede

5G, yapay zeka ve nesnelerin interneti teknolojilerinin bir arada kullanıldığı tarıma yönelik bu projede Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi, geliştirdiği yapay zeka veri anlamlandırma yazılımı önemli bir rol alıyor. 12 kişiden oluşan Türk mühendis ekibi, beş aydır İstanbul Ümraniye’deki merkezde çalışmalarını sürdürüyor.

Ekibin geliştireceği analizler, çiftçilerin küçük böcekler gibi zararlı etkenleri tespit etmelerine, mahsul durumunu izlemelerine ve hasadın gelişim sürecini tahmin etmelerine yardımcı olarak; su, kimyasallar ve böcek ilaçlarının kullanımının, verimli ve çevre dostu oranlarda yapılmasını sağlayacak.

Yetkililer Konu İle İlgili Değerlendirmeler Yaptı

Avusturya Maliye Bakanlığı Telekomünikasyon, Posta Hizmetleri ve Madencilik Genel Müdürü Andreas Reichhardt, yaptığı değerlendirmede “Huawei ve Dronetech’in tarımda insansız hava araçları kullanımına yönelik projesi, Avusturya özelinde bir ilk olma özelliği taşıyor. Burada, gerçek zamanlı görüntü tanılama ile ürünlerin gelişimini analiz etmek istiyoruz. Böylece hasat süreçlerinin verimli geçmesini ve ürün kalitesini artırmayı amaçlıyoruz. Tüm bunları yaparken, dijital dönüşüm çağının fırsatlarından da yararlanmak istiyoruz. Bunun için de 5G teknolojisinin sunduğu bir altyapıya ihtiyacımız vardı” ifadelerine yer verdi.

Huawei Avusturya Başkan Yardımcısı Erich Manzer’in değerlendirmesi ise şu şekilde; “5G, üç temel uygulama alanı için geliştirildi: Yüksek bant genişliği, düşük gecikme süresi ve milyonlarca cihazı birbirine bağlayabilmek. İnsansız hava araçlarını 5G teknolojisi ile entegre etmek, kaynakların verimli kullanımı açısından son derece önemlidir.”

5G destekli insansız hava araçlarını tarımda kullanmanın en büyük zorluğu ağ kapsama alanları olarak gösteriliyor. Bugün 5G ağları, çoğunlukla zemin seviyesinde veya iç mekanlarda bulunan son kullanıcılar için tasarlanmış bulunuyor. Rutin olarak yerden 50 metre yükseklikte uçan insansız hava araçları için yüksek kaliteli kapsama alanlarına yönelik gelişim sürecinin, önümüzdeki dönemde devam etmesi bekleniyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz