Samsung, CES 2021 öncesi online bir etkinlikle gerçekleştirdiği  “First Look 2021” de  Neo QLED, MICRO QLED ve Lifestyle TV ekranlarını tanıttı. 

Geleneksel televizyonların yerini alması beklenen seriler için Samsung, erişilebilirlik, sürdürülebilirlik ve inovasyonu öne çıkarıyor. 

Samsung Neo QLED: TV ekranları teknolojisinde Quantum sıçraması

Samsung, amiral gemisi 8K (QN900A) ve 4K (QN90A) TV modellerinde, tamamen yeni bir ekran teknolojisini Neo QLED ile piyasaya sunuyor. Samsung, Quantum Matrix Teknolojisi ve (Neo QLED için optimize edilmiş güçlü bir görsel işlemcisi olan) Neo Quantum İşlemci tarafından kusursuz bir biçimde yönlendirilen yeni bir ışık kaynağı olan Quantum Mini LED özelliğiyle QLED’i yeni bir seviyeye yükseltiyor.

Samsung’un 2021 Neo QLED 8K modeli, ayrıca yeni bir Infinity One Tasarıma sahip. Bu tasarımda ekran çerçevesi neredeyse görünmez olduğundan şık bir görünüm ve form faktörüyle birlikte, kullanıcıya sürükleyici bir izleme deneyimi sunuluyor. Neo QLED 8K televizyonun arka kısmına yerleştirilebilecek yepyeni bir kablo yönetim sistemi olan iliştirilebilir Slim One Connect harici bağlantı kutusu, daha kolay bir kurulum ve daha estetik bir görünüm olanağı sağlıyor. 2021 Neo QLED 8K ayrıca, birçok üst düzey ve sürükleyici ses özelliğine de sahip: Nesne Takip Eden Ses (OTS) Pro’nun dinamik sesi, ekrandaki nesnelerin hareketleriyle eş zamanlı olarak veriliyor ve SpaceFit Sound özelliğiyle, TV’nin kurulumdan sonraki fiziksel ortamı analiz edilerek, mekana özel bir biçimde verilen seslerle sürükleyici bir ses ortamı yaratılıyor.

Samsung’un 2021 Neo QLED 8K ve 4K modelleri, televizyonun rolünü başka bir boyuta taşıyan ve kullanıcıların spor, eğlence ve evden çalışma gibi değişen ihtiyaçlarını karşılayabilen akıllı özelliklerle de donatıldı: 

Samsung Health, evinizi kusursuz bir spor stüdyosuna çevirirken Smart Trainer özelliği, tıpkı kişisel spor eğitmeni gibi gerçek zamanlı olarak duruş takibi ve analizi gerçekleştiriyor. Egzersiz esnasında ya da sonrasında Smart Trainer, formunuza dair size geri bildirimlerde bulunuyor, hareketlerinizi ve yaktığınız kalori miktarını sayabilmenize olanak tanıyor. Video ve etkileşimli egzersiz, Bixby-destekli ses denetimiyle birlikte çalışırken Samsung Health Smart Trainer, evde spor deneyiminizi üst seviyeye taşıyarak kişiselleştiriyor.

Oyun deneyimi artırılıyor

Samsung, tamamen özel iki yeni özellikle, televizyonda oyun deneyimini de en üst düzeye çıkarıyor. Super Ultrawide GameView, oyunseverler için geniş 21:9 en boy oranının da ötesinde ultra geniş 32:9 oranda oyun imkanı sağlıyor. Genişletilmiş görüş alanı sayesinde oyuncular hiçbir hareket anını kaçırmıyor. Game Bar özelliğiyle birlikte oyuncular oyunun en kritik anlarını hızlıca takip ederek bunlara uyum sağlayabiliyor, bu esnada en boy oranları arasında geçiş yapabiliyor, giriş gecikmesini denetleyebiliyor ya da kulaklıklarını bağlayabiliyor. Son olarak, FreeSync Premium Pro da takılmaları en aza indirerek oyun boyunca akıcı görüntü kalitesi sağlıyor.

Google Duo ile tüketiciler telefonlarını kullanarak yüksek kalite ve hızda, azami 32 katılımcıyla görüntülü konuşma yapabiliyor. Hangi işletim sistemini kullandıklarınınsa bir önemi yok. Google Duo uygulamasıyla, opsiyonel USB-bağlantılı kamera yoluyla doğrudan video görüşmesi yapmak mümkün. Ek olarak, akıllı kamera çözümü sayesinde, kameranın hareketlerini takip edebilmesi sağlanıyor. Her zaman odakta ve doğru boyutta kalmanız için yakınlaştırma ve uzaklaştırma otomatik olarak çalışıyor.

Samsung cihazlarındaki PC on TV, kullanıcıların kişisel bilgisayarlarını televizyonlarına bağlayabilmesini sağlıyor. Bu sayede kullanıcılar televizyon ekranını ve bağlantılı bir fareyi, klavyeyi ve PC’yi kullanarak işlerini yapabiliyor veya ders çalışabiliyor. Kullanıcılar ayrıca belge oluşturmak ve düzenlemek için TV’nin web tarayıcısı üzerinden MS Office 365’e doğrudan erişim sağlayabiliyor. Bunu yapmak için Easy Connection uygulamasını bilgisayarınıza kurmanız ve Samsung hesabınıza giriş yapmanız yeterli. Hemen sonrasında televizyonunuz PC’nize bağlanarak evinizin salonundan çalışmayı sizin için kusursuz bir deneyim haline getirir.

MICRO LED ile nefes kesen görüntü kalitesi ve tasarımda yeni bir çağ başlıyor

Micro LED, 2021’de evlerinize geliyor. Yeni MICRO LED serisiyle birlikte, Samsung Micro LED’i ilk kez geleneksel bir TV form faktörü haline getirerek, ultra geniş, yeni nesil bir ekranda nefes kesen deneyimleri kullanıcılarına sunuyor.

Yıl sonuna kadar 110 inç, 99 inç ve daha küçük boyutlarda satışa sunulacak olan yeni MICRO LED serisi mikro-metrelerle ölçülen boyutlarda LED ışıkları kullanarak, geleneksel ekranlardaki arka ışığı ve renk filtrelerini ortadan kaldırıyor. Kendi kendini aydınlatan ekran, çarpıcı gerçekliğe sahip renkler ve parlaklık sağlarken 24 milyon adet tekil olarak kontrol edilen LED ışık kullanıyor. Yüzde 99’un üzerinde ekran-gövde oranına sahip Monolith Tasarım sayesinde, izleyeceğiniz tek şey nefes kesen görüntü kalitesi olacak.

Samsung, MICRO LED serisinin dev ekranlarından daha çok faydalanabilmeniz için Akıllı TV özelliklerini de geliştirdi. Mesela tüketiciler artık tek ekranda dört farklı içeriği aynı anda izlemek için 4Vue (Dörtlü Görünüm) özelliğini kullanabilecek. Kullanıcıların, birden fazla harici cihazı bağlayarak çoklu oyun müsabakalarını aynı anda takip etmeleri ya da oynadıkları video oyunlarını yayınlamaları ve bunları müthiş bir kalitede ve boyutta yapabilmeleri artık mümkün.

Son olarak, yeni MICRO LED’in dinamik ses deneyimi de en az görselliği kadar sürükleyici. Majestic Sound özelliği sayesinde 5.1 kanal sesi harici hoparlöre gerek kalmadan verilebiliyor ve odanızı şaşaalı bir sinema salonuna dönüştürüyor.

İlginizi Çekebilir:

Samsung Galaxy S21 Canlı Görüntülendi

Samsung’un ‘Galaxy SmartTag’ İsimli Konum Takip Cihazı İlk Kez Canlı Görüldü! 

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz