Pazar, Ocak 17, 2021
Ana Sayfa Teknoloji Telefondan Karşı Tarafa Ses Gitmiyor - Neden Olur ve Çözümü Nedir?

Telefondan Karşı Tarafa Ses Gitmiyor – Neden Olur ve Çözümü Nedir?

Akıllı cep telefonu kullananlar zaman zaman bazı sorunlarla karşı karşıya kalabiliyor. Bu sorunlardan biri de karşı tarafa ses gitmemesi olabiliyor. Bu sorunu yaşayanlar da neden olduğunu merak ederek araştırmaya başlıyor. “Telefondan karşı tarafa ses gitmiyor, neden olur ve çözümü nedir?” gibi sorular kafanızı meşgul ediyorsa işte tüm detaylar…

Akıllı telefon kullanıcıları bazen telefondan sesin gelmemesi veya karşıya ses gitmemesi gibi sorunlarla karşılaşabiliyor. Sonrasında ise çözüm bulmak için konuyla ilgili yoğun araştırmalar yapıyorlar. Bu sorunun çözümünden önce neden kaynaklandığını bilmek gerekiyor. Ses gitmemesi veya gelmemesi sorunu pek çok nedenden kaynaklanabiliyor. Siz de “Telefondan karşı tarafa ses gitmiyor, neden olur ve çözümü nedir?” gibi soruların cevabını merak ediyorsanız bu konuyu detaylı olarak incelediğimiz yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Android Karşı Tarafa Ses Gitmiyor. Sebebi Ne Olabilir?

Android Karşı Tarafa Ses Gitmiyor

Akıllı telefonlarda bazen mikrofon arızasına bağlı olarak veya farklı nedenlerden dolayı ses karşı tarafa gitmez. Bazen de telefondan karşı tarafın sesi gelmiyor olabilir. Öncelikle bu sorunun neden kaynaklanmış olabileceğine ilişkin telefonunuzda bazı incelemeler yapmalısınız. Böylece, sorunun nedenini öğrenebilir ve ona göre bir çözüm üretmeye çalışabilirsiniz. Sırasıyla aşağıda vereceğimiz kontrolleri yapmalısınız.

 • Telefon ses karşıya az gidiyor ya da hiç gitmiyor ise telefonunuzun mikrofonu tozlanmış olabilir.
 • Telefonunuza indirdiğiniz bazı uygulamalar sesi engelliyor olabilir. Bunu kontrol etmelisiniz.
 • Telefonunuzu güncellememiş olabilirsiniz. Yazılım güncellemesi var mı diye bakmalısınız.
 • Son olarak donanımsal bir sorun yaşanıyor olabilir. Donanımsal sorunlar, mikrofonunuzun arızalanmasından veya mikrofon ile ana kart bağlantısında yaşanan sorundan kaynaklanabilir.

iPhone Karşı Tarafa Ses Gitmiyor. Sebebi Ne Olabilir?

“Telefondan karşı tarafa ses gitmiyor” iPhone telefonlarda da yaşanan bir sorun. Ancak bu sorunun nedenleri de Android telefonlarla aynıdır. iPhone telefona sahipseniz yukarıda anlattığımız kontrolleri siz de yapmalısınız. Tüm kontrolleri yaptıktan sonra sorun hala devam ediyorsa teknik bir destek almanız gerekiyor olabilir.

Telefonda Karşı Tarafa Ses Gitmemesi Sorunu İçin Çözüm Önerileri

Telefonda Karşı Tarafa Ses Gitmemesi Sorunu İçin Çözüm Önerileri

Pek çok insanın yaşadığı bu sorunla ilgili bazı çözümler bulunur. Bunlardan bazıları kendi başınıza uygulayabileceğiniz çözümlerdir. Bazıları için ise teknik destek almanız gerekebilir.

 • Öncelikle telefonunuzun tozlanmasına bağlı olarak sesin gitmediğini düşünüyorsanız tozlanmayı giderin. Bu işlemi küçük bir fırça yardımıyla telefonun mikrofon bölümünü temizleyerek yapabilirsiniz.
 • Telefonda ses karşı tarafa boğuk gidiyor diye hayıflanıyorsanız yine tozlanma sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Telefonunuzun üst kısmında bulunan mikrofonun tozunu gidermek için ise bir banda ihtiyacınız var. Bir parça bandı kesip bu kısma yapıştırın. İyice yapışması için elinizle bastırın. Daha sonra bu bandı yavaşça kaldırın. Böylece tozlar banda yapışacak ve mikrofon temizlenecektir.
 • Ses sorunu sistemsel bir sıkıntıdan kaynaklanıyor olabilir. Telefonunuzu kapatıp açtıktan sonra tekrar kontrol edin.
 • Denemeniz gereken bir diğer yöntem ise fabrika ayarlarını sıfırlamak olabilir. Telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürdüğünüzde sorununuz çözülebilir.
 • Android telefonlarda parazit giderme seçeneğinin aktif olması ses sorununu ortaya çıkarabilir. Ayarlardan bu seçeneği kapatabilirsiniz.
 • Bütün yöntemleri denedikten sonra hala ses sorunu yaşıyorsanız donanımsal bir problemle karşı karşıya olabilirsiniz. Bunun için mikrofon soketinin değişmesi gerekebilir. Teknik bir destek almak için cihazı yetkili servise götürerek soket değişimi yaptırabilirsiniz.

Telefonda Ses Neden Yankı Yapar?

Telefon görüşmesi esnasında sesiniz yankı yapıyorsa bunun nedenlerine odaklanmak gerekebilir. Bu sorunun birkaç nedeni bulunur:

 • Baz istasyonlarında meydana gelen yoğunluktan kaynaklı olarak ses geç gidebilir veya kendi sesiniz yankı yapabilir.
 • Telefonunuzun ya da karşı tarafın telefonunun hoparlörü açık olabilir. Bu durum sinyallere bağlı olarak yüksek sesin hoparlörden çıkıp etrafa yayılmasından kaynaklanır.
 • Bulunduğunuz ortamın fiziksel yapısından dolayı ses yankılanabilir.
 • Bulunduğunuz yerde telefon yeteri kadar iyi seviyede çekmiyor olabilir.
 • Bazen bluetooth kulaklıklardan kaynaklı olarak ses yankı sorunu veya sesin geç gitmesi sorunu yaşanabilir.

Yankı Sorunu İçin Çözüm Önerileri

Telefonda ses geç gidiyor veya yankı yapıyor gibi bir şikayetiniz varsa bunun için de birkaç çözüm yolu mevcut.

 • Öncelikle yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden yola çıkarak sorunun kaynağına ulaşmalısınız.
 • Telefonun çekmemesinden kaynaklı bir sorun varsa daha iyi ses alabileceğiniz yere gidin.
 • Sorun, ses seviyesinin yüksek olmasından veya hoparlörün açık olmasından kaynaklanıyorsa sesi kısıp hoparlörü kapatın ya da karşı taraftan kapatmasını isteyin.
 • Bluetooth kulaklıktan kaynaklandığını düşünüyorsanız sorununuzu çözmek için kulaklıksız görüşme yapabilirsiniz.

Telefonda Mikrofon Arızası Garanti Kapsamına Girer Mi?

iPhone veya Android karşı tarafın sesi gelmiyor, sesim karşıya gitmiyor gibi problemler yaşadığınızda neler yapabileceğinizi yukarıda anlattık. Eğer sorununuz donanımdan kaynaklanıyorsa teknik destek almanız gerektiğini söyledik. Peki, mikrofon arızası garanti kapsamında mı? Eğer telefonunuzda mikrofon arızası varsa ve bu kullanıcıdan kaynaklı bir arızaysa tamir işlemi garanti kapsamına girmez. Sorunun sizden kaynaklı olmadığını düşünüyorsanız gönül rahatlığıyla telefonu aldığınız yere götürüp servise göndererek garanti dahilinde tamir ettirebilirsiniz. Sizden kaynaklı sorun varsa da bir telefon tamircisine giderek belli bir ücret karşılığında yaptırmanız gerekebilir.

İlginizi Çekebilir:

Telefon Meşgulken Arayanı Görme Mümkün mü?

Telefon Başka Bir Telefona Nasıl Yönlendirilir? Detaylı Anlatım

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR