Samsung LS32A700NWU inceleme

Dünyanın önde gelen panel üreticilerinden biri Samsung’un uygun fiyatlı 4K çözünürlüklü monitörünün performansına bakacağız. Renk doğruluğu nasıl? Ergonomisi nasıl? Fiyatı ne kadar? Detaylar Samsung LS32A700NWU inceleme yazımızda.

Yüksek çözünürlük, büyük boyutla bir araya gelince monitörlerin fiyatları hızla artıyor. 4K çözünürlüğün neredeyse bir standart haline gelmesi 4K monitörlere olan talebi de arttırdı. Bu sebeple firmalar uygun fiyata 4K monitör sunma yarışına girdi. Bunun son örneklerinden biri henüz ülkemize giriş yapmış olmasa da Samsung LS32A700NWU monitör.

Henüz ülkemizde satışa çıkmamış olan bu 4K monitörü Tekno Safari YouTube kanalımızda incelemiştik. Samsung LS32A700NWU inceleme videomuza da buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca kanalımıza abone olmayı unutmayın.

Bugün teknosafari.net okurları için Samsung LS32A700NWU inceleme yazımızla ürünü tekrar inceliyoruz. Alternatif kullanım senaryolarındaki deneyimlerimizi siz değerli okularımıza aktarıyoruz.

Samsung LS32A700NWU’nun özellik listesine baktığımızda ilk dikkatimizi çeken monitörün 4K oluşu. Artık 4K çözünürlüğün hayatımıza iyice yerleşmesi ile televizyonda da monitörde de 4K aranır hale geldi. Ancak 4K teknolojisi çok ucuzlamış durumda değil. Üstelik panel küçüldükçe işçilik arttığı için fiyat orantısı bozuluyor. Bu sebeple panel üretici firmalar uygun fiyata 4K monitör sunma yarışında.

4K monitörlerde 32 inç boyutunda olanlar piksel yoğunluğu ve sunduğu kullanım alanı açısından en çok tercih edilenler. Bu sebeple 32 inç monitör segmenti rekabet açısından kızışmış durumda. Öyle ki neredeyse 28 inç 4K monitörlerin fiyatları yakalanmak üzere.

Samsung ülkemizde hali hazırda LS32A704NWMXUF kodlu modeli satmakta. Kağıt üzerinde özellikleri LS32A700NW’a benzer gözüküyor. Zaten aynı serinin ürünü. Ancak görüntü performansı ya da malzeme kalitesi açısından aynı olmayabilir.

Samsung LS32A700NWU özellikler

Samsung LS32A700NWU özellikleri

Samsung LS32A700NWU 32 inç boyutunda bir monitör. Diyagonal uzunluğu 81 cm civarındayken eni 71 cm ayaksız yüksekliği ise 40 cm civarında. Monitör ortadan tek bir metal ayakla destekleniyor. Ayağı ağır. Hareketi ise kısıtlı. Monitörü öne arkaya eğebilmenize olanak tanıyor. Sağa sola çevirmek ya da yukarı aşağı hareket ettirmek mümkün değil.

Samsung LS32A700NWU giriş segment bir 32 inç 4K monitör. Dolayısıyla ekran çözünürlüğü 3840×2160 iken piksel yoğunluğu 138 ppi değerine ulaşıyor. VA yapıdaki panelin 60 hz tazeleme hızına sahip. Ayrıca tepki süresi 5 ms olarak belirtilmiş. Baktığımızda Samsung LS32A700NWU özellikler açısından temel ihtiyaçları karşılıyor ancak lüks diyebileceğimiz kısımlara dokunmuyor.

Burada bir parantez açmamız lazım. Günümüzde görüntüleme açısından lüks ile temel ihtiyaç arasında kalan bir özellik mevcut. Yüksek Dinamik Aralık yani High Dynamic Range (HDR). Bu monitör HDR10 sertifikasına sahip. Bu sayede HDR içerikleri görüntüleyebilme imkanı sağlıyor. Ayrıca panel 10 bit renk derinliğine haiz yani 1.07 milyar farklı renk görüntüleyebiliyor. Panelin VA yapıda olması sayesinde IPS yapıdaki çoğu panelin aksine gayet iyi bir kontrast değeri elde edilmiş. 2500:1 olan kontrast değeri 300 nit parlaklık ile de desteklenmiş.

Monitörün temel özellikleri karşıladığını belirtmiştik. Bağlantı arabirimleri açısından da durum böyle. 1 adet HDMI 2.0 bir adet DisplayPort üzerinden görüntü aktarımına imkan veriyor. Monitörde dahili ses çıkışı yok ancak kulaklık çıkışı mevcut. Ayrıca bir adet USB bağlantısı var. Bu bağlantı bilgisayarınızdaki bir girişi monitöre taşımıyor. Bu bağlantı ile USB bellek üzerinden dosya gösterimi yapabilirsiniz. Ayrıca servis bağlantısını burası olduğu da üzerinde belirtiliyor.

Samsung LS32A700NWU görüntü kalitesi

Samsung LS32A700NWU görüntü kalitesi

Her yiğidin bir yoğurt yiyişi olduğu gibi her markanın da uygun fiyatlı ürüne yaklaşımı farklı. Samsung LS32A700NWU modeli ile ürünün çeşitli özelliklerinden kısmış olsa da görüntü kalitesinden en az derecede taviz vermeye çalışmış. Monitörün oyun, doğal, canlı gibi çeşitli görüntü modları var. Ayrıca sRGB adında bir modu da mevcut ancak sRGB renk gamutunu ne oranda desteklediği bilgisi yer almıyor.

Biz kutudan çıktığı şekilde kullandığımızda renklerin biraz soğuk kaldığını gözlemledik. Ancak buna rağmen doğruluk açısından oldukça başarılı. Ayrıca hem kontrast oranının yüksek olması hem de panelin kaliteli olması neticesinde keskinlik oldukça yüksek. Monitör karanlık ya da aydınlıktaki detayları verme konusunda başarılı. Samsung LS32A700NWU görüntü kalitesi açısından çoğu kullanıcıyı birkaç ufak ince ayarla tatmin edecektir.

Renk dengesi açısından beklenene verse de tazeleme hızı ve tepki süresi açısından biraz yavaş kalan monitör, rekabetçi oyunlar açısından ilk tercih olmayacaktır. Ayrıca monitör “Flicker Free” yani titreşimsiz. Ek olarak göz koruma modu desteği mevcut. Büyük ekranlı ve parlak bir monitör için göz sağlığı açısından önemli özellikler.

Samsung LS32A700NWU alınır mı?

Samsung LS32A700NWU alınır mı

Tabi ki fiyat/performans odaklı bir ürün söz konusu olunca hep dikkat çekiyor. Akla gelen ilk soru da aynı oluyor. Peki Samsung LS32A700NWU alınır mı? Bir monitörün işi görüntü göstermek olduğundan, Samsung LS32A700NWU bu işte iyi olduğundan ve fiyatı da uygun beklendiğinden, evet alınır.

Burada tekrar ürünün ülkemizde bulunmadığını belirtmek isterim. Aynı seriden farklı bir ürün bulunsa da görüntü kalitesi açısından aynı ya da benzer olmayabilir. Ülkemizde LS32A704NWMXUF koduyla satılan ürünün fiyatı 4500 TL civarında değişkenlik gösteriyor. İnceleme konusu LS32A700NWU kodlu ürün ise kur hesabı ile fiyatlandırılırsa yine 4000-4500 TL bandında bir fiyatla bizlerle buluşabilir.

Ürünün fiyatı iyi. Ancak ergonomi açısından neredeyse kesin olarak, ilave bir ayak almanız gerekeceğini unutmayın. Ayrıca bütçeniz imkan verirse, yüksek tazeleme hızına sahip bir monitör almak kullanım ömrünü uzatacaktır.

Tekno Safari YouTube kanalımızdaki Samsung LS32A700NWU inceleme videomuza göz atın:

 

 

İlginizi çekebilir:

Dünyanın İlk Mini LED 4K HDR Oyuncu Monitörü ASUS ROG Swift PG32UQX, Türkiye’de Satışa Çıktı

Oyun Monitörü LG UltraGear 27GP850-B Rahat Bir Deneyim Sunuyor

Profesyoneller ve Oyuncular İçin Yeni Excalibur 34” Monitör Tanıtıldı

Samsung, Akıllı Monitör Serisine Yeni Üyeler Ekledi

Huawei ‘nin İlk Oyun Monitörü MateView GT 165 Hz Ekran Tazeleme Hızı ile Geliyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz