UHD Alliance, filmleri görüntü düzeltme işlemlerini minimuma indirerek, yüksek kalitede göstermeyi mümkün kılan “Filmmaker Modu”nun Samsung ve Philips’in yeni model televizyonlarına ekleneceğini duyurdu. CES 2020’de yapılan açıklamaya göre özellik, halihazırda piyasada satışta olan televizyonlarda kullanılamayacak. 

Görüntü standartlarının belirlenmesiyle ilgili çalışmalar yapan UHD Alliance, CES 2020’de filmleri prodüksiyon sonrası yapılan düzeltme işlemlerini minimize ederek yayınlamayı sağlayan “Filmmaker Modu”yla ilgili yeni bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamaya göre mod; SamsungPhilips’in televizyonlarını üreten TP Vision ve Kaleidescape markalarının 2020’de piyasaya süreceği televizyonlarda kullanılabilir hale gelecek. Üç büyük markanın, modu hangi modellerine ekleyeceği ise henüz bilinmiyor. 

Açıklamaya göre, “Filmmaker Modu” filmlerin televizyondaki görüntü kalitesini olabildiğince artırmayı hedefliyor. Şu anda satışta olan HD televizyonların çoğu, otomatik olarak görüntü yumuşatma özelliğini kullanıyor. Bu özellik, halihazırda var olan görüntünün üzerinde pek çok işlem yapıyor ve çoğunlukla aşırı yumuşatılmış ve bulanık bir görüntünün ortaya çıkmasına sebep oluyor. Bu durum kimi zaman “pembe dizi efekti” olarak da adlandırılabiliyor ve görüntülerin sinematik yapısının kaybolmasına sebep oluyor. “Filmmaker Modu” ise tüm bu görüntü işleme süreçlerinin ortadan kalkmasını ve görüntünün yönetmenin istediği şekilde sinemadaki gibi izleyiciye aktarılmasını sağlıyor.  UHD Alliancemodun televizyonlarda içeriğe göre otomatik olarak aktifleşmesini mümkün hale getirmeyi istiyor; fakat kullanıcının modu aktifleştirmeyi kendi isteğine bağlı olarak yapmayı tercih etmesi durumunda da televizyon ayarlarında “Filmmaker Modu” ayarını kolayca bulabilsin diye ismin tüm televizyonlarda standart hale getirilmesi için de çalışmalar yürütüyor. 

Daha önce LG ve Panasonic de modu, kendi televizyon modellerine ekleyeceğini açıklamıştı. Panasonic 2020’de piyasaya süreceği “OLED HD 2000” serisine ait modellerde özelliği uygulamaya koyacağını duyururken LG ise tüm 4K ve 8K modellerinde modun kullanılabilir olacağını belirtmişti.  

Ünlü yönetmenler, “Filmmaker Modu” kullanımını desteklediklerini açıklamıştı

CES 2020’de yapılan açıklamaya göre “Filmmaker Modu”, sadece 2020’de piyasaya sürülecek yeni modellere eklenecek ve eski televizyonlarda yazılım güncellemesi aracılığıyla kullanılabilir olmayacak. Dolayısıyla modu kullanmak isteyen televizyon müşterileri, yeni modellerin piyasaya sürülmesini beklemek durumunda kalacak. 

Modla ilgili daha önce Martin Scorsese, J.J. Abrams, James CameronRyan Coogler, Ava DuVernayRian Johnson ve Christopher Nolan gibi pek çok ünlü yönetmen de açıklama yapmış ve kullanımını desteklediklerini belirtmişti. Modun, filmlerin görüntüsünü yönetmen ve yapımcıların sinematik olarak planladığı şekilde izleyiciye aktarmayı mümkün hale getirmesi hedefleniyor. 

Samsung’un sanat eseri televizyonu: The Frame

Çerçeveleri rafa kaldıran Samsung 8K TV