Geçtiğimiz günlerde ilk özellikleri gelen yeni 8K TV modeli Samsung Q950TS, resmi olarak karşımızda. Samsung bu model ile çerçeveleri tarihe gömüyor.

Ces 2020’de tanıtılacak olan “sıfır çerçeveli” 8K çözünürlükteki Samsung Q950TS modeli, şirketin bu alanda geldiği son noktayı ortaya koyuyor. Haberimizdeki görselde de görebileceğiniz gibi Q950TS modeli hiçbir çerçeveye sahip değil. Sadece 15 mm gövde kalınlığına sahip olan bu televizyonda sadece alt çerçeve ince bir çizgi şeklinde dikkat çekiyor ve bu sayede ön yüzünde yüzde 99 ekran kasa oranına sahip. Bugüne kadar her ne kadar çerçevesiz ekran diyerek reklam yapılan ve kullanıcıların beklentisini karşılayamayan  birçok model olsa da Samsung bu sefer gerçekten çerçevesiz bir ekranı sunmayı başarıyor.

8K çözünürlükte bir QLED panel kullanan modelin, yapay zeka altyapısıyla birlikte içerikleri inceleyerek dinamik olarak görüntü kalitesini artırabildiği aktarılıyor. Aynı zamanda 4K’dan 8K çözünürlüğe aktarım konusunda da çok iyi bir performans ortaya koyduğu söylenen bu model ses konusunda da çok iddialı. Birden fazla hoparlör ve woofer barındıran 5.1 dahili ses sistemiyle birlikte yüksek ses kalitesi sunabilen bu model aynı zamanda OTS+ (Object Tracking Sound Plus) teknolojisini kullanarak görüntüdeki objeyi ses ile takip edebiliyor. Bu gerçekten dikkat çekici bir özellik olarak ortaya çıkıyor ve bunun yanı sıra televizyonun bulunduğu ortamdaki ışığa göre adaptif olarak görüntü ayarlarını değiştirebildiği de aktarılıyor. Gövde kalınlığı 15 mm olduğu açıklanan modelin boyutu hakkında henüz net bir bilgi verilmedi. Samsung Q950TS 8K QLED TV modeli geniş görüş açısına ve yüksek oranda parlama engelleyici bir panel kaplamasına da sahip.

Samsung Q950TS 8K TV modeli kime hitap ediyor?

Henüz fiyatı belli olmayan bu model pazardaki diğer rakiplerine de bakılacak olursa çok yüksek bir fiyat etiketine sahip olacağı bekleniyor. Fiyatı yüzünden çok kısıtlı bir kitleye hitap edecek olan bu model firmanın bayrak taşıyıcısı olarak en yüksek konumda yer almasını bekliyoruz.

Samsung, 2020 QLED 8K serisine yeni nesil televizyon teknolojisi ekliyor.