Sensormatic Temassız Görüntüleme Teknolojisi

Sensormatic, yeni nesil temassız görüntüleme teknolojisi ile depo ve dağıtım merkezlerindeki istenmeyen kayıpların önüne geçmeyi hedefliyor. Söz konusu teknolojinin, vücut ısısı dışındaki farklı cisimleri belirli bir mesafeden hızla tespit ederek ekranda görüntülenmesini sağladığı belirtiliyor.  

Pandemi ile beraber online satışların artması, pek çok iş kolunda depo ve lojistik operasyonlarındaki faaliyetlerin çok hızlı bir şekilde büyümesine neden oldu. Depo ve lojistik faaliyetleri büyürken firmaların en büyük problemlerinden biri olan personel kaynaklı kayıpların da arttığı dile getirildi. Dünyanın en büyük perakende organizasyonlarından biri olan ‘The National Retail Federation’ın verileri; perakende sektöründeki istenmeyen kayıpların maliyetinin, yıllık 61.7 milyar doları bulduğuna işaret etti. Bu kayıpların müşteri ve çalışan kaynaklı olduğunu belirten ‘The National Retail Federation’, yıldan yıla çalışan kaynaklı bu tür kayıplarda artış olduğuna da dikkat çekti.  

Sensormatic’in ‘Global Kayıp İndeksi (Global Shrink Index)’ne göre ise istenmeyen kayıplar içinde; dışarıdan yapılan hırsızlık yüzde 34.34 ile en büyük paya sahipken, içeriden ve çalışan kaynaklı istenmeyen kayıpların oranı yüzde 22.95’i buluyor. Finans uzmanları da dünya genelindeki tüm sektör ve şirketlerin, her yıl çalışan kaynaklı istenmeyen kayıplar nedeniyle gelirlerinin yüzde 5’inin kaybedildiğini tahmin ediyor. Küresel düzeyde de yıllık mali zararın, 4.5 trilyon dolar civarında olduğu hesaplanıyor. Bu nedenle, tüm işletmelerde hırsızlık ve benzeri nedenlerden oluşan kayıpları önlemede teknolojinin önemi giderek artıyor.  

Sensormatic’ tarafından kullanıcı beğenisine sunulan yeni nesil temassız görüntüleme teknolojisi, bu problemi hedef alıyor ve video kamera aracılığıyla vücut ısısını algılıyor. Sistem, ekranın önüne gelen kişileri 12 saniye içinde 4 farklı duruşta tarıyor. Video kamera, vücutta bulunan ve vücut ısısından farklı ısıya sahip tüm cisimleri tespit ediyor ve ekranda görüntülenmesini sağlıyor. Söz konusu teknoloji ile giysilerin altına gizlenmiş her türlü materyal, vücut detaylarını açığa çıkarmadan görüntülenebiliyor. Patentli pasif ‘terahertz’ teknolojisiyle çalışan temassız görüntüleme teknolojisi, giysilerin altına gizlenmiş metal veya metalik olmayan öğeleri 3 ila 4 metre gibi güvenli bir mesafeden algılayabiliyor. Metal, plastik ve silikon gibi her tür materyaller de 5 cm’ye kadar tespit edilebiliyor. 

Sensormatic temassız görüntüleme teknolojisi, yalnızca 10 saniyede güvenlik taraması yapıyor

Sensormatic

Diğer yandan; şirket, sistemin personel kaynaklı ürün kayıplarını önlemek adına depo ve dağıtım merkezi gibi yerlerde dedektör ve temas sebebiyle çalışanları rahatsız edebilen elle arama yöntemlerinden çok daha etkili bir sonuç verdiğine işaret ediyor. Aktarılan diğer detaylara göre; temassız görüntüleme teknolojisi, tesislerde, kurumsal depolarda ve dağıtım merkezlerinde kullanıldığında kayıpları en aza indirip kârlılığı artırırken iş süreçlerinin de hızlanmasını sağlamayı hedefliyor. Temassız görüntüleme teknolojisiyle yapılan kişi başı güvenlik taraması, yalnızca 10 saniyede tamamlandığı için çalışanlar tesisten daha hızlı bir şekilde çıkabiliyor. 

Söz konusu teknolojiyle kayıp önleme teknolojilerindeki çözüm portföyünü geliştirdiklerini belirten Sensormatic Teknoloji Direktörü Dr. Serdar İnce, konuya ilişkin açıklamasında Sensormatic’in uzun yıllara dayanan deneyimini ve kalite yaklaşımını yansıtan temassız görüntüleme teknolojisi, portföyümüzü güçlendirirken, işletmelerin depo ve dağıtım noktası alanlarında, çalışan kaynaklı kayıpları önleyerek güvenliği sağlıyor. Böylelikle maliyetleri düşürüyor, kârlılıkta artışa neden oluyor” ifadelerini kullanıyor.  

Geliştirilen çözüm, perakende sektöründeki ya da endüstriyel üretim tesislerindeki depo ve dağıtım noktalarında çalışan kaynaklı kayıpları önlemek için kullanılabiliyor. Bununla birlikte Dr. Serdar İnce; temassız görüntüleme teknolojisinin havalimanları, toplu taşıma istasyonları, stadyumlar ve konser alanları gibi kalabalık yerlerin güvenliğini hızlı ve en üst düzeyde sağlama konusunda da güçlü ve güvenilir bir çözüm olduğunu söylüyor.   

Temassız görüntüleme teknolojisi, toplu geçişlerin olduğu her yerde kullanılabiliyor

Temassız Görüntüleme Teknolojisi

İnce, geliştirdikleri teknolojinin bu alanlarda güvenliği nasıl sağladığını şu sözlerle anlatıyor: Temassız görüntüleme teknolojisi, toplu geçişlerin olduğu her yerde kullanılabiliyor. Havalimanları, kalabalık olabilecek alanlar, gümrük noktaları, giriş noktaları bu teknolojinin etkili bir şekilde güvenliği sağlayacağı alanların başında geliyor. Temassız görüntüleme teknolojisi, bu alanların giriş çıkışlarına konulan algılama üniteleri ve 3 metrelik mesafeye yerleştirilen ekran ve kamera ile güvenli mesafeyi sağlayarak, temas olmadan kişileri tarayarak üzerlerindeki vücut ısısı dışındaki cisimleri belirliyor. Senaryo olarak giriş çıkış yapan her 5 kişiden 1’i rastgele olarak tarama ünitesine alınıyor. Diğerlerinin taramaya girmeden ayrılması sağlanıyor, böylece giriş çıkışlarda kuyrukların da önüne geçmek mümkün oluyor.” 

Paylaşılan diğer bilgilere göre; 20 farklı ülkede en üst güvenlik enstitüleri tarafından onaylanan teknoloji, 1.2 milimetrelik dalga boyu ile oldukça güvenilir olarak tanımlanıyor. Örneğin; geleneksel görüntüleme yöntemleri plastikleri algılayamazken temassız görüntüleme teknolojisi, metal olmayan cisimleri de algılıyor. Öte yandan; ‘XRay’ ve ‘RF’ ışınlı görüntüleme cihazları, yüksek maliyetinin yanında operasyonel olarak yavaş çalışırken sağlık açısından da risk taşıyor. Temassız görüntüleme teknolojisinin ise sadece vücut ısısını ölçerek görüntüleme yaptığı için hamile kadınlar ve kalp pili kullananlar da dahil olmak üzere hiç kimsenin sağlığı için risk oluşturmadığı ifade ediliyor. Ayrıca sistem, pandemi döneminde güvenli mesafe ve temassız tarama sağladığı için de güvenlik otoriteleri tarafından öne çıkarılıyor. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

‘Amazon Go’ Mağazaları, ‘One’ Avuç İçi Okuyucu Sayesinde Temassız Bir Hale Geliyor 

Singapur Merkezli Bir Şirket, Kinetik ve Temassız Bir Kontrol Teknolojisi Geliştirdi 

Beymen Uygulamasından Temassız ve Uzaktan Alışveriş Yapılabilecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz