Çözüm platformu Şikayetvar, online seyahat bileti satış platformlarıyla ilgili verilerini açıkladı. Ayrıntılar haberimizde

Şikayetvar verilerine göre, bilet satış platformlarıyla ilgili şikayetler yüzde 265 arttı. Tüketicilerin en çok şikayet ettiği konuların başında online olarak parası ödenen biletin alınamaması geldi. Bilette iptal veya değişiklik yapamama, iptal edilen biletin para iadesinin yapılmaması öne çıkan diğer şikayet konuları oldu.

 2021 Ocak, Şubat ve Mart aylarıyla 2022’nin aynı dönemi karşılaştırıldığında şikayetlerin yüze 265 arttığı gözlemleniyor. Online olarak parası ödenen biletin alınamaması en çok şikâyet edilen konuların başında geldi. Geçen yıl bu sektörle ilgili şikayetlerin yüzde 30’u Şikayetvar’da çözülürken bu yıl çözüm oranı yüzde 8 artış gösterdi ve yüzde 38’e yükseldi.

Online seyahat bileti satışlarında en çok gelen şikâyetler

  • Online olarak parası ödenen bileti alamama
  • Bilette iptal veya değişiklik yapamama
  • İptal durumunda para iadesi yapılmaması
  • Sefer iptali / saat değişimi durumunda bilgi verilmemesi
  • Aynı bileti birden fazla kişiye satma
  • Online bilet alırken fazla ücret kesilmesi/iade durumunda eksik para iadesi yapılması
  • Bilet satışında alınan koltuk ile otobüsteki koltuğun aynı olmaması
  • Sebepsiz, haksız ve bilgi vermeden bilet iptal etme
  • Bilet fiyatlarındaki artışların fazla olması

Şikâyetlere örnekler

İki aydır ödeme yapılmadı

Aldığım uçak bileti hava şartları nedeniyle iptal edildi. İki aydır tarafıma geri ödeme yapılmadı. Numaramdan iletişime geçilmesini ve ücret iadesinin belgesini mesaj ve makbuz yoluyla görmek istiyorum.

Yolculuk tarihi seçince fiyat artıyor

Online bilet uygulaması üzerinden yolculuk yapacağım tarihe bilet almak üzereydim. Aracı seçtiğim anda biletin fiyatı 60 TL arttı. Bir gün önceki biletlerle seçtiğim gün arasındaki biletler arasında en az 50-60 TL fark oluyor. Hangi günü seçsem, o günün bilet fiyatları sayfa yenilenince artıyor. Yıllardır bilet almak İçin kullandığım uygulamanın ve firmanın kendini bu kadar bozmuş olması çok üzücü. Acilen düzeltilmesini istiyorum. Bu şekilde çok kullanıcı kaybedeceksiniz.

300 Euro boşuna gitti

29.11.21’de bilet aldık ve 300 Euro’ya yakın para çekildi ama bilet elimize geçmedi. 1 hafta boyunca her gün aramamıza rağmen oyalandık ama hiçbir sonuç elde edemedik, ancak biletimiz oluşmamıştır dendi. Sonunda çok daha pahalıya başka şirketten bilet almak zorunda kaldık, oysa zaten bilet ücreti ödemiştik. Tatilden döndüğümüzde tekrar aradık müşteri hizmetlerine, bu sefer muhasebeye başvurmamız gerektiği söylendi. 3 kez mail atmama rağmen oradan da geri dönüş alamadık. 4 aydır uğraşıyoruz, hem paramızı geri alamadık hem geri dönen yok. Böyle şey görmedim.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz