Motherboard ve PCMag’in haberine göre ücretsiz antivirüs programı Avast’ın yan kuruluşların biri olan Jumpshot’ın kullanıcı verilerini sattığı iddia edildi. 

Ülkemizde antivirüs programları gerektiği kadar ciddiye alınmaz ve kullanılıyorsa bile ücretsiz olanları ya da orijinal olmayan versiyonları kullanılır. Dünyada ise ücretsiz olarak kullanılabilen ve popüler olan antivirüs programı Avast hakkında bir iddia ortaya atıldı.  Motherboard ve PCMag’in yaptığı habere göre Avast’ın 2013 yılında satın aldığı yan kuruluşu Jumpshot’ın kullanıcı verilerini sattığı söylendi. Jumpshot’ın asıl amacı ise istenmeyen ve zararlı dosyaları bilgisayarımızdan silmek. Ama ortada dönen iddialara göre AvastJumpshot üzerinden elde ettiği kullanıcı verilerini şirketlere satıyor. 

Avast’ın dünya genelinde 435 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor, Jumpshot’ın ise 100 milyon cihazın verilerine sahip olduğu söyleniyor. İddialara göre JumpshotAvast kullanıcıların internet gezintileri hakkında olan verileri, GPS bilgilerini topluyor ve satıyor. Müşterilerin ise Google, YelpPepsi, Microsoft gibi dünyanın en büyük şirketleri olduğu söyleniyor. Ancak Avast’ın bu bilgileri satarken kullanıcılarının ismi gibi kişisel bilgilerini vermediği söyleniyor yani bilgilerin anonimleştirilmiş halleri satılıyor. İddialara göre Avast’ın, internet gezintisi verilerini tarayıcı eklentisi sayesinde elde ettiği söyleniyor ve Avast’ın bu veri satışları dahilinde sadece bir şirketten 2019 yılında 2 milyon dolar kazandığı iddia ediliyor.  

Siber güvenlik için dikkat edilmesi gereken 10 konu