Yakın zamanda ortaya çıkan bir bilgiye göre Apple, Macbook’lar için ”dokunmatik klavye” tasarımının patentini aldı. Ortaya atılan iddialar, bu tasarımı 2024 yılındaki yeni Macbook’larda görebileceğimizi gösteriyor.

Birkaç gün önce iPhone 14 ailesinin uydu bağlantısı özelliğini kullanıma sunan Apple, App Store ve diğer bazı Apple uygulamalarının siz izin vermeseniz bile sizi takip ettiği gerekçesiyle ciddi bir davayla karşı karşıya kalmıştı.

Şimdi ise ortaya atılan belgelere göre Apple, Macbook’lardaki fiziksel klavyeyi tamamen kaldırmayı düşünüyor. Böylelikle çok kısa bir süre sonra tamamen klavyesiz yeni bilgisayarlarla tanışabiliriz.

Çift Ekran Olabilir

Ortaya çıkan bilgilere ve patent görsellerine göre Apple’ın yeni bilgisayarları tıpkı Dell’in çift ekranlı dizüstü bilgisayarı Duet gibi bir görüntüde olabilir. Fakat ortaya çıkan patent bilgileri doğrultusunda bu ikinci ekranın tek işlevi klavye ve dokunmatik yüzeyin gösterilmesi olacak. Patentte yer alan bilgiler incelendiğinde bu ekran sayesinde kullanıcılar, tercih ettikleri klavye şeklini kendileri seçebilecek. Aynı zamanda ekrandaki tuşlara “dokunulduğunda” kullanıcılara titreşim ile geri bildirim gönderilmeyeceği de patentte yer alan bilgiler arasında.

Apple, yaptığı patent başvurusunda fiziksel klavyenin kullanışsız olduğunu ve yeni çıkacak dijital klavyenin kullanıcılar tarafından özelleştirilerek herkese hitap edeceğini  belirtiliyor. 2018 yılından bu yana fiziksel klavyeyi kaldırmak için farklı yollar deneyen ve sürekli olarak “çift ekranlı Macbook’lar” için farklı patent başvurularında bulunan şirket, bu başvuru ile sonunda aradığı yöntemi bulmuş olabilir.

Kompleks Tasarımdan Basit ve Etkili Bir Yönteme Geçiş

Yapılan başvuruda ”çift ekran” ibaresinin yerine ”dokunmatik ekranda bulunan yazılımsal klavye” ibaresinin kullanılması, Apple’ın daha kompleks bir tasarımdan daha basit ve etkili bir yönteme geçtiğini ortaya koyuyor. Bazı Apple analistlerinin yorumuna göre ise bu yeni ”fiziksel klavyesiz” Macbook’lar, 2024 yılında tanıtılması beklenen yeni Macbook Pro’larda karşımıza çıkabilir. Aynı zamanda bazı analistler, Apple’ın bu yeni özelliği, Macbook ailesine yakın zamanda eklenebilecek ”Ultra” modellerinde görebileceğimizi düşünüyor.

Apple’ın satın aldığı dokunmatik klavye patenti, oldukça farklı yeniliklere kapı aralayacak gibi görünüyor. Ortaya çıkacak sonuçları her birlikte bekleyip göreceğiz.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz