Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Dünya’daki en büyük spor eşyası üreticileri arasında öne çıkan Nike, metaverse dünyasına ayak uydurmaya çalışıyor. Nike, yakın zamanda Swoosh isimli platformunu sundu. Bu platform sayesinde kullanıcılar, sanal ayakkabı gibi çeşitli ürünleri satın alabilecek.

Geleceğin internetini şekillendireceği düşünülen metaverse’e yönelik yatırımlar artarak devam ediyor. Bu alana yönelik hamleler sadece teknoloji devlerinden değil, diğer sektörlerdeki büyük şirketlerden de geliyor. Dünyanın en büyük spor aksesuarı markalarından biri olan Nike da bu yatırımcıların başında yer alıyor.

Nike, geçtiğimiz aylarda NFT ve metaverse alanına girdiğini resmini olarak duyurmuştu. Sanal mağazalarda sanal ürünler satmayı hedefleyen marka, bu konudaki ilk adımını, ayakkabılar üretmesiyle bilinen RFKT Studios’u satın alarak atmıştı. Görünen o ki, Nike metaverse alanındaki hamlelerini genişletmek istiyor. Marka, yakın zamanda sanal bir mağaza ve satış platformu açtığını duyurdu.

Yeni Kurulan Platform Sayesinde Sanal Ayakkabı Alabilirsiniz

Şirket, yaptığı açıklamada yeni kurulan platforma .Swoosh ismini verdiklerini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre bu platformda sanal ayakkabı gibi Nike’ın ürünleri bulunacak. Ünlü marka, bu hamlesiyle kullanıcıların tasarımcılarla işbirlikleri yapabileceğini, özel etkinliklere erişebileceğini ve satışlardan kazanç sağlayabileceğini belirterek güçlü bir Web3 topluluğu yaratmayı amaçladığını da ekliyor.

Aynı zamanda kullanıcılar, yeni oluşturulan platformdan Nike sanal ürünlerini de satabilecek. Şirketin bu departmanı olan Virtual Studios’un başında isim Ron Faris de konuya ilişkin olarak şu ifadeleri kullandı: “Platform, topluluğumuzun geleceği bizimle birlikte oluşturmasını sağlayacak. Burada Nike’ın sanal ürünlerini toplayabilir veya satabilirsiniz. Ayrıca yarattığınız sanal ürünlerle gerçek hayattaki etkinliklere katılabilirsiniz.” Buna ek olarak Faris, ileride platformda yarışmalar düzenleneceğini ve kazananların, tasarımcılarla birlikte ürünler oluşturabileceğini belirtiyor. Bu kişilerin ürünlerin satışından para kazanabileceği de ekleniyor.

Nike’ın Sanal Ürünlerini Yakın Zamanda Oyunlarda Görebiliriz

Tüm bilgilere ek olarak satılan sanal ürünlerin RTFKT’nin avatarlarına giydirilebileceği de aktarılan bilgiler arasında yer alıyor. Faris, amaçlarının ne olduğu hakkında da bilgi verdi. Ana amaç, önümüzdeki zamanlarda sanal Nike ürünlerini video oyunları gibi yerlerde de giyilebilir olması olarak belirtiliyor.

Şirket, satışların hemen başlamayacağını ve sürecin ağırdan alınacağını söylüyor. Bunun nedeni olarak da insanların metaverse konusunda eğitilmesi gerektiği gösteriliyor. Platform, şu an beta aşamasında, yani önümüzdeki günlerde seçili kullanıcılar için açılabilir. Aynı zamanda platformda ilk koleksiyonun ocak ayında çıkartılacağını da belirtelim.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz