Elektrikli scooter kiralama hizmetiyle bilinen mobilite girişimi Martı, kısa bir süre önce TAG yani Tek Araçla Gidelim hizmetini duyurmuştu. Bunun hemen ardından İStanbul Taksiciler Esnaf Odası ise bu dev girişimi korsancılıkla suçlayarak yasal işlem başlattığını duyurmuştu. Martı CEO’su Oğuz Alper Öktem, paylaştığı videoyla sert tepki gösterdi.

Martı, 2019 yılında kurulan bir elektrikli scooter kiralama girişimi olarak karşımıza çıkıyor. Bu girişim, kısa sürede hızla büyüterek ülkenin en büyük girişimlerinden biri olmuştu. Şirket, yakın zamanda en yeni hizmeti TAG’ı (Tek Araçlara Gidelim) duyurmuştu. TAG, aynı yöne gidecek kişilerin birlikte seyahat etmesini amaçlıyor. Hizmetin, araç yoğunluğunu ve hava kirliliğini azaltmak için çıkarıldığı belirtiliyor. Kullanıcılar, bu sayede Martı TAG yoluyla sürücü tarafından belirlenen belli ücretler karşılığında birlikte yolculuk yapabiliyor.

Martı, TAG hizmeti için herhangi bir ücret veya komisyon almayacağını belirttikten sonra taksiciler ve Martı arasında gerginlikler yaşanmaya başladı. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası, şirketi ‘korsancılık’ ile suçlarken, Martı kurucusu ve CEO’su Oğuz Alper Öktem’den yanıt geldi. Hep birlikte son günlerde yaşananlara birlikte göz atalım.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası, Martı Hakkında Yasal İşlem Başlattı

Son günlerde bazı taksiciler sosyal medya üzerinden Martı’nın TAG girişimine tepki gösteren paylaşımlar yaptılar. Ortaya konulan girişim, ‘korsan’ taksicilik ve emeğe taş koymak ile suçlanırken, CEO Öktem, TAG’ın yolcu taşımacılığı hizmeti olmadığını ve gelir elde eden bir ticari faaliyet olmadığını belirtti.

Ardından İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’ndan (İTEO) bir açıklama geldi. Sosyal medya üzerinden yapılan bir paylaşımda, yine ‘korsancılık’ iddiaları bulunuyordu. İTEO bu paylaşımda; Martı hakkında yasal işlemlerin başlatıldığını ve bütün resmi kurumlara iptali için gerekli girişimlerde bulunulduğunu ifade etti. Aynı zamanda İTEO başkanı Eyüp Aksu da benzer bir paylaşım yaptı.

Martı CEO’su Oğuz Alper Öktem’den, İTEO Başkanına Sert Çıkış

Martı CEO’su Oğuz Alper Öktem, Twitter üzerinden konuyla ilgili bir video paylaşımında bulundu. ‘Tehdide cevap’ ifadeleriyle paylaşılan videoda Öktem, İTEO başkanı Eyüp Aksu’ya sert çıkarak son zamanlarda yaşananlara değindi. Öktem, taksicilere de seslenirken TAG ile karşımıza çıkan carpool (otomobil paylaşımı) hizmetinin yurt dışında da uzun süredir kullanıldığını belirtti.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz