Sosyal Girişim İstanbul Projesi; projenin en önemli ayaklarından olan PartnerUp Hızlandırma Programı’yla başladı

İstanbul’da faaliyet gösteren sosyal etki odaklı girişimlerin sosyal etkilerini yönetebilmesini ve özel sektörle işbirliği kapasitesini artırmayı hedefleyen Sosyal Girişim İstanbul Projesi, projenin en önemli bileşenlerinden olan PartnerUp Hızlandırma Programı’yla başladı.

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteği ile Koç Üniversitesi Sosyal Etki Forumu (KUSIF), Vehbi Koç Vakfı (VKV) ve Sosyal İnovasyon İnisiyatifi Derneği’nin (SIID) ortaklığında yürütülen Sosyal Girişim İstanbul Projesi kapsamında; Koç Üniversitesi Rektör Vekili ve Akademik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zeynep Gürhan Canlı ve Vehbi Koç Vakfı Genel Müdürü Cihan Özsönmez’in konuşmacı olarak yer aldığı çevrimiçi bir açılış etkinliği gerçekleştirildi. Sosyal Girişim İstanbul: PartnerUp proje sunumunun yapıldığı oturumun ardından özel sektör-girişim işbirlikleri Paneli düzenlendi.

Sosyal girişimler özel sektör kurumlarına sunum yapabilecek

Sosyal Girişim İstanbul projesiyle İstanbul merkezli sosyal girişimcilik ekosisteminin kapsayıcı, işbirliğine dayalı ve veri temelli bir şekilde gelişmesi için somut adımlar atılması; sosyal girişimlerin etkilerini ölçümlemelerini sağlayacak ve özel sektör ile işbirliği kurmalarına imkân verecek mekanizmaların kurgulanması amaçlanıyor. Projeyle ayrıca İstanbul merkezli, mevcut ve kurulmakta olan sosyal girişimlerin etki odaklı düşünmelerini ve yenilikçi çözümler üretmelerini sağlayan; özel sektörle etki odaklı işbirliği geliştirmelerini ve yatırım almalarını kolaylaştıran; sosyal etkilerini ölçüp ve değerlendirmelerine imkân verecek bir sosyal etki yönetimi sistemi oluşturmaları hedefleniyor.

Proje boyunca iki döngü halinde gerçekleştirilecek ve her döngüsü toplam 5 ay sürecek olan PartnerUp Hızlandırma Programı kapsamında işbirliği geliştirme etkinlikleri düzenlenecek. Bu etkinliklerde sosyal girişimler özel sektör kurumlarına sunum yapma, bu kurumlarla birebir görüşme, uzun soluklu ve gelir getirici işbirlikleri geliştirme fırsatına erişecek; özel sektör kuruluşları ise etki yaratan işbirliklerine alan açma imkânı bulacak.

Sosyal Girişim İstanbul Projesi kapsamında ayrıca, sosyal girişimcilik ekosisteminin farklı paydaşlarının görüşleri ve deneyimleri dikkate alınarak; Social Value International, SDG Impact Standards, International Financial Reporting Standards Foundation – IFRS ve benzeri uluslararası standartların ve örneklerin de incelenmesiyle sosyal girişimcilik alanında Türkiye’ye özgü bir sosyal etki raporlama standardı oluşturulması hedefleniyor. Standartların proje ekibi tarafından oluşturulmasının ardından, bu doküman bir yayın haline getirilecek ve ilgili paydaşlar ile paylaşılacak.

Sosyal Girişim İstanbul etkinliğine katılan isimler bir arada

Sosyal Etki Yönetim Sertifikası’yla sosyal girişimler performanslarını ölçebilecek

Proje kapsamında, sosyal etki ölçümü ve yönetimi standartlarının oluşturulmasından sonra sosyal girişimler için kendi girişimlerini derecelendirebilecekleri ve performanslarını değerlendirebilecekleri bir sertifikalandırma sistemi geliştirilmesi planlanıyor. Sosyal Etki Yönetim Sertifikası adı verilen bu sertifikayla, sosyal girişimler performanslarını ölçebilecek ve yatırımcıya bu konuda güvenilir veri sağlayabilecek.

PartnerUp Hızlandırma Programı’na katılmak üzere projenin başında seçilen sosyal girişimler; sertifika sisteminin pilot uygulamasına katılım hakkı elde edecek, programı başarıyla tamamlayan sosyal girişimler ise sertifika değerlendirme sürecine dâhil edilecek. Sertifikalandırma sisteminin geliştirilmesinin ardından sosyal girişimlere yönelik, sertifika seviyelerine geçişlerini kolaylaştıracak tematik atölye çalışmaları gerçekleştirilecek.

 Proje, 14 Haziran 2023’e kadar devam ediyor

 İstanbul merkezli sosyal etki odaklı girişimci veya sosyal girişimciler, PartnerUp Hızlandırma Programı’na dâhil olarak özel sektör kuruluşlarıyla yeni bağlantılar kurup, işbirlikleri geliştirme fırsatı elde edecek. Katılımcılar ayrıca Sosyal Etki Ölçümleme ve Yönetimi Standartları ile etkilerini ölçümleme konusunda ilk adımları atabilecek. Sosyal Girişim İstanbul Projesi 14 Haziran 2023’e kadar devam edecek.

Projeye ev sahipliği yapan Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı; Türkiyede sosyal girişimcilik ekosisteminin kapsayıcı, işbirliğine dayalı ve veri temelli bir şekilde gelişmesi için çalışıyor. Proje boyunca tüm iletişim süreçleri ve paylaşımlar TSGA’nın dijital platformu sosyalgirisimcilikagi.org’dan ve TSGA’nın Facebook, Twitter, Instagram ve LinkedIn’de @SosyalGirisimTR adresinde yer alan sosyal medya mecralarından takip edilebilecek.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz