Sosyal Medya ve İnternet Temalı Filmler

Hayatımızın bir parçası haline gelen sosyal medyayı ve interneti konusuna taşıyan filmler, hem dijital dünyanın zararlarına dikkat çekiyor hem de yarattığı hikâye ile seyir keyfi yaşatıyor. Diğer yandan sosyal medya kullanımının artmasıyla birlikte sinema sektörünün ilgisini çekenler konular da burada toplanıyor. Bu nedenle ‘sosyal medya konulu filmler’ listesiyle karşınızdayız. İşte; ‘Sosyal medya ve internet temalı filmler.’ ‘Sosyal medya filmleri.’ ‘Sosyal medyayı konu alan en iyi filmler.’ ‘Sosyal medya ve internet hakkında izlemeniz gereken filmler.’ 

Facebook’un kuruluşu, sosyal medyada karşılaşabileceğimiz tehlikeler, sanal dünyanın dezavantajları ve bağımlısı olduğumuz dijital dünyanın bilinmeyenleri bu listemizde. İşte;  ‘Sosyal medya konulu filmler.’ ‘Sosyal medya ve internet temalı filmler.’ ‘Sosyal medya filmleri.’ ‘Sosyal medyayı konu alan en iyi filmler.’ ‘Sosyal medya ve internet hakkında izlemeniz gereken filmler.’

Sosyal Medya Konulu Filmler

Sosyal Medya ve İnternet Temalı Filmler

  • Sanal Hayatlar (Disconnect)
  • Sosyal Ağ (The Social Network)
  • Kayıp Aranıyor (Searching)
  • Profile
  • Ben X
  • Host
  • Oyun (Nerve)
  • Yenilik Tutkusu (Newness)
  • Sosyal İkilem (The Social Dilemma)
  • Trust
Sanal Hayatlar (Disconnect)

Sosyal medya ve internet temalı filmler listesinde yer alan Sanal Hayatlar; işkolik bir avukat, özel hayatları internet ortamına yayılan bir çift, sınıf arkadaşına internet üzerinden kabadayılık yapan çocuğunu yola getirmeye çalışan polis memuru ve kariyeri peşinde koşan bir gazeteciyi konu alıyor. Hayatlarında birbirinden farklı konularda mücadele veren bu insanları buluşturan ise elbette internet.

Sosyal Ağ (The Social Network)

Dünyada fenomen haline gelen Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ve arkadaşlarını hikâyesine taşıyan filmle listemize devam ediyoruz. Filmde, bizi sosyal medya ile tanıştıran Facebook’un nasıl ortaya çıktığını izliyoruz. Kız arkadaşı tarafından terk edilen Mark, Harvard Üniversitesi’nin sistemine sızarak tüm kız öğrencilerin bilgisini bir veri tabanında birleştirir. Burada kızların fotoğrafları üzerinde oylama yapılarak hangilerinin güzel olduğu seçilmektedir. Sitenin popüler hale gelmesiyle birlikte Mark, okulun sistemine sızması nedeniyle üniversitede tepkiyle karşılaşır. İlerleyen dönemde ise bu sistem Facebook’a dönüşecek ve pek çok kişi tarafından örnek alınacaktır.

Kayıp Aranıyor (Searching)

Kayıp Aranıyor, kızını bulmak amacıyla bilgisayardan araştırma yapan bir babanın yaşadıklarını konusuna taşıyor. David’in 16 yaşındaki kızı kaybolmuştur ve araştırma yapan dedektiflerin kızının bilgisayarına bakmadıklarını fark eder. Tüm sırlar ise kızının bilgisayarında saklıdır. Kızını bulmak için mücadele veren baba, bilgisayardan ipuçları çıkarmaya çalışır ve kızının özel hayatıyla ilgili bilmediği sırları da keşfedecektir.

Profile

Profile, Avrupalı kadınların IŞİD’e katılmasını araştıran gazeteciyi konu alıyor. Facebook üzerinden sahte bir profil oluşturan genç gazeteci IŞİD’e katılan Bilel ile iletişim kurar. Yaptığı araştırma nedeniyle sınırları zorlayan genç gazeteci, bir süre sonra bu iletişimin kendisi için bir tehlike oluşturduğunu fark eder.

Ben X

Otizm hastası olan Ben, internet üzerinden oynadığı bir oyunda oldukça güçlü bir karakter yaratmıştır. Fakat gerçekte Ben, bu karakterin tam tersidir. Gerçek hayatta çevresi tarafından dışlanan biri olan Ben, oyunda ise kendisine saygı duyulan bir karakterdir. Burada Scarlite adında bir kızla tanışmasıyla hayatı farklı bir hal alır.

Host

Korku türünde olan bu filmde bir grup arkadaş karantinada bir medyumla Zoom üzerinden seans gerçekleştirir. Bu görüşmenin ardından kötü bir ruh evlerini işgal etmiştir. Hatalarını fark eden arkadaş grubu için artık her şey çok geçtir ve o geceden sağ kurtulmaya çalışırlar.

Oyun (Nerve)

Lise son sınıf öğrencisi Vee Nerve, sanal gerçeklik oyunu olan doğruluk cesaret oyununa katılır. Ancak bu oyunun, cesaret kısmının yer aldığı bölümde oynamaktadır. Zaman geçtikçe bu durum oyun olmaktan çıkar. Çünkü Vee Nerve, davranışlarının oyunu izleyenler tarafından manipüle edildiğini fark eder.

Yenilik Tutkusu (Newness)

Martin ve Gabi bir arkadaşlık uygulaması üzerinden tanışmıştır. Tanışmanın ardından sevgili olan çiftin ilişkileri ilk etapta oldukça heyecanlı gitmektedir. Fakat zamanla heyecanını kaybeden Martin ve Gabi, farklı bir yol denerler ve bambaşka sorunlarla karşılaşırlar.

Sosyal İkilem (The Social Dilemma)

Belgesel türünde olan Sosyal İkilem, sosyal medyaya olan bağımlılığa ışık tutuyor. Gün içerisinde her fırsatta telefonlarımıza sarılıyor, sosyal medyada yoğunlaşıyoruz. Giderek artan dijital platformları kullanmadan, deneyimlemeden edemiyoruz. Tüm bu noktalara dikkat çeken belgeselde, uzmanlar gözümüzü ayırmadığımız ekranın arkasında bizlerden nelerin gizlendiğini ortaya koyuyor.

Trust

Sosyal medya filmleri listemizi Trust ile bitiriyoruz. 14 yaşındaki Annie internette tanıştığı biriyle arkadaş olur. Sanalda başlayan iletişimleri telefonda konuşmaya kadar ilerlemiştir. Aylar sonra konuştuğu kişinin aslında kim olduğunu öğrenen Annie sarsılır ve depresyona girer. Diğer yandan ailesi Annie’ye bu süreçte destek olmaya çalışır.

İlginizi Çekebilir:

Spotify 2021 Özeti Nasıl Bakılır? Spotify 2021 Özet

Yerli Sesli Kitap Platformu Dinlebi, 6.5 Milyon TL Yatırım Aldı

Xiaomi 11T Pro PUBG ve kamera performansı nasıl? Xiaomi 11T Pro inceleme

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz