Türk Telekom, eSIM için her şeyin hazır olduğunu ancak yüklenici kurumdan gelecek düzenlemeleri beklediklerini açıkladı. 

Fiziksel SIM kartların yerine gelen ve uzaktan yönetilebilen eSIM için Türkiye’de çalışmalar sürüyor. İlk olarak geçen haftalarda, Vodafone’un hem faturalı hem de faturasız müşterilerine sunduğu eSIM hakkında Türk Telekom’dan da bir atak geldi. Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, eSIM hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Önal, fiziksel kartların yerini alacak olan ve programlanabilir eSIM teknolojisi için hazır olduklarını belirtti. 

Ekim ayının başında Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, eSIM için hazırlıkların tamamlandığını açıklamış ve bir gün sonra Vodafone hem faturalı hem de faturasız hat kullanıcıları için eSIM’i kullanıma açtıklarını belirtmişti. 

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal ise, katıldığı bir programda yeni nesil teknolojilerle alakalı açıklamalarda bulundu. Önal ayrıca, müşterilerine eSIM’i yakın zamanda sunacaklarının da sinyalini verdi. 

Türk Telekom eSIM için belirli düzenlemeler bekliyor

Önal: “Milli Eğitim Bakanlığı’nın EBA platformu ile Sağlık Bakanlığı’nın ‘Hayat Eve Sığar’ gibi uzaktan eğitim ve sağlık uygulamalarının geliştirme ve altyapı süreçlerine katkıda bulunduk.” şeklinde konuştu. 

Türk Telekom CEO’su, diğer teknoloji çözümleri ve eSIM ile ilgili olarak sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bilişim çözümleri sağlayan iştirakimiz İnnova, Sağlık Bakanlığı’yla birlikte Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemini (FİTAS) çok kısa bir süre içinde geliştirerek kullanıma sundu. Diğer bir iştirakimiz Argela’nın ONF platformunda geliştirdiği erişim şebekesini sanallaştıran SEBA teknolojisini dünyada ilk kez kendi şebekemizde deneyerek öncü olduk. Yine yakın zamanda Argela’nın, Amerika’daki iştiraki Netsia aracılığıyla geliştirdiği patentli VRAN ürünlerini, dünyanın sayılı şebeke altyapı üreticilerinden Juniper Networks aracılığıyla dünyaya pazarlamak üzere bir lisans ve iş birliği anlaşması yaptık.

Bu Türkiye’nin dünyaya teknoloji ihracı yapması demek… Eylül ayında, araç içi acil çağrı sistemi eCALL çözümümüzü devreye aldık, üreticilerle testlerimizi başarıyla gerçekleştirdik. Bir sonraki aşaması olan eSIM için de hazır durumdayız. Yüklenici kurumun belirli düzenlemelerini bekliyoruz. Çok yakında eSIM’i de yerli teknolojiyle dijitalleştireceğimiz yeni nesil araçlarda tecrübe etmeye başlayacağız.” dedi. 

İlginizi Çekebilir:

Vodafone eSIM’i Müşterilerine Sundu

‘eSIM’ Teknolojisi, Yakında Türkiye’de Kullanıcı Beğenisine Sunuluyor! 

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz