Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Elon Musk’ın CEO’su olduğu uzay taşımacılığı şirketi SpaceX ’in Starlink uydu terminallerini gemilere, uçaklara, kamyonlara ve karavanlara getirmek için ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC)’na başvurduğu ortaya çıktı. 

Uzay taşımacılığı şirketi SpaceX ‘in Starlink uydu hizmetini uçaklara, gemilere ve kamyonlara entegre etmek için FCC’ye başvurduğu ortaya çıktı. Şirketin cuma günü Starlink iletişim araçları için istediği izin için açıklanan bir karar şu an için bulunmuyor.

SpaceX’in başvurusu kabul edilirse, verilen kararla birlikte tüm dünyada gemiler ve uçaklar için geniş bant hizmet sunulacak. Ancak söz konusu hizmet karavan, kamyon gibi kara araçları için sadece ABD’de aktif olacak. FCC’den çıkması beklenen izinle beraber, ABD’nin her yerinde bulunan kamyonlar ve tüm dünyadaki gemiler Starlink’in internet hizmetinden yararlanabilecek. 

SpaceX Starlink uydu hizmetini kişisel tekneler ve binek araçlar planda yok

Starlink’in gemiler, kamyonlar ve uçaklara entegre etmek istediği uydu terminalleri şu an halihazırda evlere sunulan standart geniş bant internet ekipmanları ile benzer olacak. Şirket, binek araçlara ve kişisel teknelere de ekleneceğini belirtse de, Elon Musk’ın attığı bir tweet binek araçların şu an için planda olmadığını açıkladı. 

Uçaklara, gemilere ve kamyonlara entegre edilmesi planlanan terminal hizmeti için SpaceX’ şu an için 1 milyon Starlink kullanıcısına hizmet verebiliyor. Şirket FCC başvuruyu onaylarsa da bu durum 1 milyon kullanıcı sayısında bir değişiklik yaratmayacak. Bu sebepten ötürü şirketin Starlink terminal sayısını 1 milyondan 5 milyona çıkarmak için yeni bir başvuruda bulunduğu da belirtildi. 

9 Şubat’ta resmi olarak kullanıcı hizmetine açılan Starlink hizmeti, uydu terminalleri aracılığıyla kendi kurulumunu tamamlayabiliyor. Ancak ABD’de araçlara entegre edilmesi planlanan terminaller için durumun böyle olmayacağı belirtildi. İnsanların radyasyondan etkilenmemesi ve korunması için SpaceX’in terminalleri araçlara ve gemilere profesyonel olarak entegre edilmesi gerektiği açıklandı. 

İlginizi Çekebilir:

Starlink İnternet Hızı, 2021 Yılı Sonuna Kadar İkiye Katlanacak 

Starlink Kullanıcı Sayısı, 10 Bine Ulaştı! 

Deepfake, hologram dokunmatik ekran, güneş enerjili akıllı bank | Haftalık Teknoloji Programı #8:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz