Okuma Süresi
2 dakika

SpotifyMayıs ayında test etmeye başladığı video podcast özelliğini kullanıcı beğenisine sunduğunu duyurdu. Kullanıcılar; artık Spotify’a yükledikleri podcast içerikleri yanına, içeriğe ilişkin videoyu da ekleyebiliyor.  

Popüler müzik platformu Spotify, bu yılın Mayıs ayında mobil ve masaüstü sürümlerinde video podcast özelliğini test etmeye başlamıştı. Yapılan test çalışmaları başarıyla sonuçlandı ve yayın devi, özelliği dünya genelinde resmi olarak kullanıcı beğenisine sunduğunu duyurdu. Aktarılan detaylara göre kullanıcılar; artık Spotify’a yükledikleri sesli podcast yayınları yanına, içeriğe ilişkin videoyu da ekleyebiliyor. Video podcast özelliğine, hem mobil hem de masaüstü sürümden erişilebiliyor. Kullanıcıların, özellikten faydalanabilmek için “Premium Üye” olması gerekmiyor. İçerik üretici, podcast’e ilişkin bir video eklediyse dinleyiciler, podcast’i oynatmaya başladıkları zaman videoyu da hemen üst kısımda görebiliyor.  

Videolar, masaüstü sürümde podcast bölümleri listesinin hemen üst kısmında görünüyor. Mobil sürümde ise “Şu Anda Oynatılıyor” ekranı üzerindeki albüm fotoğrafı, video içeriği ile değiştiriliyor. Şimdilik platformda, video podcast’leri devre dışı bırakmak için herhangi bir seçenek bulunmuyor. Fakat uygulamanın mobil sürümü, arka planda oynatma seçeneğini destekliyor. Picture-in-Picture desteği ise henüz platformda yer almıyor. Bu da kullanıcılar ekranı kaydırdıkları veya telefonda yazışmaya başladıkları zaman Spotify’ın, otomatik olarak sesli formata geçiş yapacağı anlamına geliyor.  

Paylaşılan diğer detaylara göre; içerik üzerinde, podcast’in yanına video eklenip eklenmediğine belirten herhangi bir etiket bulunmuyor.  

Spotify video podcast özelliği, iki platformda faaliyet göstermek zorunda kalan üreticileri rahatlatabilir

Spotify Video Podcast Özelliği

Öte yandan; başlangıçta Spotify video podcast özelliği, yalnızca küçük bir içerik üretici kitlesi için aktif hale getirilmişti. Özelliği kullanabilen üreticiler arasında; “Book of Basketball 2.0”, “Fantasy Footballers”, “The Misfits Podcast”, “H3 Podcast”, “The Morning Toast”, “Higher Learning with Van Lathan & Rachel Lindsay” ve “The Rooster Teeth Podcast” de yer alıyordu. Özelliğin resmi olarak platform bünyesine eklenmesinin ardından Spotify, yakın zamanda video podcast seçeneğinin daha fazla kullanıcı için aktif hale getirileceğine işaret etti.  

Eklenen özelliğin, içerikleri görüntülü olarak da kayda alan ve bu yüzden içerik yönetimi konusunda, sık sık YouTube ve Spotify arasında geçiş yapmak durumunda kalan kullanıcıları memnun edebileceği tahmin ediliyor. Video podcast desteğinin aynı zamanda, üreticilerin takipçilerini tek bir platforma yönlendirebilmesini de mümkün kılacağı düşünülüyor. Bu durumun, yalnızca Spotify bünyesinde faaliyet gösteren yeni bir ‘influencer’ kitlesi yaratıp yaratmayacağı ise henüz bilinmiyor. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Spotify, Apple Music ile Aralarındaki Farkı 60 Milyon Aboneye Çıkardı

YouTube Müzik, Spotify’ın Hızlı Kaydırma Özelliğini Bünyesine Ekleyebilir 

Spotify, Video Podcast Özelliğini Test Ediyor!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz