Spotify RTÜK Lisansı
Okuma Süresi
1 dakika

Sabah’ın haberine göre; Spotify, RTÜK lisansı almayı kabul etti. Şirketin ayrıca, sosyal medya yasası kapsamında Türkiye’de temsilci bulundurmayı da onayladığı ifade edildi.  

Kısa bir süre önce Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren sosyal medya yasası, Türkiye’de günlük erişimi belli bir sayıda olan sosyal ağ sağlayıcılara temsilci bulundurma ve ‘Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)’ndan lisans alma zorunluluğu getirmişti. Bu kapsamda RTÜK; “medyaporttv.com”, “paylasfm.com”, “open.spotify.com” ve “foxplay.com.tr”nin lisans almadan yayın yaptığını belirtmiş ve söz konusu platformlara, lisans almak üzere 72 saat süre vermişti. Özellikle Spotify’ın bu tip bir erişim engeli riskiyle karşı karşıya kalması, sosyal medyada geniş yankı uyandırmıştı.   

Spotify’ın yükümlülüğü yerine getirmemesi durumunda ise RTÜK idaresinin, ‘Ankara Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurarak platforma erişimin engellenmesini talep edeceği belirtilmişti. Bu sırada RTÜK üyesi İlhan Taşçı, Foxplay’in lisans yükümlülüğünü yerine getirmeyi kabul ettiğini ve kurul ile iletişime geçtiğini açıklamıştı. Sabah’tan Burak Çelik’in haberine göre; RTÜK yetkilileri, lisans krizine ilişkin olarak İsveçli şirketin Stockholm’deki genel merkeziyle iletişime geçti. Yapılan görüşmeler sonrası Spotify, RTÜK lisansı almayı kabul etti.  

Spotify, sosyal medya yasası kapsamında kısa süre içerisinde Türkiye’de temsilci atayacak

Spotify Sosyal Medya Yasası Temsilci

Haberde; Spotify yetkililerinin, sosyal medya yasası kapsamında Türkiye’de temsilci bulundurmayı da onayladığı ifade edildi. Dijital yayın devinin, Türkiye’deki yayın hizmetine devam edebilmek için kısa bir süre içerisinde RTÜK’ten yayın lisansı alacağı ve Türkiye’de temsilcilik açacağı belirtildi. Spotify ve RTÜK tarafından resmi bir açıklama ise henüz yapılmadı.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

RTÜK Üyesi İlhan Taşçı, Spotify İçin Erişim Engeli Gelmesinin Kaçınılmaz Bir Yere Doğru Gittiğini Açıkladı 

RTÜK Spotify ‘a 72 Saat Süre Verdi: Ya Lisans Başvurusu Yap, Ya Da Yayını Durdur!

RTÜK Spotify ve FOXplay’i Lisans Başurusu Yapmaları Konusunda Uyardı Aksi Halde Erişim Engeli Gelebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz