Salı, Ekim 19, 2021
Ana SayfaDonanımTelefonda FPS Nedir? Telefonda FPS Nasıl Ölçülür?

Telefonda FPS Nedir? Telefonda FPS Nasıl Ölçülür?

Yüksek çözünürlük gerektiren oyunlardan, uygulamalardan ve medya dosyalarından maksimum verim almak için akıllı cihazımızın yüksek FPS değerine sahip olması gerekir. Bu noktada yüksek FPS değerine sahip olmayan kullanıcılar ya da gerekli ayarların nasıl yapılacağını merak edenler için ” telefonda FPS nedir ?” sorusunu yanıtladık ve telefonda FPS arttırma tekniklerini detaylı bir şekilde inceledik.

iOS işletim sistemine sahip bir telefonda FPS arttırma pek mümkün olmasa da Android işletim sistemine sahip akıllı cihazlarda bu işlemi güvenli bir şekilde gerçekleştirmek mümkün. Konuyu derinlemesine incelemeye başlamadan önce telefonda FPS nedir , telefonda FPS nasıl ölçülülür birlikte bakalım, sonrasında telefon oyunlarda FPS arttırma tekniklerini inceleyelim.

Telefonda Video FPS Değeri Nedir?

telefonda fps nedir telefonda fps yükseltme mümkün mü

Günümüzde FPS kavramı, birbiriyle çok alakalı olmayan iki terimin kısaltması olarak karşımıza çıkıyor. Bunlardan birisi daha çok savaş oyunlarında duymaya alışık olduğumuz First Person Shooter (Birinci şahıs nişancı) iken diğeri ise bizim konumuzun temelini oluşturan Frames Per Second (Saniyedeki kare sayısı) şeklindedir. Frames per second, yani saniyedeki kare sayısı, da cihazınızın görüntü kalitesini ölçmeye yardımcı olan bir ifadedir. Akıllı cihazınızın görüntüleme ekranında bir saniye içerisinde gerçekleşen tam kare tarama sayısı, FPS değeri olarak ifade edilir.

Eğer FPS değeri yüksekse, ekrandaki görüntü daha akıcı olur ve özellikle yüksek donanım gerektiren oyunlar çok daha keyifli bir şekilde oynanabilir. Geçmişte piyasaya sürülen ilk 3D oyunlarda FPS değeri 6 seviyesindeyken günümüzde 300’lerin üzerine tırmanmış durumda. Bu da akıllı teknolojilerle donatılan mobil cihazlardan beklentinin ne kadar arttığını ortaya koyuyor.

Konuyu bir örnekle daha detaylı bir şekilde aktarmak gerekirse; 30 FPS’de oynadığınız bir oyunda ekrana gönderilen bir görüntü, ekranda 0,033 saniye kalıyor. 60 FPS değerine çıkılması halinde ise ekrana yansıtılan her görüntü 0,016 saniyenin ardından değişiyor. Ekrana yansıyan görüntünün daha hızlı değişmesi ise akıcılık, netlik ve hız açısından daha verimli bir sonuç almanızı sağlıyor.

FPS sadece akıllı telefonlarda değil, oyun konsollarında ve bilgisayarlarda oynanan oyunlarda da çok sık karşılaşılan bir kavramdır. Bu cihazların teknik donanımları ne kadar iyi olursa FPS performansları da o derecede başarılı olur. Giriş seviyesinde olan düşük segment bir cihazdan yüksek FPS gereksinimi duyan bir oyunda başarılı bir performans beklemek çok doğru değildir. Dolayısıyla oynadığınız oyunların ve kullandığınız uygulamaların gereksinimlerine uygun bir cihaz seçmeniz tatmin edici sonuçların alınmasını mümkün kılar.

Telefonda FPS Gösterme İşlemi Nasıl Yapılır?

Telefon FPS testi ile cihazınızın FPS seviyesini ölçmek istiyorsanız uygulama mağazalarında yer alan telefonda FPS gösterme uygulamaları ile ilerleyebilirsiniz. Bu noktada pek çok uygulamanın root gerektirdiğini belirtmekte fayda var. Zira root atmak istemiyorsanız bu uygulamalardan uzak durmanızı öneririz.

FPS Meter, FPS Test gibi isimlerle yayınlanan uygulamalardan birini indirerek telefonda FPS ölçme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yukarıda da aktardığımız üzere, bu uygulamalar root gerektiriyor ve uygulamaların güvenilir olduğundan emin olmalısınız.

Dilerseniz akıllı telefonunuzun FPS performansıyla ilgili daha kapsamlı bilgi almak için üretici firmanın müşteri hizmetlerine danışabilir, kuruma e-posta göndererek sorunuzun yanıtlanmasını talep edebilirsiniz.

Telefonda FPS Nasıl Arttırılır?

Telefonun FPS değeri ne kadar yüksekse bu işlem sayesinde elde edeceğiniz verim de o kadar yüksek olacaktır. Dolayısıyla işlemci ve RAM seviyesi düşük olan akıllı cihazlarda bu işlemleri uygulamak çok büyük sonuçlar almanız noktasında faydalı olmayabilir ama yine de azımsanmayacak seviyede bir değişim yaşayabilirsiniz.

  • Android işletim sistemine sahip cihazlarınızda öncelikle Ayarlar bölümüne gidin.
  • Burada ekranı kaydırarak “Telefon Hakkında” ifadesinin yazılı olduğu alana dokunun.

telefonda fps nasıl artırılır

  • “Yazılım Bilgileri” bölümüne tıkladıktan sonra karşınıza çıkan “Yapım Numarası” seçeneğinin olduğu alana dokunmanız gerekiyor.
  • Daha sonra ekranınızda “Artık bir geliştiricisiniz” şeklinde bir uyarı çıkacak. Bu uyarıyı gördükten sonra tekrar “Ayarlar” bölümüne giriş yapmanız gerekiyor.
  • İlgili alana giriş yaptıktan sonra bu sefer “Geliştirici Seçenekleri” yazısının yer aldığı bölüme geçmelisiniz.
  • Bu bölüme geçtiğinizde, eğer telefonunuz güç tasarrufu modundaysa bu modu kapatmalısınız.

telefonda fps artırma

  • Daha sonra “Geliştirici Seçenekleri” başlıklı sayfanın altındaki “GPU Görüntülemeyi Zorla” ifadesini aktif hale getirebilirsiniz.
  • Bu sayede cihazınızın FPS performansında bir nebze de olsa artış meydana gelecektir.

Son bir dipnot düşmek gerekirse; artık uygulama mağazalarında çok sır yer almasa da bazı yanıltıcı uygulamalarla karşılaşmanız mümkün. Bu uygulamalar, alakasız erişim izinleri talep ederek karşılığında cihazınızın FPS performansını yükseltebilecekleri iddiasında bulunuyorlar. Dolayısıyla bu tip bir uygulamanın beklentinizi karşılamayacağını, aksine elde ettikleri erişim izinleriyle özel dosyalarınıza ya da cihazınıza zarar verebileceklerini hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın. Cihazınız, sistemsel özelliklerinin altında bir performans gösteriyorsa bu tip uygulamalara rağbet etmek yerine teknik servisle iletişime geçmeniz çok daha faydalı olacaktır.

İlginizi çekebilir:

İşlemci Nedir? İşlemci Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

NVIDIA Minecraft RTX için 5 Yeni Dünya Yayınladı

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR