Tesla, şirketin yaklaşık 26 bin gizli dosyasını çalan bir yazılım mühendisini dava etti. Tesla’da işe başladığı ilk üç günde hassas bilgileri çalan çalışan ise söz konusu iddiaları reddediyor. 

Elektrikli ve otonom araç üreticisi Tesla, işe başladığı ilk üç gün içinde şirketin hassas ve ticari bilgilerini içeren 26 binden fazla dosyayı çaldığı için dava edildi. Neredeyse tüm büyük şirketlerin başına gelen bu gizli veri ihlali sonucunda işten atılan ve hakkında dava açılan eski çalışanın, işe başlar başlamaz gizli ve önemli dosyalarını kendi Dropbox’ına aktardığı ifade ediliyor. 

28 Aralık 2020’de işe başlayan yazılım mühendisi Alex Khatilov’un üç gün içinde şirketin özel ve gizli bilgilerini çaldığı ve 26 binden fazla dosyayı kendisine aktardığı gerekçesiyle iş sözleşmesi iptal edildi ve Tesla çalışan hakkında dava açtı. 

Tesla ’nın 26 bin dosyasını çaldığı iddia edilen çalışan ise suçlamaları reddetti

Söz konusu iddiaları reddeden ve Tesla’nın ticari sırlarını çalmadığını aktaran Khatilov, dava dosyasında ‘Tesla’nın geliştirilmesi yıllar süren binlerce ticari sırrını küstahça çalmakla.’ suçlanıyor. Söz konusu durumun ardından iş sözleşmesi feshedilen çalışanın 26 binden fazla dosyayı Dropbox’ına attığı ise aktarılanlara göre doğru. Olayın denetlenmesi için Tesla müfettişlerine erişim yetkisi veren Khatilov, inceleme yapılmadan önce bu tür bir dosya aktarımı yapmadığını belirtmiş. Ancak, müfettişlerin söz konusu dosyaları bulmasının ardından ise dosyaları “unuttuğunu” açıklamış.

“Çalışan Tesla ‘nın dava açtığını röportajda öğrendi”

Tesla’nın gizli ve ticari bilgilerini içeren 26 binden fazla dosyayı çalmakla suçlanan Khatilov, konuyla alakalı The New York Post’a röportaj verdiği sırada hakkında açılan davayı öğrenmiş. Yaklaşık 20 yıldır bu sektörde olduğunu belirten çalışan, röportajda gizli dosyaların önemini bildiğini ve “asla bu türden bir dosya aktarımı yapmadığını” açıkladı. 

Tesla ise, dosyaları kendi Dropbox’ına aktardığından emin olduğunu ve söz konusu bilgilerin silinmesi yönünde hemen aksiyon aldığını aktarıyor. Şirket gizli dosyaların herhangi başka bir yere aktarılıp aktarılmadığı hakkında ise bir bilgisinin olmadığını belirtti.

İlginizi Çekebilir:

Tesla, Twitter Üzerinden Elon Musk’a Yöneltilen Talep ve Şikayetleri Değerlendirecek ‘Destek Uzmanları’ Arıyor!

Elon Musk, Geçmişte Tesla’yı Apple’a Satmaya Çalıştığını Açıkladı

Sürüşü kolaylaştıran teknolojileriyle Ford Focus ST Line inceleme:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz