Elektrikli ve otonom araç üreticisi Tesla’nın kurucusu ve CEO’su Elon Musk, ‘Tesla AI’ etkinliğinde yeni bir insansı robot üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Şu an için ‘Tesla Bot’ olarak anılan yapay destekli insansı robot, insanlar için tehlikeli ve sıkıcı işleri yerine getirmek için tasarlanacak. 

Elon Musk’ın elektrikli ve otonom araç şirketi Tesla, ‘insansı robot’ işine de giriyor. Tesla CEO’su Elon Musk, şirketin AI etkinliğinde ‘Tesla Bot’ isimli yeni bir insansı robot üzerinde çalıştıklarını ve gelecek yıl bir prototip hazırlamayı planladıklarını açıkladı. Musk insansı robot için konuşmasında: “Tabii ki dostça olmak ve insanlar için yapılmış bir dünyada gezinmek ve tehlikeli, tekrarlayan ve sıkıcı görevleri ortadan kaldırmak için tasarlandı” dedi.

Tesla Bot duyurusu, Tesla’nın yapay zekasının nasıl çalıştığı hakkında derin bilgiler veren Tesla’nın AI Günü’nün sonunda geldi. Tesla’nın yapay zekasının sadece arabalarda değil daha farklı alanlarda da kullanılabileceği belirtildi. Musk, etkinlikte: “Gerçek dünyadaki yapay zekanın tartışmasız lideriyiz” dedi ve “yolda mantıklı olacak daha fazla uygulama var” şeklinde devam etti. 

Tesla’nın insansı robotu: Tesla Bot

(Kod adı “Optimus” olan) Tesla Bot, 172 boyunda, 56.6 kg ağırlığında ve saatte yaklaşık beş mil hızla hareket edebiliyor. Bu son kısım önemli: Musk, insanların Tesla Bot’tan daha hızlı koşabileceğini söyledi; gelecekte olası bir robot istilası olursa diye. 

Tesla Bot, şirketin araçları için kullandığı Autopilot teknolojisinden farklı olarak yapay bir zeka sistemi üzerinde çalışacak. İnsanlar için tehlikeli ve tekrarlayan görevleri yapmak ve adım adım talimatlarla beslenmek zorunda kalmadan dünyamızda gezinmek için tasarlanacak. Musk, “Lütfen o cıvatayı alın ve o anahtarla arabaya takın” gibi basit komutları takip edebilmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca, sahipleri için yiyecek alabilmeli ve diğer önemsiz görevleri yerine getirebilmeli.

Musk, şirketin Tesla Bot’un bir prototipini gelecek yıla kadar hazır hale getirmeyi planladığını, ancak bunun gibi iddialı projeler için gecikmelerin sürpriz olmayacağını söyledi.

İlginizi Çekebilir:

Tesla, ‘Kendi Kendine Sürüş’ Aboneliğini Aylık 199 Dolara Hizmete Açtı

Disney, Göz Kırpabilen İnsansı-Robot Geliştirdi

En Çok Oynanan Oyunlar, Google Yüzünden Zayıflayan Hafızamız, Robot Yunuslar – DigiToll #26:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz