Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi, yeni bir Güneş fırtınası uyarısında bulundu. Bugün gerçekleşmesi beklenen fırtınanın Dünya’yı da etkileyeceği düşünülüyor!

Güneş fırtınaları, sistemimizin tek yıldızı olan Güneş’in atmosferindeki bir delikten gelen ve Dünya’nın manyetik alanıyla etkileşime giren yüksek hızlı güneş rüzgarlarını ifade ediyor. Güneş fırtınaları esnasında, Güneş yüzeyindeki koyu renkli Güneş lekelerinde, Güneş’in manyetik alanında oluşan bir nevi kısa devre sonucu ışın ve plazma patlamaları meydana geliyor ve bu patlamalar sonucu röntgen veya ultraviyole gibi ışınlar yayılıyor.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA), yaptığı gözlemler sonucunda 3 Ağustos 2022 tarihinde güneş yüzeyinde küçük bir jeomanyetik fırtına meydana geleceğini ve bu fırtınanın etkilerinin Dünya’da da hissedileceğini belirtiyor.

3 Ağustos Çarşamba Gününe Dikkat!

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) çatısı altında araştırmalarını sürdüren bilim insanlarına göre, 3 Ağustos Çarşamba günü, yani bugün, Güneş atmosferindeki bir delikten gelen yüksek hızlı Güneş rüzgarları, Dünya’nın manyetik alanına çarparak küçük bir G-1 sınıfı jeomanyetik fırtınayı tetikleyecek. Elektrik dalgalanmaları nedeniyle gökyüzünde oluşacak renkler ise Kanada ve Alaska’da gözlemlenebilecek.

Uzmanlara göre, meydana gelecek olan G-1 fırtınası, Dünya’da birçok olayı tetikleyecek. Bu olaylar arasında elektrik şebekesi dalgalanmalarında zayıflama, uydular ve Kuzey Kutbu çevresindeki bölgelerde potansiyel olarak auoraları ateşleyebilme, GPS sinyallerini bozma ve göç eden hayvanların yön bulma yeteneklerini olumsuz etkileme gibi ihtimaller yer alacak.

Güneş Fırtınaları Artacak!

Uzmanlar, gaz halindeki malzemenin güneş yüzeyindeki bir delikten aktığını gözlemledi ve bu gözlem üzerine fırtına uyarısı yaptı. Uzay hava operasyonlarında çalışan Mike Cook, deliğin güneş rüzgarlarını çekerek hızını artırdığını söyledi. Aynı zamanda “Önümüzdeki 24 ile 48 saat içinde bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini görmemiz gerek.” dedi

Uzmanların açıklamalarına göre Güneş, son aylarda birden fazla fırtına üretti ve bu fırtınaların 2025 yılına kadar daha da yükselerek zirveye tırmanacağı tahmin edildi. Normal boyuttaki güneş fırtınalarının Dünya üzerinde olumsuz etkiler yaratmadığı bilinse de büyük fırtınaların Dünya üzerinde yaşayan canlılara zarar verebileceği, hatta bazı fırtınaların çok sayıda ölümle sonuçlanabileceği belirlendi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz