Elektrikli otomobil devi Tesla kısa bir süre önce Amerika dışındaki ilk, dünya genelindeki ikinci fabrikasını Şanghay’da açtı. Konuyla ilgili yapılan törene, CEO Elon Musk’la birlikte yerel marka ve devlet yetkilileri de katılım sağladı. Törende, Tesla’nın Çin pazarındaki yatırımlarından birkaç senelik aksiyon planlarına kadar pek çok konu konuşuldu. 

Tesla kısa bir süre önce Şanghay’da yeni bir montaj fabrikasının açılışını yaptı. Çin’de kurulan fabrika; markanın Amerika dışındaki ilk, dünya genelindeki ikinci fabrikası oldu. Fabrika; gerekli yatırımların yapılması, devlet izinlerinin alınması ve düzenlemelerin uygulanmasıyla birlikte çok kısa bir süre içerisinde açılışını yaptı. Otomobil devinin bu hamlesi, pek çok kişi tarafından marka CEO’su Elon Musk’ın Tesla’yı küresel bir otomobil üreticisi yapma yolundaki ilk adımı olarak yorumlandı.  

Tesla araçlar nerede üretiliyor?

Şanghay şehir merkezine 90 dakikalık sürüş mesafesinde olan fabrika, şu anda halihazırda haftada 1,000 adet otomobil montajı yapabiliyor. Fabrikanın üretim müdürü Song Gang, Aralık ayı sonunda yaptığı bir açıklamada bu sayıyı ikiye katlamayı hedeflediklerini belirtmişti. Gerekli parçaların yüzde 30’unun Çin’deki fabrikada yerel olarak temin edildiğini söyleyen Song, aynı açıklamada 2020 sonuna kadar bu oranı yüzde 100’e çıkarmak istediklerini de ifade etmişti. 

tesla shanghai factory ile ilgili görsel sonucu

Fabrikada yapılan ilk “Model 3” sedanlar çalışanlara tahsis edilmiş, sonrasındaki üretimler markanın Çin pazarındaki müşterilerine teslim edilmeye başlanmıştı. Otomobil devi, konuyla ilgili olarak fabrikanın ilk yıl dönümünde yılda 150,000, haftada 3,000 “Model 3” üretmiş olmayı planladıklarını ifade etti. Şirket, sonraki süreçte ise yıllık üretim kapasitesini 500,000’e çıkarmayı hedeflediklerine de işaret etti. 

Musk, Çin pazarında yeni bir otomobil tanıtacağını duyurdu

Milyarlarca dolar yatırımla kurulan fabrikada, geçen Salı yeni bir etkinlik düzenlendi. Törene CEO Elon Musk’la birlikte pek çok yerel marka yetkilisi ve devlet sözcüsü katılım sağladı. Musk, törende yaptığı açıklamada “Model Y” isimli bir ‘crossover’ aracı da Çin pazarına tanıtmaya hazırlandıklarını duyurdu. Tanıtılacak otomobil için gelen taleplerin markanın diğer modellerini geçeceğini düşündüğünü bildiren MuskTesla Çin’de yerel olarak doğrudan yeni bir otomobil geliştirebilsin diye belli bir süre içerisinde yeni bir tasarım ve mühendislik tesisi kurmayı planladığını da sözlerine ekledi.  

Şanghay Belediye Başkanı Ying Yong ve Belediye Genel Sekreteri Yardımcısı Zhu Zhisong gibi pek çok devlet yetkilisinin katılım sağladığı törende, Başkan Yardımcısı Wu Qing ise daha önce hiçbir yabancı şirketin Çin’de bu denli büyük bir üretim tesisine yatırım yapmadığını belirtti.  

Tesla, Çin’de aldığı devlet desteği sayesinde fiyatlarını yerel üreticilere yaklaştırdı

Bir süredir Tesla’ya, Çin pazarında resmî kurumlar tarafından yasal onaylardan imtiyazlı kredilere kadar pek çok ayrıcalık tanınıyor. Otomobil devi, geçen ay Çin’de yüzde 10’luk bir satın alma vergisinden muaf olmaya hak kazanan araçlar listesine dahil edilmiş ve araç başına 3,560 dolar devlet desteği almaya başlamıştı. Yaşanan bu gelişmelerin ardından şirket, fiyatlarını düşüreceğini açıklamış ve geçen hafta “Model 3”ün başlangıç fiyatını yüzde 9 oranında indireceğini duyurmuştu. Böylece Tesla, yeni fiyatlarını NIO ve Xpeng Motors gibi yerel elektrikli otomobil üreticilerine yaklaştırmış ve aradaki uçurumu kaldırmış oldu. 

Otomobil devi, 2019’un Kasım ayında da Avrupa’daki elektrikli otomobil taleplerine yanıt verebilmek için otomobil sektörünün kalbinin attığı Almanya’nın ortasına bir fabrika kurmayı planladığını duyurmuştu.

Tesla’nın Cybertruck kamyoneti uzaya gidebilir

Tesla’dan 2019’da %50 büyüme

Tesla’nın Cybertruck’ı Minecraft’a mod olarak eklendi