Okuma Süresi
2 dakika

Online müzik platformu Spotify, kullanıcıları hayli memnun edecek yeni bir özelliğini açıkladı. Spotify’ın kullanıcılara sunduğu yeni özellik, Premium kullanıcıları için geçerli olacak. Spotify ‘a “Grup Oturumu” ismiyle eklenen özellik, iki veya daha kullanıcının çalınan müziği kontrol etmesine olanak sağlıyor.

İsveçli online müzik platformu Spotify’ın dünya genelinde 125 milyondan fazla Premium kullanıcısı bulunuyor. Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sebebiyle, aileleri veya arkadaşlarıyla aynı evi paylaşan kişilerin oldukça işine yarayacak yeniliği duyuran Spotify, “Grup Oturumu” özelliğini kullanıma sundu. Spotify ‘ın Grup Oturum özelliği sayesinde, aynı alanda bulunan iki veya daha fazla Spotify Premium kullanıcıları, çalan müziği kontrol edebiliyor. 

Spotify Grup Oturumu özelliği nasıl kullanılır?

İsveç merkezli online müzik platformu Spotify’ın Premium kullanıcıları için sunduğu Grup Oturumu yeniliğini kullanmak oldukça kolay. Oynatma ekranının sol alt köşesinde yer alan “Bağlan” menüsüne tıkladıktan sonra, ortaya çıkan taranabilir kodu, aynı ortamda bulunduğunuz kişi veya kişilerle paylaşıyorsunuz. Taranabilir kodu paylaştığınız kişi, kodu tarayarak oturumunuza katılmış oluyor. 

Grup Oturumu çalınan müziği farklı kullanıcıların kontrol etmesine olanak sağlıyor

Oturumunuza kodu tarayarak katılan kişi veya kişiler, artık sizin yapabildiğiniz kontrollere sahip olmuş oluyor. Spotify’da yer alan yerleşik kontrolleri kullanarak parçaları duraklatabilir, çalabilir, atlayabilir veya listeye yeni şarkı ekleyebilir. Oturumda yapılan değişiklikler ise tüm katılımcıların cihazlarında da görünür oluyor. 

Arkadaşlarla ortak oynatma listesi hazırlamak, Spotify’ın bünyesinde zaten bulunuyordu. Bunun yanı sıra Premium Aile planı üyeleri de herkesin hoşlandığı müzikleri Family Mix isimli kişiselleştirilebilen çalma listesinden erişebiliyordu. Ancak bu özelliklerin hiçbiri, Grup Oturumu gibi birden fazla kullanıcıya müzik üzerinde gerçek bir kontrol imkanı tanımıyordu. 

Spotify’ın artık aynı alanda bulunan Premium kullanıcıları için sunduğu Grup Oturumu özelliği, 100’den fazla kullanıcı için aktif edilmiş durumda. Ancak bu kadar fazla kişiye kadar destek sunan özelliği kullanabilmek için tüm katılımcıların aynı konumda olması gerekiyor. 

Spotify Grup Oturum özelliği bugün kullanıma açıldı. Ancak henüz hesaplarında söz konusu yeni özelliğe erişemeyen kullanıcılar varsa, biraz beklemeleri gerekebilir. Tüm dünyada kullanıma sunulan özelliğin gelmesi birkaç günü bulabilir. 

Bugün yayınlanan Grup Oturumu özelliğini henüz cihazlarınızda görmediyseniz, endişelenmenize gerek yok. Zira söz konusu özelliğin dünya çapındaki tüm Premium kullanıcılara sunulması birkaç günü bulacaktır.

İlginizi Çekebilir:

Spotify, Video Podcast Özelliğini Test Ediyor!

Spotify’da istenmeyen şarkılar listelerde gizlenebilecek

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz