Okuma Süresi
2 dakika
TikTok geliştirme kiti 28.000’den fazla uygulamada kullanılarak, uygulamalar her indirildiğinde TikTok’a veri aktarıyor olabilir.
Amerikalı yetkililerin “TikTok virüsü” olarak tanımladıkları durum gerçeğe dönüşmüş olabilir. Yapılan araştırmalara göre 28.000’den fazla uygulamanın TikTok geliştirme kitini kullandığı ortaya çıktı. Ve daha da önemlisi bu uygulamalar her indirildiğinde TikTok’a veri gönderiyor olabilir. Zaten tartışmalı bir uygulama olan TikTok, bu iddialarla birlikte daha da çok tartışılacak gibi görünüyor. İşte detaylar!

Binlerce Uygulama Kullanmış

Binlerce uygulamanın TikTok’un geliştirme kitini kullandığının tespit edilmesi üzerine bu konuda çok önemli bazı endişeler de konuşulmaya başlandı. Buna göre kimisi milyonlarca kez indirilen bu uygulamalar, TikTok’a veri gönderiyor olabilir. Hem de geliştiricilerinin haberi dahi olmadan. ByteDance tarafından kurulan TikTok, çok kısa bir sürede özellikle gençler tarafından takip edilen, dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından birisi haline geldi. Fakat bu hızlı popülerleşme ile birlikte aynı zamanda da çok tartışıldı, çok eleştirildi. Özelikle galerinizden tutun da rehberinize kadar telefonunuzdaki her şeyin verisini topladığı gerekçesi ile ABD tarafından yasaklanması dahi istendi.

TikTok Bu Kez Çok Tepki Alabilir

Son olarak ise Gizmodo tarafından yapılan detaylı bir araştırmaya göre TikTok’un yazılım geliştirme kiti tam 28.251 uygulamada kullanılmış. Hatta bu uygulamaların arasında birçok popüler uygulama ve oyun da yer alıyor. Örneğin Mobile Legends: Bang Bang, Trivia Crack ve Fruit Ninja gibi oyunların yanı sıra Canva gibi birçok alanda kullanılan tasarım uygulaması bile var. Dahası basit flört uygulamalarından hava durumu uygulamalarına kadar birçok popüler uygulama da bunların arasında. İşin daha da sansasyonel kısmı ise; TikTok’un geliştirme kitinin kullanıldığı uygulamaların, TikTok’a geliştiricilerin haberi olmadan veri aktarmış olabileceği. Böylelikle bugüne kadar hep veri toplama konusunda çok kez tartışma konusu haline gelen TikTok, bu durum ile artık bu tartışmaları çok daha yükseğe taşıdı diyebiliriz.

TikTok’u Yasaklamak İçin Çok Geç

TikTok geliştirme kitini kullanan uygulamaların telefondaki tüm verileri toplayıp TikTok’un üst şirketi ByteDance sunucularına gönderdiği Gizmodo tarafından tespit edilen ayrı bir gerçek. Diğer yandan bilindiği gibi ABD hükümeti, hükümet çalışanları için TikTok’u yasaklamıştı ve hatta vatandaşlar için de yasaklamanın yollarını arıyordu. Ancak bugün öyle görünüyor ki, TikTok yasaklansa bile, yalnızca TikTok’u yasaklamak hiçbir şeye yetmeyecek.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz