Okuma Süresi
1 dakika
Dünyanın ilk yapay zeka desteği ile geliştirilmiş olan COVID 19 aşısının klinik testleri başlamak üzere.
Hemen hemen her sektörde kullanılan yapay zeka, sağlık sektörüne de önemli katkılar sunuyor. Öyle ki, önümüzdeki günlerde yapay zeka tarafından geliştirilen ilk COVID 19 aşısı test edilecek. Insilico Medicine tarafından üretilen aşının ilk klinik testleri tüm sağlık camiası tarafından merakla bekleniyor. İşte detaylar!

Yapay Zeka Aşı Üretimine Başladı

2019 yılında bir anda tüm dünyada patlak veren ve yayılan COVID 19, milyonlarca kişinin hayatını kaybetmesine ve yine milyonlarca kişinin de hastalanmasına neden oldu. Uzun süreli bir pandemiye neden olan virüs, insanlık tarihinin en yıkıcı sağlık sorunlarından birisi olarak tarihe geçti. Her ne kadar şu anda pandemi koşulları geriye çekilmiş olsa da hala daha virüse karşı kalıcı tedavi yöntemleri ve önlemler geliştirilebilmiş değil. Bu konuda aralıksız devam eden çalışmalardan bir tanesi ise Hong-Kong merkezli ilaç şirketi Insilico Medicine’e ait. Şirket şu anda hala daha dünya çapında etkisini gösteren COVID 19’a karşı yapay zeka tarafından bir aşı geliştirdiklerini açıkladı. Dünyada yapay zeka tarafından ilk kez geliştirilen söz konusu aşının klinik testlerinin ise önümüzdeki günlerde yapılacağı belirtildi.

Çin Testlere Başladı

Kurucuları Kanadalı olmakla birlikte merkezi Hong-Kong’ta bulunan Insilico Medicine, geçtiğimiz gün bir açıklama ile sağlık sektörüne özel hazırlanan bir yapay zekâ modelinden destek alarak bir aşı ürettiklerini bildirdi. Şirket, aşı için “mükemmele yakın” yorumunu yaptı. Normal şartlarda aylarca süren laboratuvar testlerinin yapay zekâ modeli sayesinde yalnızca birkaç gün sürdüğünü söyleyen şirket yetkilileri aşı hakkında oldukça olumlu değerlendirmelerde bulundu. Insilico kurucusu Alex Zhavoronkov, yaptığı bir değerlendirmede yapay zekânın “ilacın hangi enzimleri hedef alacağının belirlenmesinde kritik rol oynadığını ve laboratuvar ortamında yapılan simülasyonlarda ilacın beklenenin çok üstünde etkili olduğunun saptandığını” belirtti.

Yorumlar Olumlu

Aşı hakkında bir olumlu değerlendirme de Oxford Üniversitesi Eski Başkanından. Dr. Peter Juni, Insilico’nun yeni ilacı için “İlacın hedefi bence harika. Çünkü hedeflenen proteazlar insan vücudunda bulunan proteazlardan farklı ve bu yüzden ilacın yanlış proteazları hedef alarak vücuda zarar vermesi neredeyse imkânsız.” ifadelerini kullandı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz