En çok kullanılan arkadaş bulma uygulamalarından Tinder, kadınların güvenliğini sağlamak için yeni kararlar aldı. Platform bu konuyla ilgili sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yapacağını açıkladı.

Çevrimiçi arkadaşlık uygulamalarının en popülerlerinden biri olan Tinder, uygulamayı özellikle de kadınlar için daha güvenli hale getirmek için çalışmalarına hız verdi. Güvenlik konusunda yapılacak çalışmalara ayırdığı kaynağı artıran Tinder’ın yönetim kurulu başkanı Renate Nyborg konuyla ilgili açıklamada bulundu.

Tinder’ın şimdiye kadarki ilk kadın yönetim kurulu başkanı olan Renate Nyborg, konuyla ilgili BBC’ye yaptığı açıklamada “Bir şeyin önemli olduğunu bilmek ile bunu hissetmek arasında bir fark olduğunu düşünüyorum. Her kadın gibi ben de yaşamak istemediğim ama başıma gelen her deneyimi bir bir sayabilirim. Bu, insanların size nasıl hitap ettiğinden, iş yerinizde size nasıl davrandıklarına, insanlarla aktif şekilde çıkmaya başladığınızda başınıza nelerin gelebileceğine dek uzanıyor” ifadelerine yer verdi.

Tinder ve No More El Ele

Son dönemlerin popüler partner bulma uygulaması Tinder, kadınlara yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla artırdığı tedbirler hususunda, ev içi şiddetle mücadele alanında faaliyet gösteren No More isimli kuruluşla birlikte çalışacağını bildirdi. Bu planlamalar ışığında No More görevlilerinin Tinder çalışanlarına eğitim vereceği de verilen bilgiler arasında yer aldı.

Bu konudaki hassasiyetini her daim dile getiren Nyborg, Eylül 2021 tarihinde göreve geldiğinden beri kadın çalışan sayısını artırdıklarını ve şu anda kadronun %30’unu kadınların oluşturduğunu söyledi.

“Bu Çalışmalar Yeterli Değil”

Kadınlara Yönelik Şiddeti Durdurun (End Violence Against Women) adlı yardım örgütü, Tinder’ın güvenlik önlemlerinin artışına ilişkin açıklamalarıyla ilgili “Kadınların internet üzerinde uğradıkları şiddetle kıyaslandığında çok küçük bir adım” yorumunda bulundu.

Örgütün yöneticisi Andrea Simon, “Çöpçatanlık uygulamaları insanların birbirleriyle tanışmaları için çok tercih edilen yollardan biri, ama seks avcılarının bu alanları potansiyel kurbanlarını avlamak için nasıl suistimal ettikleri kaygı uyandırıyor. Bu uygulamaları kullanan kadınların tecavüze uğrama oranlarında artış görülüyor”  şeklinde konuştu.

Açıklamasına “Tinder’ın yeni güvenlik özellikleri, tacizlerin rapor edilmesinin desteklemesi yönünde küçük bir adım ancak intikam pornosu ya da tecavüz tehditleri karşısında yeterli değil.” ifadesini de ekleyen Simon, bununla birlikte Tinder ve diğer online çöpçatanlık uygulamalarının istismara karşı seslerini yükseltmelerinin de en az alınacak önlemler kadar önemli olduğunu belirtti.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz