Google’dan yeni adım: Google Meet üzerinden yapılan toplantılar artık Youtube üzerinden canlı yayınlanabilecek ve daha fazla kişi iş ve eğitim etkinliklerini izleme fırsatını yakalayacak!

Pandemi süreciyle birlikte online görüşme uygulamalarının da önemi arttı. Ev ve iş aktiviteleri evden yürütülmek zorunda kalınca, toplantılar da uygun online platformlara taşındı. O uygulamaların başında da Google Meet yer aldı.

Pandemi süreci boyunca birçok kişinin eğitim ve iş faaliyetlerini kesintisiz sürdürmesine imkan tanıyan Google Meet, Haziran 2021’de, öğretmenlere yönelik olarak gelen bir güncellemeyle, YouTube’da okul yönetim kurulu toplantıları gibi etkinliklerin yayınlanmasına olanak tanımıştı. Aynı platform şimdi de bu özelliğin daha geniş bir kitleye yayılacağını açıkladı.

Kimler Google Meet Toplantılarını Youtube Üzerinden Yayınlayabilecek?

Google tarafından Google Meet için geliştirilen bu livestream özelliği, çoğu ücretli Workplace hesabında kullanılabilecek. Kurumsal katmanlar (başlangıç, standart ve Plus), Education Plus, Teaching and Learning yükseltme ve Workplace bireysel abonelerinin yanı sıra belirli ülkelerdeki Google One Premium plan üyeleri bu imkandan yararlanabilecek. Ancak çoğu başlangıç veya temel paket kapsamındaki kullanıcılara, bu özellikten yararlanma izni verilmeyecek.

Livestream özelliği, kullanıcıların kuruluşları dışındaki geniş kitlelere bilgi sunmak istedikleri ve gerektiğinde duraklatmalarına, yeniden oynatmalarına veya sunumu daha sonra görüntülemelerine olanak tanındığı durumlarda bir hayli yararlı olacak.

Google Meet Toplantılarını Youtube Üzerinden Yayınlamak İçin Ne Yapılmalı?

Youtube’da canlı yayın için bir kanal onay süreci bulunuyor. Google Meet toplantılarını Youtube üzerinden canlı yayınlayabilmek için de kanalın bu onay sürecinden geçmiş olması gerekiyor. Yani Google Meet toplantısını Youtube üzerinden canlı olarak yayınlamak isteyen bir yöneticinin öncelikle onay için Youtube’a istekte bulunması şart koşuluyor ve bu onay süreci 24 saati bulabiliyor.

Onay alındıktan sonraysa yayınların ne kadar sürebileceği, yayınları kimlerin izleyebileceği gibi detaylar gizlilik ayarlarından değiştirilebiliyor. Toplantı sahibi yönetimi açık olduğunda, yalnızca toplantı sahibi ve yardımcı toplantı sahipleri toplantıyı canlı yayınlamaya başlayabiliyor. Google Meet ve Youtube işbirliğiyle 21 Temmuz 2022 tarihinde geniş kitlelerin kullanımına sunulan bu özellik sayesinde Google Meet diğer online toplantı platformlarından ayrılmış oluyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz