Amazon Web Services, re::Invent etkinliği kapsamında yeni teknolojilerini açıklamaya başladı. İşte, Amazon’un şu ana kadar duyurduğu tüm yeniliklerin detayları…

Birçok internet sitesinin alt yapısını barındıran Amazon Web Services (AWS), kısa bir süre sonra çok gelişmiş donanımlara ve özelliklere ev sahipliği yapacak. 28 Kasım’da başlayan ve 2 Aralık’a kadar devam edecek olan “re:Invent” etkinliğinde AWS’ye gelecek tüm yenilikler açıklandı.

2 Aralık’a kadar sürecek olan etkinlikte şirket, Intel ve AMD ile iş dünyasında rekabet edecek yeni çipini de duyurdu. Haydi, Amazon tarafından duyurulan tüm önemli yeniliklere yakından bakalım.

Yeni Graviton3E Çip

Amazon Web Services’in yeni çipi Graviton3E, bulut sistemlerinde kullanılacak yeni çip olacak. Hpc7G adlı yeni bulut sunucu türünde kullanılabilir olacak olan çip, 64 vCPU ve 128 GB hafızaya sahip olacak. Bu çipe sahip yeni donanımlar 2023’ün ilk aylarından itibaren kullanılabilecek. Çip, yüksek ağ işlemci gücü isteyenler içinse c7gn sunucu tipinde sunulacak.

Yeni Çip, Xeon Tabanlı Makineler de Duyuruldu

Amazon’un yeni sunucu tipleri arasında Intel Xeon Scalable işlemcilere yer verecek makineler de kullanılacak. Bu bulut sunucu tipleri de şu şekilde olacak:

  • Mi6in
  • Mi6idn
  • C6in
  • R6in
  • R6idn

Bütün Sunucu Tipleri, Nitro 5 Donanım Hipervizörü ile Çalışacak

Amazon’un yeni duyurduğu tüm yeni sunucu tipleri, aynı zamanda yeni Nitro 5 donanım hipervizörü ile çalışacak. Nitro 5, %30 daha düşük gecikme, watt başına %40 daha iyi performans ve %60 daha yüksek PPS sunacak. Bu yüksek performans, Nitro çiplerde bulunan transistör sayısının hemen hemen iki katına çıkarmasıyla gerçekleşecek.

Lambda Platformu Yeni Özelliklere Kavuşuyor

Amazon Web Services’in sunucusuz platformu Lambda da yeniliklere sahip olacak. Bunladan en önemlisi, ‘SnapStart’ özelliği olacak. SnapStart ile AWS müşterileri, Lambda fonksiyonlarının bir bellek kopyasını alarak bu kopya sayesinde Lambda’yı çok daha kısa sürede çalıştırabilecek. Diğer yandan söz konusu özellik, şimdilik Corretto runtime’ını kullanan Java fonksiyonlarında kullanılabilecek.

Dijital Egemenlik Taahhüdü

Yapılan en önemli duyurulardan biri “Dijital Egemenlik Taahhüdü” olarak dikkat çekti. Bu taahhüt ile Amazon, dünya çapında evrilen dijital egemenlik politikalarına müşterilerin uyumunu kolaylaştırmayı hedefleyecek.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz