Geçen hafta tanıtılan yerli otomobil hakkında birçok kişi ve kurum tarafından ön sipariş talebi oluştu. Gelen son bilgilere göre aracın ön sipariş sürecinin TOBB tarafından yapılacağına ve ön sipariş bedelinin 30-40 bin TL bandında olacağı yönündeydi. TOGG bugün konuyla ilgili bir açıklama yayınladı. 

Öneceki hafta tanıtılan yerli otomobile birçok farklı kişi ve kurum tarafından sipariş duyurusu peş peşe geliyor. Türkiye’nin farklı kurum, bölge ve kesimlerinden ilgi ile karşılanan yerli otomobil için şimdiden ön sipariş kuyruğu oluşmaya başladı.

Üretilecek ilk otomobilin talibi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu. Bunun yani sıra birçok kamu ve özel kurumdan önümüzdeki dönemde talebin artması bekleniyor. Şu ana dek Türkiye’nin farklı şehirlerinden ve kurumlarından binlerce sipariş duyurusu yapıldı.

Hafta başında Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (BTSO) ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Burkay, Anadolu’nun dört bir tarafından gelecek alım taleplerinin yerli otomobilin üretim sürecine destek olacağını belirtti. “Bu kampanya, tabandan gelen taleplerle öne alındı. Fabrikaya en büyük destek bu kampanya olacak” diyen Burkay, şu anda neredeyse yıllık üretim rakamı olan 175 bin adet kadar talep olduğunu aktarmıştı.

TOGG bugün yayınladığı açıklamada, “Tanıtımının ardından, milletimizin büyük beğeni ve teveccühünü kazanan Türkiye’nin Otomobili için yurt içi ve yurt dışından çok sayıda mesaj ve telefon almaktayız. Türkiye’nin Otomobili’nin üretim, satış ve pazarlama stratejileri titizlikle  yürütülmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın manevi değeri çok yüksek ön siparişi dışında araçlarla ilgili resmi ön sipariş talebinde bulunmak isteyen kişi ve kurumların TOGG tarafından yapılacak resmi açıklamaları takip etmesini önemle rica ederiz.” ifadesinde bulundu.

Bu açıklamaya göre henüz Cumhurbaşkanı Erdoğan dışında resmi sipariş alınmadığı ve bu konuda çalışmaların yapıldığı anlaşılıyor. Bu konuda çalışmaların kısa sürede tamamlanması ve TOGG veya farklı bir kurum bünyesinde ön sipariş sürecinin yürütülmesi bekleniyor. Belirlenecek ön sipariş bedeli, aynı zamanda kurulacak fabrika ve üretim sürecine de katkı sağlayacak.

Yerli otomobilin batarya dolum tutarı 60 lira olacak 

Yerli otomobilin tasarımcısı Pininfarina’nın dikkat çeken 5 tasarımı