Perseverance İniş Yaptı

NASA’nın Mars keşif aracı Perseverance, kısa bir süre önce kızıl gezegene güvenle iniş yaptı. Aracın, güncel olarak Mars’taki ‘Jezero Krateri’ni incelemeye başladığı ifade edildi. 

NASA’nın Mars keşif aracı Perseverance, kısa bir süre önce kızıl gezegene iniş yaptı. Yüzeye yumuşak bir iniş yapan aracın, 18 Şubat akşamı Türkiye saati ile 23.55’te yüzeyle temas ettiği ifade edildi. Araç kameraları, inişten kısa bir süre sonra iniş alanından görüntüler paylaştı. NASA, günün ilerleyen saatlerinde kızıl gezegenden yüksek çözünürlüklü fotoğraflar da paylaşacağına işaret etti. Aracın, güncel olarak yaşam izlerini aramak üzere Mars’taki ‘Jezero Krateri’ni incelemeye başladığı belirtildi.  

Perseverance, 2020 yılının Temmuz ayı sonunda Florida’daki ‘Cape Canaveral Uzay Üssü’nden fırlatılmıştı. Aracın kızıl gezegene inişi de Mars’ta oldukça yoğun geçen bir döneme denk geldi. Kısa bir süre önce; Birleşik Arap Emirlikleri ve Çin de benzer şekilde, kendi keşif araçlarının başarıyla Mars yörüngesine yerleştiğini duyurmuştu.  

Perseverance keşif aracı, toplanan örnekleri 2026 yılında Dünya’ya geri gönderecek 

Perseverance Keşif Aracı

Diğer yandan; Perseverance keşif aracı, Mars’ta eski bir göl olduğu düşünülen ve çapı yaklaşık 49.0 kilometre olan ‘Jezero Krateri’ni inceleyecek. Bölgede yaşam izleri arayacak olan araç, ‘Jezero Krateri’nden numune toplayacağı bölgeyi belirlemek için geleneksel kameralar ve ultraviyole kameralar gibi bir dizi ekipman kullanacak. Araç, 2026 yılında ise toplanan örnekleri Dünya’ya geri göndermeyi hedefleyecek.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

NASA, İsmini Mars’a Gönder kampanyasına kayıtlı isimleri “Perseverance”a yerleştirdi

NASA, Salda Gölü ve Jezero Krateri’nin Benzerliğine Dikkat Çektiği Bir Paylaşım Yaptı

NASA, 30 Temmuz’da Gerçekleşecek Mars Görevi İçin Animasyonlu Bir Video Yayınladı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz