TikTok, paylaştığı bir blog yazısında, artık kullanıcılarına videoları neden kaldırdığını açıklayacağını duyurdu. Sosyal medya platformu, içerik kaldırma konusunda daha fazla netlik sağlamak adına yeni özelliğini kullanıma sunacağını açıkladı. 

TikTok, yakın zamana kadar içerikleri neden kaldırdığı hakkında kullanıcılarına net bir bilgi vermiyordu. Platform kaldırdığı içeriğin sahibine sadece “Topluluk Kuralları İhlali” sebebiyle videonun platformdan silindiği bilgisini veriyordu. Ancak TikTok, dün paylaştığı bir blog yazısında, artık kullanıcılarına videoları neden kaldırdığına dair daha net bilgiler vereceğini açıkladı. Şirket bu yeni özelliğin, platformdaki içeriklerle alakalı yanlış anlaşılmaları azaltmak ve ayrıca Topluluk Kuralları çerçevesinde şeffalılığı sürdürebilmek amacıyla hizmete sunulacağını duyurdu. 

Özellik sayesinde ihlal tekrarlama oranları azaldı

Video paylaşım ağı, söz konusu özelliğini birkaç aydır denediğini ve özellik sayesinde tekrarlanan ihlal oranlarında ciddi derecede düşüşler yaşandığını belirtti. Bunun yanı sıra ise, içerik sahiplerine videoların neden kaldırıldığını açıklamaya başladıktan sonra Topluluk Kurallarını okumak için ziyaret eden kişi sayısının neredeyse üç katına çıktığını da açıkladı. Ayrıca TikTok, videonun kaldırılmasına itiraz etmek için gelen kullanıcı taleplerinde ise yüzde 14’lük bir azalma görüldüğü bilgisini paylaştı. 

TikTok, içerik sahiplerine videoların neden kaldırıldığını net bir şekilde açıklamaya başlamasıyla birlikte platformdaki olumlu içeriklerin sayısının artmaya başlayacağını umduğunu da dile getirdi. 

TikTok kullanıcıları videoları kaldırıldığında sebebini öğrenebilecek

Kullanıcılar videoları kaldırıldığında artık, TikTok’un hangi politikasını ihlal ettiği bilgisini alacak ve bunun yanı sıra içerik üreticisine karara itiraz etme olanağı sunulmaya devam edilecek. Topluluk Kuralları’nın tek tip ve eşit bir şekilde uygulanması amacıyla hizmete sunulduğu belirtilen özellik sayesinde, kullanıcıların videolarında yer alan kural ihlallerinden haberdar olması ve söz konusu ihlali tekrarlaması amaçlanıyor. 

TikTok ayrıca, bu bildirimler yoluyla platformdaki kişileri desteklemek amacıyla da çalıştığını dile getirdi. Şirket, bir içeriği kendine zarar verme veya intiharla alakalı olarak işaretlendiğinde, ikinci bir bildirim yoluyla uzman kaynaklara yönlendirecek ve bu şekilde platformdaki kullanıcıların güvenliği için de çalışmış olacak.

TikTok’un yeni özelliğinin test aşamasının tamamlandığı ve küresel bazda tüm kullanıcılar için yayınladığı açıklandı.

İlginizi Çekebilir:

Pakistan, ‘TikTok’ Uygulamasının Erişim Engelini Kaldırdı 

TikTok, 2020 Yılının Üçüncü Çeyreğinde En Çok İndirilen Mobil Uygulama Oldu 

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz