Xiaomi Türkiye Fabrikası
Okuma Süresi
2 dakika

Kısa bir süre önce 30 milyon dolarlık bir yatırımla Türkiye’de akıllı telefon üretimi yapmaya başlayacağını açıklayan Xiaomi, Avcılar’da açılacak Türkiye fabrikası ile ilk detayları paylaştı. Fabrikanın, yıllık 5 milyon adet telefon üretim kapasitesine sahip olacağı ifade edildi. Şirket ayrıca; Türkiye’nin, Avcılar’da açılacak fabrika ile Xiaomi’nin dünyada üretime geçeceği dördüncü ülke olacağının da altını çizdi.  

Kısa bir süre önce 30 milyon dolarlık bir yatırımla Türkiye’de akıllı telefon üretimine başlayacağını açıklayan Çin merkezli teknoloji devi Xiaomi, İstanbul’un Avcılar semtinde açılacak Türkiye fabrikası ile ilgili ilk detayları paylaştı. ‘Salcomp’ iş birliğiyle hayata geçirilecek fabrikanın, 2021 yılının ilk çeyreğinde akıllı telefon üretimine başlayacağı duyuruldu. Türkiye’nin, Avcılar’da açılacak fabrika ile Xiaomi’nin dünyada üretime geçeceği dördüncü ülke olacağının da altını çizildi. Aktarılan detaylara göre; marka, bu yatırımıyla hem mavi yaka hem de beyaz yaka olmak üzere yaklaşık 2 bin kişiye istihdam olanağı sağlayacak. Söz konusu üretim tesisi, yıllık 5 milyon adet telefon üretim kapasitesine sahip olacak.  

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Xiaomi Türkiye Ülke Müdürü Usher Liu, açıklamasında Xiaomi ailesi olarak 2019 yılında Türkiye’de başlayan yolculuğumuzun bizi bu noktalara getirmesinden büyük gurur duyuyoruz. Bizi ilk günden bu yana kucaklayarak, Türkiye’nin bir numaralı akıllı telefon markası yapan ve en sevilen teknoloji markalarından biri olarak benimseyen Türk halkına teşekkür ederiz” ifadelerine yer verdi. Liu, daha sonra sözlerine şu şekilde devam etti:Xiaomi olarak en önemli önceliğimiz bulunduğumuz her bölgede katma değer yaratarak o bölgenin yerel bir parçası haline gelmek. Bu sebeple Türkiye’nin üretim yapacağımız dördüncü ülke olmasından dolayı çok mutluyuz. Bizim için en değerli pazarlardan biri olan Türkiye’de yatırımlarımıza hız kesmeden devam ederek çalışmalarımızı her zaman bir adım öteye taşımayı arzu ediyoruz. Yaklaşık 14 bin metrekare arazi üzerine kurulu fabrikamızla Türkiye’de üretime başlayacak olmaktan duyduğumuz heyecanı paylaşmak isterim.”  

Salcomp Avrupa Direktörü David Chang de Xiaomi Türkiye yatırımı ile ilgili açıklama yaptı 

Xiaomi Türkiye Yatırımı

Salcomp Avrupa Direktörü David Chang ise Xiaomi Türkiye yatırımı ile ilgili açıklamasında “Türkiye’ye yeni teknolojiler kazandırabilmek ve Türk üreticisini pazarda bir adım daha öne taşıyabilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedeflediğimiz bu yatırım hepimiz için bir başlangıç. Bu topraklarda daha büyük işlerin altına imza atacak olmaktan mutluluk duyuyoruz” ifadelerini kullandı.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Xiaomi, Türkiye’de Akıllı Telefon Üretimi Yapmaya Başlayacağını Duyurdu! 

Xiaomi Türkiye, Resmi Satış Sitesi ‘mishoptr.com’u Kullanıma Açıyor 

Xiaomi, 2020 Yılının Üçüncü Çeyreğinde Türkiye’de En Çok Akıllı Telefon Satan Marka Oldu 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz