Spotify, bugün yeni bir gelir raporu yayınladı. Şirketin yayınlamış olduğu yeni raporda gelirinin yanı sıra abone ve kullanıcı sayısı verileri de paylaşıldı. Yapılan açıklamalara göre Spotify, abone sayısını yüzde 24 artırarak 155 milyon premium aboneye erişti. Şirket kullanıcı sayısını ise geçen seneye göre yüzde 27 artırarak 345 milyon aktif kullanıcı sayısına erişti. 

İsveç merkezli müzik akış servisi Spotify yayınlanan son kazanç raporunda hem premium abone hem de aktif kullanıcı sayısında artış yaşasa da, Wall Street Journal’ın aktardığına göre, kullanıcı başı ortalama gelirinde düşüş yaşadı. Bu bağlamda geçen senenin aynı dönemine göre şirketin yüzde 8’lik bir düşüşe sahip olduğu belirtildi. Bunun sebebi ise, Rusya ve Hindistan gibi pazarlarda uygulanan düşük fiyat politikası olarak yorumlanıyor. 

Platform en büyük artışı ise yüzde 30 ile 199 milyona ulaşan reklamlı aylık aktif kullanıcısında yaşadı. Geçen senenin aynı döneminde 144 milyon olan premium abone sayısı 155 milyona; 320 milyon olan aylık aktif kullanıcı sayısı ise 345 milyona yükseldi. 

Premium abone ve aktif kullanıcı sayısı arttı ancak Spotify zarar etti

Spotify premium ve aylık aktif kullanıcı sayısını artırmış olsa da şirket bir önceki yıla göre 125 milyon euro zarar etti. 2019 yılında yaşanan düşüş ise 209 milyon euroydu. Bu bağlamda bir önceki yıla nazaran şu an daha bir konumda. Şirket bünyesine yeni özellikler eklemeye devam edip kullanıcı ve abone sayısını artırmaya çalışıyor. Ancak bunun yanı sıra müzik akış servisi olarak andığımız Spotify’ın farklı alanlar üzerinde de çalıştığı halihazırda biliniyor. 

Şirketin podcast sektörüne olan ilgisi ve yatırımları tam gaz devam ediyor. Bu bağlamda şirket Prince Harry ve Meghan Markle ve Ava Duvernay gibi önemli isimlerle anlaşma imzalamıştı. Spotify podcast noktasında kullanıcılarına 2,2 milyondan fazla seçenek sunuyor. Aaçıkladığı verilere göre, Spotify kullanıcıların yüzde 25’i podcast ile etkileşime giriyor. Bu noktada şirketin bu alanda rekabeti artıracak yeniliklere odaklanacağı söyleniyor.

Spotify podcast sektörünün yanı sıra geçen günlerde platforma sesli kitap özelliği getireceğini duyurmuştu. Şirket dünya klasiklerinden oluşan yeni sesli kitaplarını kullanıcılarının hizmetine açacağını da açıklamıştı. Bakalım ilerleyen dönemlerde Spotify’da neler olacak.

İlginizi Çekebilir:

Spotify Aile için Premium’a Zam Yaptı

Spotify, Kullanıcıların Sesini Dinleyerek Müzik Önerecek

Spotify, Ücretsiz Sesli Kitap Özelliğini Test Ediyor

Müzik ya da Podcast Dinlerken İşinize Yarayacak Az Bilinen Spotify Özellikleri – Pratik Yol:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz