Okuma Süresi
1 dakika

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, 5G’nin Türkiye’de ne zaman kullanılabilir hale geleceğini açıkladı. Bakanlığın açıklamasına göre, Türkiye Haziran 2020’den itibaren 5G internet teknolojisini kullanabilecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı “Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi” kapsamında Türk Telekom Genel Müdürlüğü’nde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile birlikte bir çalıştay düzenledi. Çalıştayda uzmanlar, 5G internet teknolojisinin Türkiye’deki geleceği hakkında konuştu. Bakanlık, Türkiye’nin 5G teknolojisine ilk geçen ülkelerden biri olmasını ve gerekli teknolojinin yerli kaynaklarla sağlanmasını hedeflediklerini ifade etti. Çalıştayın eylem planına göre proje kapsamında geliştirilen ekipmanlar 2020’nin Mart ayında canlı şebekede test edilecek ve Haziran 2020’den itibaren şebekeler için 5G teknolojisi Türkiye’de kullanıma açılacak. 5G teknolojisi için ilk test sahalarından biri İstanbul Havalimanı olacak.

5G İnternet Nedir?

5G, halihazırda 2019’da dünyanın çeşitli yerlerinde çalışmalarına başlanan ileri bir kablosuz internet teknolojisi. 5G’nin hayatımıza girişiyle beraber daha önce hiç görülmemiş hız ve güvenilirlikte bir internet deneyimi yaşamamız bekleniyor. 5G, en basit haliyle 5. jenerasyon internet teknolojisi anlamına geliyor.

5G’nin avantajları ve 4.5G’den farkı nedir?

5G teknolojisinin önceki internet teknolojilerinden çok daha hızlı, akıllı, verimli ve güvenilir olması bekleniyor. Özellikle dünya çapında siber saldırıların sıklıkla gündeme geldiği günümüzde 5G, uzmanlara göre siber güvenlik açısından büyük bir umut vaat ediyor.

Tüm bu özellikler beklenti ve varsayımlardan ibaret olsa da pek çok kişiye göre saniyede 100 gigabit’e kadar artırılabilen internet hızıyla 5G, 4G’den 100 daha hızlı bir internet deneyimi sunacak. Bu da verinin göndericiden alıcıya gönderildiği sırada iletilene kadar geçen süre anlamına gelen ‘gecikme süresini’ önceki jenerasyonlara kıyasla minimuma indirecek. Bu tarz bir hız dosyaları herhangi bir bağlantı sorunu yaşamadan hızlıca ve kolayca yükleyip indirebileceğimiz veya 4K bir videoyu herhangi bir donma sorunu deneyimlemeden rahatlıkla izleyebileceğimiz anlamına geliyor.

2025 yılında 5G kullanıcı sayısının 2,6 milyara ulaşması bekleniyor