WhatsApp Yeni Gizlilik Politikası

Popüler mesajlaşma platformu WhatsApp, kullanıcı onayı için son tarihi ertelemesinin ardından yeni gizlilik politikası ile ilgili bilgilendirme yapmak için ‘Hikayeler’ özelliğini kullanmaya başladı. Söz konusu kampanyanın, güncel olarak ABD ve Birleşik Krallık ağında aktif olduğu ifade edildi.  

Popüler mesajlaşma platformu WhatsApp, kısa bir süre önce gizlilik politikası ve platform koşullarını güncelleyeceğini duyurdu. Bu kapsamda; WhatsApp kullanıcı verilerinin, 8 Şubat tarihinden itibaren çatı şirket Facebook ve Facebook’a bağlı şirketler ile paylaşılmaya başlanacağı ifade edildi. Bunun üzerine platform, kullanıcılara konuya ilişkin bir uygulama içi bildirim göndermeye başladı. Söz konusu bildirimdeki ‘Kabul Et’ butonuna tıklayarak yeni koşulları onaylamayan kullanıcıların, 8 Şubat tarihinden itibaren WhatsApp kullanamayacağı belirtildi. Daha sonra platform, hızlı bir biçimde eleştiri oklarının hedefi haline geldi. Birçok kullanıcı, WhatsApp’a alternatif güvenli mesajlaşma uygulamaları arayışında Telegram ve Signal gibi alternatif platformlara yöneldi. WhatsApp da sözleşme onayı için son tarihi, Mayıs ayına erteledi. Şirket; Mayıs ayına kadar, yeni platform politikaları ile ilgili kullanıcıları daha detaylı bir biçimde bilgilendireceğine işaret etti.  

Yaşanan gelişmeler sonrası WhatsApp, yeni gizlilik politikası ile ilgili bilgilendirme yapmak için uygulamadaki ‘Hikayeler’ özelliğini kullanmaya başladı. Güncel olarak ABD ve Birleşik Krallık ağında aktif durumda olan kampanyanın, WhatsApp’ın veri gizliliğine olan bağlılığını kullanıcılara göstermeyi hedeflediği ifade edildi. Şirket, bir süredir Hindistan ağında da benzer bir kampanya yürütüyordu. Konuya ilişkin açıklama yapan bir şirket sözcüsü, kamuoyunda WhatsApp’ın gizlilik politikası değişikliği ile ilgili asılsız bir bilgi akışı ve kafa karışıklığı olduğuna işaret etti. Bu nedenle platformun, kafa karışıklığını giderecek bilgilendirmeler yapmak üzere ‘Durum’ olarak da bilinen ‘Hikayeler’ özelliğini kullandığı dile getirildi.  

Veri güvenliği ile ilgili hassasiyeti olan birçok WhatsApp kullanıcısı, alternatif platformlara geçti

WhatsApp Veri Güvenliği

Diğer yandan; söz konusu hamlenin, WhatsApp’ın doğrudan kullanıcılara mesajlar ileterek daha şeffaf bir kampanya yürütebilmesini mümkün kılacağı tahmin ediliyor. Fakat veri güvenliği ile ilgili hassasiyeti olan birçok WhatsApp kullanıcısının, halihazırda alternatif platformlara geçiş yapmış olduğu da biliniyor. Dolayısıyla yürütülen çalışmanın, platform yetkililerinin beklediği olumlu sonuçları doğurmayacağı düşünülüyor. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

KVKK, Başlatılan İnceleme Kapsamında WhatsApp Yetkililerinden Bilgi ve Belge Talep Etti! 

WhatsApp Web ve Masaüstü Erişimi için Biyometrik Kimlik Doğrulaması Geliyor

Kullanıcılar Yeni Bir WhatsApp Mesajıyla Zararlı Yazılımlara Maruz Kalıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz