Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısının ardından Koronavirüs ile ilgili son gelişmeleri aktardı. Bakan Koca, basın açıklamasında 3 Nisan tarihinde 16 bin 160 testin yapıldığını ve 2 bin 786 kişinin koronavirüs testinin pozitif çıktığını belirtti. Bakan Koca ayrıca, son 24 saatte koronavirüs sebebiyle 69 vatandaşın daha hayatını kaybettiğini ve Türkiye’de koronavirüs sebebiyle can kaybının 425’e yükseldiğini açıkladı. 

Sağlık Bakanı’nın açıkladığı son verilere göre, son 24 saatte 16 bin 160 koronavirüs testi yapıldı. Yapılan testlerden 2 bin 786 tanesinde koronavirüsün pozitif çıktığı belirtildi. 3 Nisan ile birlikte Türkiye’deki koronavirüs vaka sayısı toplamda 20 bin 921’e yükselmiş oldu. Bakan Koca son 24 saatte ise 69 hastanın hayatını kaybettiğini açıkladı. 3 Nisan tarihiyle birlikte Türkiye’de koronavirüs sebebiyle yaşanan can kaybı ise toplamda 425’e yükselmiş oldu. Bin 251 kişinin koronavirüs hastalığı nedeniyle yoğun bakımda tutulduğu ve toplam entübe hasta sayısının ise 867’ye yükseldiği açıklandı. Bakan Koca aynı zamanda Türkiye’de toplamda 484 kişinin koronavirüs hastalığını atlattığını ve taburcu olduğunu dile getirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tüm dünyayı küresel bir krize sokan koronavirüs ile alakalı açıklamalarda bulundu. Bilim Kurulu ile yapılan toplantının ardından bir basın toplantısı düzenleyen Bakan Koca, koronavirüs ile ilgili daha sıkı tedbirlerin alınması gerektiğini belirtti. 

Özellikle gençlerin dikkatli olması gerektiğini dile getiren Koca, gençlerin virüsü taşısa dahi hissetmediklerini veya çok hafif bir şekilde anlattıklarını ancak, virüsü taşımaya ve yaymaya devam ettiklerini açıkladı. 

Günden güne artan vaka ve can kaybı sayısı için daha sıkı önlemlerin alınmasını gerektiğini belirten Koca’nın konuşmasındaki satır başları:

İllerdeki koronavirüs vaka sayıları açıklandı

Sağlık Bakanı Koca, “İstanbul’da 12 bin 231, İzmir’de 1105, Ankara’da 860, Konya’da 601, Kocaeli’de 500 vaka var.” diye konuştu.

Sağlık Bakanı Koca, 56 ilde koronavirüs nedeniyle vefat yaşandığını bildirdi.

Nüfusa göre en riskli illerimiz İstanbul, Ankara, İzmir, Konya’dır. 20 yaşından itibaren daha yoğun görüldüğü, erkeklerin kadınlara göre görülme oranının daha yüksek olduğunu söylemek istiyorum. Gençlerim hastalığı ya hissetmemekte yada hafif geçirdiğini daha önce ifade etmiştim. Şuan 25 ilde can kaybımız olmadı. En yüksek can kaybımız 210 ile İstanbul.

60 yaş üstünün çok kritik olduğu, yoğun bakımda yatan hastaların %64’ünü oluşturuyor. Hayatını kaybedenlerin %80’i 60 yaş üstü oluşturuyor.

İşte Koronavirüs Vaka sayısı tablomuz. Sayılarımız artıyor ama vakalarımız içindeki ölüm oranı 1.58. Bu anlamda birçok ülkeden aşağıda olduğumuzu belirtmek istiyorum. Hedefimiz burada hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısını azaltmak. Bugüne kadar illerimizdeki dağılımı göstermemiştik. İtalya’da bir bölgeden bütün İtalya’ya virüsün yayılmasına sebep oldu. Biz de o hatayı işlemek istemedik. Artık bütün illerimizde bu vakanın olduğunu biliyoruz. Daha çok vaka İstanbul’da. İstanbul’daki vaka sayısı 8 852. %60’lara yakın. 853 vaka İzmir, 752 vaka Ankara, 410 vaka ise Kocaeli, Konya 584 vaka.Toplam 39 ilimizde can kaybı var. 42 ilimizde vefat eden arkadaşımızın olmadığını gösteren tablo. Kayıplarımızın ağırlığı İstanbul ve İzmir’de

60 yaşın üstünde %75’i yoğun bakımda. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın %69’u tansiyon hastası. Yoğum bakımdaki hastalarımızın %63.3 yine tansiyon hastası. Bizim şu dönemde kronik ve alt hastalığı olan ve 65 yaş üstü vatandaşımızın daha yüksek riskli olduğunu görüyoruz. O nedenle bu gruptaki vatandaşlarımızın asla ve asla evlerinden çıkmamaları, kendilerinini izole etmeleri için bu tabloyu gösteriyorum. Sağlık çalışanlarımıza ve Bilim Kurulumuza güvenelim. Can kayıplarını önleme yolu tedbirdir. Dışarı çıkmayalım virüse fırsat vermeyelim.

Sadece öksürük şikayeti olana da koronavirüs testi yapılacak

Koronavirüs sürecini kolaylaştıracak görüntülü konuşma programları

Tuvalette Oynanabilecek 5 Mobil Oyun

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz