Çin Mars Fotoğrafı

Çin Uzay İdaresi, ‘Tianwen-1’ isimli Mars keşif aracının kızıl gezegeni görüntülediği ilk fotoğrafı paylaştı. Bu yılın Mayıs ayında Mars’a iniş yapması beklenen aracın, 197 gündür yörüngede olduğu ve bu süreç içerisinde, 465 milyon kilometre yol kat ettiği ifade edildi.  

Çin Ulusal Uzay İdaresi, ‘Tianwen-1’ isimli Mars keşif aracından gelen ilk fotoğrafı paylaştı. Fotoğrafta, kızıl gezegen 2.2 milyon kilometrelik bir mesafeden görüntülendi. ‘Tianwen-1’ın; güncel olarak Dünya’dan 184 milyon kilometre, Mars’tan ise 1.1 milyon kilometre uzakta olduğu ifade edildi. Yaklaşık 197 gündür yörüngede olan aracın, bu süreç içerisinde 465 milyon kilometre yol kat ettiğinin de altı çizildi. Çin Ulusal Uzay İdaresi, aracın tüm sistemlerinin çalışır durumda olduğuna işaret etti.  

Diğer yandan; 23 Temmuz 2020 tarihinde uzaya fırlatılan ‘Tianwen-1’ın, bu yılın Mayıs ayında Mars’a iniş yapması bekleniyor. 2 Ağustos, 20 Eylül ve 28 Ekim tarihlerinde 3 adet yörünge düzeltme işlemi yapılan aracın, tek bir görevde Mars yörüngesine gideceği ve iniş yapacağı ifade ediliyor. ‘Tianwen-1’ın, kızıl gezegenden örnek element toplamak için bir temel oluşturmasının ardından keşfini tamamlayacağı dile getiriliyor.  

‘Tianwen-1’ görevi, Rusya ve Çin ortaklığındaki uzay çalışmalarının bir parçası olarak hayata geçirilmişti 

Çin Tianwen-1 Görevi

Aktarılan diğer detaylara göre; ‘Tianwen-1’ görevi, Rusya ve Çin iş birliği ile gerçekleştirilen uzay çalışmalarının bir parçası olarak hayata geçirilmişti. Görevin; Mars’taki yaşam izlerini aramayı, kızıl gezegen için bir yüzey haritası oluşturmayı, Mars’taki toprağın yapısını çözümlemeyi ve gezegen atmosferini incelemeyi hedeflediği biliniyordu. Çin’in, bu bilimsel çalışmalar ışığında 2030’lu yıllarda Mars’tan örnek element toplamak ve Dünya’ya geri getirmek üzere gerçekleştireceği görevler için bir temel oluşturması bekleniyordu.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

NASA Cadılar Bayramı için Uzaydan Gelen Sesleri Oynatma Listesi Haline Getirdi

NASA İçin Geliştirilen ‘Orion’ Uzay Aracı, Ay’a Seyahate Hazır Hale Getirildi!

Virgin Galactic’ten, Uzay Turizmi için NASA ile Yeni Anlaşma!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz