Cuma, Eylül 24, 2021
Ana SayfaBilimTürkiye’nin ilk Orta Menzilli Füze Motoru TEI-TJ300’den Dünya Rekoru!

Türkiye’nin ilk Orta Menzilli Füze Motoru TEI-TJ300’den Dünya Rekoru!

Türkiye’nin ilk Orta Menzilli Füze Motoru TEI-TJ300, dünya rekoru kırdı. TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) Projesi kapsamında geliştirilen turbojet motor, 240 mm çap ile 1342 N itki kuvvetine ulaştı.

2017 yılında TÜBİTAK, TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) ve Roketsan iş birliği ile geliştirilmeye başlayan TEI-TJ300 turbojet motoru projesi dünya rekoru kırmayı başardı.  Ülkemizin ilk Orta Menzilli Füze Motoru olan TEI-TJ300, 240 mm çap ile 1342 N itki kuvvetine ulaştı. 230-250 mm sınıfındaki diğer rakip motorların en iyisi 250 mm çap ile en fazla 1250 N seviyesinde itki üretebiliyor.

Türk mühendisler tarafından geliştirilen TEI-TJ300 Turbojet motorunun ilk prototip çalıştırma töreni, 2020’nin Haziran ayında gerçekleşmişti. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın geçen sene katıldığı etkinliğin ardından, Bakan Varank şimdi ise rekor kıran testin videosunu resmi Twitter hesabından paylaştı. 

Mustafa Varank’ın Türkiye’nin ilk Orta Menzilli Füze Motoru TEI-TJ300 rekor paylaşımı:

Eylül 2017’de TÜBİTAK desteği ile TEI ve Roketsan arasında imzalanan protokol ile başlayan TEI-TJ300 Hava Solumalı Jet Motoru Projesi tamamen yerli ve milli oldu.  Tamamen milli olarak tasarlanıp geliştirilen ve imal edilen turbojet motorun ilk prototip testi 2020 yılında başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Yüksek hızlarda çalışabiliyor

Füze sistemlerine uyarlanılabilmesi için 240 mm kısıtlı çapta, sınıfında bu itki gücünü üretebilen dünyadaki ilk motor olan TEI-TJ300, 5000 ft irtifada ses hızının yüzde 90’ına varan yüksek hızlarda çalışabiliyor.

TEI-TJ300 motoru, herhangi bir başlatıcı sisteme (marş motoru) ihtiyaç olmadan rüzgar etkisi (windmilling) ile başlayabilme özelliğine sahip. Bu özellik, platformun hem hava, hem deniz, hem de kara savunma sistemlerine uygulanmasını mümkün kılıyor.

TEI-TJ300 turbojet motorunun geliştirme ve kalifikasyon testlerinin tamamlanmasının ardından seri üretim süreci başlayacağı aktarılıyor.

İlginizi Çekebilir:

KKTC ’nin Yerli Otomobili GÜNSEL ‘in Test Sürüşü Başladı!

ASELSAN Dikey İniş/Kalkış Yapabilen İHA Patenti Aldı

Buzulların Erimesi Nelere Yol Açar, Facebook Veri İhlali, Ingenuity | Haftalık Teknoloji Programı:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR