Babalar Günü Harcamaları

Ödeme hizmetleri sunan PayTR şirketinin açıkladığı verilere göre; online alışveriş rakamlarının yükseliş gösterdiği pandemi sürecinde, Babalar Günü harcamaları da geçen yıla kıyasla yüzde 192 artış gösterdi. En çok harcama artışının yaşandığı ürün kategorisi ise “Teknoloji” oldu. 

Tüm dünyaya hızla yayılan COVID-19 salgını, pek çok ülkede sıkı karantina ve sosyal izolasyon çalışmalarının yapılmasına neden oluyor. Bu nedenle ürün ve hizmetlerin satın alınması noktasında da birçotüketici, online kanalları tercih ediyor. Online alışveriş rakamlarının yükseliş gösterdiği pandemi sürecinde, Babalar Günü hediyeleri de önemli oranda internetten alındı. Türk mühendisler tarafından geliştirilen ödeme kuruluşu PayTR, Babalar Günü harcamaları ile ilgili verileri açıkladı.  

Açıklanan veriler, Babalar Günü haftasında internetten alışveriş hacminin geçen yılın aynı dönemine göre 3 kat arttığına işaret etti. Söz konusu dönemde yapılan online alışverişlerde; adet bazında yüzde 94, tutar bazında ise yüzde 192’lik bir artış gerçekleşti. En yoğun alışveriş yapılan saat dilimi, 17.00 ve 18.00 arasıydı. En çok harcama artışının yaşandığı ürün kategorisi ise “Teknoloji” oldu.  

En çok harcama yapılan şehirler; İstanbul, İzmir ve Ankara oldu 

Babalar Günü Harcamaları

Paylaşılan detaylara göre; “Teknoloji” kategorisinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 550 artış yaşandı. “Teknoloji” kategorisini; yüzde 176’lık artışla “Giyim”, yüzde 191 artışla da “Kozmetik” kategorileri takip etti. En dikkat çeken artış ise “Otomotiv Aksesuarları” kategorisinde oldu. Yüzde 321’lik bir artış gösteren kategori, listede dördüncü sıraya yükseldi.  

Bununla birlikte, ortalama harcama tutarı da geçen yıla göre 234 lira artarak 864 lira oldu. En çok harcama yapılan şehirler; sırasıyla İstanbul, İzmir ve Ankara’ydı. Bursa ve Antalya’da ise geçtiğimiz yıla göre ortalama yüzde 25’lik bir artış gerçekleşti.  

PayTR Genel Müdürü: “Teknoloji ürünlerinde yaşanan artış, dijital dönüşümün bir kanıtı”

PayTR Genel Müdürü

PayTR Genel Müdürü Tarık Tombul, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bu yıl Babalar Günü haftasında geçen yıla kıyasla önemli artışlar gözlemledik. Tüm veriler, pandemi sürecinde tüketicilerin internetten alışverişe yöneldiğini gösteriyor. Teknoloji ürünlerinde yaşanan yüzde 550’lik artış, özellikle bu süreçte hayatımızın pek çok alanının dijital ortama kaydığını gösteriyor” ifadelerini kullandı.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Kamu harcamaları ‘harcama.gov.tr’ portalından takip edilebilecek

Fiyat Karşılaştırma Uygulaması: deliveri

Sosyal İzolasyon Döneminde Yüzde 91 Daha Fazla Online Alışveriş Yaptık

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz