Twitter, kullanıcılarının platformdan gelir elde etmesi için yeni bir özelliğini kullanıma soktu. Twitter ’ın, Bahşiş Kutusu (Tip Jar) olarak andığı bu yeni özellik sayesinde kullanıcılar içerik üreticilerine maddi destek sağlayabilecek. 

Sosyal medya ağı Twitter, bünyesine yeni özellikler ekleyerek platformu geliştirmeye devam ediyor. Instagram, Facebook ve YouTube gibi platformlarının yanı sıra, içerik üreticilerinin platformdan para kazanmalarına imkan tanımayan Twitter, duyurduğu yeni özellik ile bu yöndeki ilk adımını attı

Twitter’ın içerik üreticilerine maddi destek sağlayacak yeni özelliği Bahşiş Kutusu (Tip Jar) olarak anılıyor. Şu an için Twitter’ı İngilizce kullanan bir kısım kullanıcı için aktif olan Bahşiş Kutusu özelliğinden, içerik oluşturucuları, gazeteciler, uzmanlar ve sivil toplum kuruluşları yararlanabilecek. Platformun yakın zamanda daha fazla kişi için de aktif edeceği Bahşiş Kutusu, kullanıcı profillerinde bulunan ‘Takip Et’ butonunun yanına eklenecek. 

Twitter Bahşiş Kutusu ‘ndan kesinti yapmayacak

Profillere eklenen ‘Bahşiş Kutusu’ butonuna dokunulduğunda, hesabın etkinleştirdiği ödeme hizmetlerinin veya platformların bir listesi görülecek. İçerik üreticilerine ya da hesaplara yapılan ödemeler, Twitter herhangi bir kesinti uygulamadan direkt olarak bağış yapılmak istenen kişiye gönderilecek. Hesaplara istenilen miktarda bahşiş gönderilebilecek. 

Twitter Kıdemli Ürün Yöneticisi Esther Crawford yaptığı bir açıklamada ‘Bahşiş Kutusu’ özelliği hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Crawford: “Biz artık Takipler, Retweetler ve Beğenilerin ötesinde birbirinizi desteklemenizi kolaylaştırmak istiyoruz. Bugün, insanların bahşiş gönderip alması için yeni bir yol olan Bahşiş Kutusu’nu tanıtıyoruz” dedi.

Bahşiş Kutusu’nun nasıl kullanıldığını ise şu sözlerle anlattı:  “Profil sayfasında Takip Et düğmesinin yanında bir Bahşiş Kutusu simgesi görürseniz, bir hesabın Bahşiş Kutusu’nun etkin olduğunu anlarsınız. Simgeye dokunduğunuzda, hesabın etkinleştirdiği ödeme hizmetlerinin veya platformların bir listesini görürsünüz. Hangi ödeme hizmetini veya platformu tercih ederseniz seçin ve Twitter’dan, seçtiğiniz miktarda desteğinizi gösterebileceğiniz seçilen uygulamaya yönlendirileceksiniz. Bugün ekleyebileceğiniz hizmetler arasında Bandcamp, Cash App, Patreon, PayPal ve Venmo bulunmaktadır. Twitter kesinti yapmaz. Android’de ipuçları Spaces içinde de gönderilebilir”.

İlginizi Çekebilir:

Twitter, Fotoğrafları Artık Kırpmayacak: Ana Sayfada Orijinal Boyutlarıyla Önizleme Yapılacak

Twitter, Sohbet Odası Özelliği ‘Spaces’ı Yaygın Kullanıma Açtı: İşte Tüm Özellikleri! 

Haftanın En Yeni Teknolojileri – Moxie Mars’ta Oksijen Üretti, Sony Giyilebilir Klima!:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz