adidas, kısa süre önce 3D baskı teknolojisiyle ürettiği ve bence gelecekten izler taşıyan yenilikçi spor ayakkabısı 4DFWD’yi tanıtmıştı. Sporcu verileri ile geliştirilen yeni modelin sahip olduğu teknolojilerle koşuculara yeni bir deneyim sunduğu aktarıldı. Henüz deneme imkanım olmasa da teknolojik yönüyle oldukça ilgilendiğim bir ürün oldu bu. Koşuculara yeni bir deneyim vadeden ve son teknolojilerden ciddi bir şekilde faydalanan bu ayakkabı hakkında detayları adidas Geleceğin Ayakkabı İnovasyonu Yöneticisi Bob Kirk’e sordum. 

adidas, Carbon ortaklığı ile dört yılı aşkın süredir 4D kafes orta taban teknolojisi üzerinde çalışıyor. Şirket, şimdi de yıllardır elde ettiği sporcu verilerini, Carbon’un Digital Light SynthesisTM teknolojisi ile bir araya getiriyor. Hassas şekilde ayarlanmış 3D baskılı orta tabanlar üreten adidas, 4D ayakkabılar ile orta tabanları belirli hareket modellerine göre ince ayar yapma yeteneği sunan bu son teknolojiyi dünyada ilk kullananlardan biri olmuştu. 

yeni adidas 4DFWD ‘nin kafes orta tabanı, beş milyon olası kafes yapısı arasından belirlenerek %39 biyo-bazlı malzemeden üretiliyor. Ürüne oldukça ilginç bir görünüm de kazandıran fiyonk şeklindeki FWD HÜCRE’ler, dikey yönde aldığı kuvvet ile ileriye doğru açı oluşturup ileri doğrultuda hareketi sağlıyor. Şirket yeni modelin, mekanik test koşullarında önceki nesil 4D orta taban ile karşılaştırıldığında, üç kat daha fazla ileri hareket ürettiğini açıklıyor. Sonuç olarak, orta taban bu dikey darbe kuvvetlerini yatay ileri harekete
yönlendirdiğinden, sporcunun koşu sırasında maruz kaldığı en yüksek frenleme kuvveti de
ortalama olarak %15 oranında azaltılıyor. Yani artık bizi harekete daha çok teşvik eden ayakkabılar geliyor desek yeridir.

Bu gelişmeler ve yenilikler bence teknolojinin hayatımıza küçük ama önemli dokunuşlarından biri ve oldukça ilgi çekici. Bu sebeple dijital ortamda adidas yöneticileriyle buluştum ve Geleceğin Ayakkabı İnovasyonu Yöneticisi Bob Kirk’e bu teknolojinin detaylarını sordum. 

Ürünü merak edenler için 15 Mayıs’tan itibaren online platformlarda ve seçili adidas mağazalarında satışa çıkacağını belirtelim ve Bob Kirk ile konuşmamızın detaylarına geçelim.

  • 4DFWD lansmanda da gördüğümüz üzere yüksek teknoloji ve 3D Printer ile üretilmiş tabanıyla dikkat çekiyor. 3D Printer olmasaydı 4DFWD modeli hayata geçebilir miydi? Geçerse ne tür farklılıklar olurdu?

4DFWD’nin elimizdeki uzun yıllara dayanan sporcu verilerini olağanüstü imkanlar sağlayan 3D baskı teknolojisiyle bir araya getirmemizin sonucu olduğunu söyleyebilirim.

2017’den beri Carbon ile çalıştığımız için çok şanslıyız. Bu işbirliği Eşsiz Dijital Işık Sentezi teknolojisi ile ölçekli olarak 3D baskılı orta tabanları tasarlamamızı sağladı ve 4D’nin potansiyelini ciddi anlamda hızlandırdı.

Bir marka olarak adidas için 4D, elit ayakkabımız adizero veya en popüler günlük koşu ayakkabılarımızdan biri olan Ultraboost gibi diğer koşu serilerimizden ayrı bir yere konumlanıyor. 4DFWD, koşuda daha yumuşak bir geçiş ve kayma hissi arayan koşucular için yepyeni bir deneyim sunuyor ve sonuçta koşmayı çok daha kolay hale getiriyor.

  • Lansmanda 4DFWD Modelini hep koşu üzerine konumlandırdınız. Ben ve benim gibi yürüyüş yapmayı sevenler için uygun bir model mi? Yoksa yürürken koşma isteği gelip bizim gibileri de koşucu yapacak mısınız?

Kesinlikle! Tüm ayakkabılarımız optimum rahatlık için tasarlanıyor. Ancak 4DFWD’yi ayağınıza giydiğinizde koşmaya başlamak için ilham alacağınızı umuyoruz!

  • Adidas vizyonu dünya sporuna, spor yapmayı seven topluluğa her zaman yön verdi. Yakın ve orta seviye vizyonunuzdan biraz bahsedebilir misiniz? Bizi 2 yıl içerisinde nasıl ayakkabılar bekliyor. Teknoloji ayaklarımıza ne kadar iyi gelecek? 🙂

Yaklaşık son 12 ayda gördüğümüz gibi, her zamankinden daha fazla insan koşuyor. Bu nedenle, koşucuların ihtiyaçlarına bağlı olarak taleplerini karşılayan en iyi performanslı koşu ürünlerini oluşturmak için her zaman sporcu iç görülerini yeni ve yenilikçi teknolojilerle birleştirmeye çalışıyoruz; daha hızlı koşmak, kişisel hedeflere ulaşmak, daha uzun süre koşmak veya daha rahat hissetmek gibi…

4DFWD, şimdiye kadarki en gelişmiş dijital baskılı koşu orta tabanımız.  4D teknolojisinin fizik ve biyomekanik çalışmaları, performans çözümlerine dönüştürmedeki potansiyelini sergiliyor, böylece 4D’nin her yinelemesi, gelecekte kullanabileceğimiz yeni olanaklar ve iç görüleri de beraberinde getiriyor.

Franchise genelinde de muazzam bir ilerleme görüyoruz. Örneğin, adizero adios Pro’muz, sadece birkaç ay içinde çok sayıda dünya rekorunu kırarak, seçkin performansın zirvesinde olmaya devam ediyor.

Primeblue gibi geri dönüştürülmüş malzemeler veya bu yıl içinde piyasaya sürülmesi planlanan ilk ‘Made to be Remade’ koşu ayakkabımız Futurecraft Loop gibi, ürünlerimizde sürdürülebilir yenilikleri nasıl kullandığımız konusunda da gerçekten heyecan verici gelişmeler görüyoruz. 2024 yılına kadar, plastik atıkları sona erdirmeye yardımcı olma taahhüdümüzün bir parçası olarak tüm ürünlerimizin % 100 geri dönüştürülmüş polyesterden yapılmasını hedefliyoruz.

  • Yüksek teknolojiyle birlikte geliştirilen spor ekipmanları ile artan verimlik yeni spor dallarının oluşmasına sebep olabilir mi? Adidas olarak farklı sporların oluşması adına bir çalışmanız var mı?

Marka olarak her zaman yeniliğin ön saflarında yer almak istiyoruz. Sürekli sınırları zorlamaya ve sektörü dönüştürmek için gerçek potansiyele sahip 4D gibi yeni teknolojileri keşfetmeye çalışıyoruz.

Bildiğiniz gibi, birçok farklı spor dalında faaliyet gösteriyoruz, ancak spor ne olursa olsun, yaklaşımımız marka genelinde tasarım lideri olmak ve sporcular için mümkün olan en iyi performans ürünlerini oluşturmaya odaklanmak yönünde.

 

İlginizi Çekebilir:

adidas, Sporcu Verilerine Dayalı ve 3D Teknolojisiyle Geliştirdiği 4DFWD Ayakkabısını Tanıttı

Adidas, Pandemi Sürecinde Türkiye’de ve Dünyadaki Spor Yapma Oranları ve Koşu Motivasyonunu Araştırdı 

Haftanın En Yeni Teknolojileri – Moxie Mars’ta Oksijen Üretti, Sony Giyilebilir Klima!:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz