Twitter Sohbet Odası

Twitter, bir süredir test aşamasında olan sohbet odası özelliği ‘Spaces’ı resmi olarak yaygın kullanıma açtığını duyurdu. Bu kapsamda; 4 Mayıs tarihi itibariyle, 600 ve daha fazla takipçisi olan tüm hesaplara sohbet odaları oluşturma olanağı getirildi. Şirket ayrıca, Spaces özelliği için bir kullanım rehberi de yayınladı ve üzerinde çalışılan özellikleri açıkladı.  

ABD merkezli sosyal medya devi Twitter, bir süredir test aşamasına olan sohbet odası özelliği ‘Spaces’ı resmi olarak yaygın kullanıma açtığını duyurdu. Bu kapsamda; 4 Mayıs tarihi itibariyle, 600 ve daha fazla takipçisi olan tüm hesaplara sohbet odaları oluşturma özelliği getirildi. Şirket ayrıca, ‘Spaces’ için bir kullanım rehberi de yayınladı ve üzerinde çalışılan özellikleri açıkladı. Özellik hakkında açıklamalar yapan Twitter Kıdemli Ürün Yöneticisi Esther Crawford, “Twitter’da canlı sesli sohbetleri bir süredir test ediyoruz ve insanların sesini duymanın, Twitter’daki konuşmalara yeni bir yol yarattığını farkettik. Bunu kurduğumuzdan beri Sohbet Odası oluşturma imkanı milyonlarca insanın kullanımına açıldı ve geri bildirimlerinize göre iyileştirmeler yapmaya devam ettik. Bugün Twitter’da 600 ve daha fazla takipçisi olan tüm hesaplara Sohbet Odası oluşturma olanağını getiriyoruz. Sohbet Odası kurma olanağını herkese sunmadan önce daha fazla öğrenmeye, Sohbet Odası kullanımını kolaylaştırmaya ve insanların harika bir kitleyle keyif almasına odaklandık” ifadelerini kullandı.  

Crawford; işin güvenlik tarafına da büyük önem verdiklerini kaydederken kullanıcıların, sohbet odalarına ev sahipliği yaparken ve katılırken kendilerini güvende hissetmeleri için ‘host’ ve konuşmacılara özel güvenlik kontrolleri oluşturduklarını da anlattı. Crawford, konuya ilişkin açıklamasında “Örneğin, sunucu olarak, konuşamacıların sesini kapatabilir ve mikrofonlarını kaldırabilir veya Sohbet Odasından tamamen kaldırabilirsiniz. Yakın zamanda, sunucuların aynı anda tüm konuşmacıları sessize alma imkanı ve daha kolay Sohbet Odası yönetimi için yeni bir yönetim sayfası ekledik. Herkes Sohbet Odasındaki diğer kişileri bildirebilir ve engelleyebilir veya Sohbet Odasını bildirebilir. Ayrıca, engellediğiniz kişiler yönettiğiniz yaptığınız bir Sohbet Odasına katılamazlar ve engellediğiniz biri katıldığınız bir Sohbet Odasında konuşuyorsa etiketler ve uyarılar görürsünüz” ifadelerine yer verdi.  

Twitter ‘Spaces’ özelliği nasıl çalışıyor? 

Twitter Spaces Özelliği

Twitter, ‘Spaces’ özelliği için bir kullanım rehberi de yayınladı. Aktarılan detaylara göre; iOS ve Android için Twitter’da, takip ettiğiniz birisi ‘Sohbet Odası’ başlattığında veya konuştuğunda, canlı olduğu sürece zaman çizelgenizin üst kısmında mor bir balon olarak görünüyor. Bir ‘Sohbet Odası’na dinleyici olarak katıldığınızda; duyduklarınıza emojilerle tepki verebilir, sabitlenmiş ‘tweet’lere göz atabilir, alt yazılarla birlikte takip edebilir, ‘Sohbet Odası’na tweet veya DM gönderebilir ve konuşma talebinde bulunabilirsiniz. Bir ‘Sohbet Odası’na konuşmacı olarak katıldığınızda ise konuşmanın yanı sıra; tweetleri ‘Sohbet Odası’na sabitleyebilir, söylediklerinizi herkesin takip edebilmesi için altyazıları açabilir ve takipçilerinizin katılabilmesi için ‘Sohbet Odası’na tweet atabilirsiniz. Bir ‘Sohbet Odası’ oluşturduğunuzda, kontrol sizde olur ve kimin konuştuğunu, konuları veya titreşimi kontrol edersiniz. 

İşte TwitterSpaces’ için üzerinde çalışılan yeni özellikler! 

Twitter Spaces Özellikler

Twitter ‘Spaces için üzerinde çalışılan yeni özellikler ise şu şekilde: 

-Biletli Sohbet Odaları: Sunucular konuşma, bağlantı ve eğlence amaçlı ‘Sohbet Odası’ yaratmak için zaman ve çaba harcıyor. Bu nedenle Twitter, sunucuların parasal destek alarak yarattıkları deneyimler için ödüllendirilmeleri üzerinde de çalışıyor ve dinleyicilere en çok önemsedikleri konuşmalara özel erişim sağlıyor. Bu kapsamda; ‘Host’lar, bilet fiyatlarını ve kaç tane satılabileceğini belirleyebilecek. Sınırlı bir grup, gelecek aylarda ‘Biletli Sohbet Odası’na sunuculuk yapabilecek.  

-Hatırlatıcılar: Neyin ne zaman olduğunu takip etmeyi kolaylaştırmak için gelecek haftalarda çıkacak özellikle birlikte, ‘Sohbet Odaları’ için de hatırlatıcılar planlanıp ayarlanabilecek. Bu şekilde kullanıcılar, kaçırmak istemedikleri sesli sohbetleri daha iyi takip edebilecek. 

-Başkalarıyla birlikte sunuculuk yapma: Konuşmacıları ve katılımcıları yönetmeye yardımcı olmak ve ayrılmanız gerekirse sunucularınızdan birine sunuculuğu devretmek için Twitter, platforma diğer insanlarla birlikte sunuculuk yapma özelliği de ekleyecek. 

-Daha iyi erişilebilirlik: Canlı altyazılarda; duraklatılabilmeleri, özelleştirilebilmeleri ve daha doğru olabilmeleri için iyileştirmeler yapılacak.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Twitter, ‘Spaces’ Özelliğinin Masaüstü Web Sürümüne de Geleceğini Doğruladı! 

Twitter Clubhouse Benzeri Spaces Özelliğini Android Ekosisteminde Test Etmeye Başladı

Twitter Clubhouse Benzeri Spaces Özelliğini Android Ekosisteminde Test Etmeye Başladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz