Uzaktan Çalışma için Wi-Fi 6 teknolojisi ve Nebula Çözümü

Zyxel Networks Türkiye Kanal Satış Müdürü Ömer Faruk Erünsal bir araya gelerek iş ve eğitim süreçleri için verimli internet ile bulut çözümlerini konuştuk. Erünsal, Wi-Fi 6 teknolojisi ile bulut tabanlı ürünlere dikkat çekiyor ve bu çözümler ile verimli bir uzaktan çalışma sistemi kurulabileceğini ifade ediyor. İşte bireyler ve küçük işletmeler için güvenli ve verimli çalışma için dikkat edilmesi gereken hususlar

Uzaktan çalışma dönemiyle her birimiz işlerimizi online kanallardan yerine getirmeye başladık. Bu durum teknolojinin büyük bir faydası olarak hayatımızı şekillendirse de aynı zamanda bir takım yeni ihtiyaçları doğurdu. Şirketlerimizde profesyonel internet altyapıları ile işlemlerimizi kolaylıkla ve güvenle yaparken uzaktan çalışma ve eğitimle bu işleri evlerimizden kendi imkanlarımızla yapmaya çalıştık.

Bu dönemde birçok insan verimsiz internetten ve siber saldırılardan muzdarip oldu. Kullanıcıların uzaktan erişim ihtiyacı, online toplantılar, veri yükleme ve indirme gibi işlemler kullanılan internet miktarını artırdı. Bu dönemde ayrıca sahip olduğumuz bağlantının ne denli verimli olduğunu da düşünmeye de başladık.

Türkiye’nin internet altyapısı bakımından verimsiz ve pahalı bir ülke olduğu biliniyor ve bu konu çokça tartışılıyor. Bu, ancak kamu kaynakları tarafından ve ilgili altyapı hizmet sağlayıcılarının atacağı adımlarla iyileştirilebilir. Ancak bir de kendi imkanlarımızla alacağımız bazı önlemler, kullanacağımız yeni ürün ve hizmetler var. Bu teknoloji ve ürünler daha verimli bir internet sağlarken verilerimizi de güvende tutmamızı sağlıyor.

Zyxel Networks Türkiye Kanal Satış Müdürü Ömer Faruk Erünsal

Zyxel Networks Türkiye Kanal Satış Müdürü Ömer Faruk Erünsal ile bir araya gelerek tüm bu süreçleri detaylı bir şekilde konuştuk. Hem şirketin bu dönemde önceliklerini nasıl şekillendirdiğini hem de ortaya koyduğu yeni ürün ve hizmetlerin tüketiciye neler vadettiğini dinledik.

Pandemi dönemde temassız teknolojilerin, online ticaretin, online konferans sistemlerinin, bulut bilişimin ne denli önem kazandığını gördük. Bu dönemde birçok şirket önceliklerini, ürünlerini ve iş yapış biçimini değiştirdi. Zyxel de bunlardan biri… Ömer Faruk Erünsal, tüketicilerin eğilimlerindeki değişime bağlı olarak Zyxel Networks’ün de bir dizi değişikliğe gittiğini ve yeni odaklar belirlediğini ifade ediyor.

“Wi-Fi 6 teknolojisi hız konusunda ciddi fark yaratıyor!”

Wi-Fi 6 Teknolojisi hız konusunda ciddi fark yaratıyor

“Bazı ürünlerimize daha fazla odaklandık ve ihtiyaç olan güncellemeler ile iyileştirmeler yaptık. Örneğin bu dönemde çalışma hayatında hibrit bir sisteme geçiş ile Wi-Fi cihazlarının önemi de oldukça arttı. Piyasada bulunan ve birden fazla cihazı aynı anda destekleyemeyen Wi-Fi cihazları, ağın yavaşlamasına ve çalışanların verimliliğinin azalmasına neden oluyor. Bu noktada, Wi-Fi 6 teknolojisi özellikle hız konusunda ciddi anlamda fark yaratıyor. Zyxel’in akıllı anten teknolojisi ise bunu daha da iyi hale getiriyor ve erişim noktasına bağlanan herkesin, her an mümkün olan en iyi sinyal gücünü ve hızını almasını sağlıyor.” diyen Erünsal, şirketin ortaya çıkan bu ihtiyaca bağlı olarak Wi-Fi 6 destekli ürün ailesinin genişletildiğini duyurdu.

“Nebula Together Güvenli İş Süreçleri için Çözümler Sunuyor”

Nebula Together Güvenli İş Süreçleri için Çözümler Sunuyor 

Bu dönemdeki bir diğer önemli odak noktası da bulut tabanlı iş çözümleri oldu. Bu çözümler hem verilere erişimi kolaylaştırıyor hem de daha güvenli bir altyapı sağlıyor.

“Ev ve iş ağlarındaki güvenlik risklerinin artmasıyla biz de bu dönemde çözümlerimizi, ağın yetkisiz girişlere tamamen kapatılması odağında geliştirmeye çalışıyoruz. Bu noktada bilinmeyen tehditlerin yayılmasını önlemedeki en etkili çözümlerden biri olan, ATP Güvenlik Duvarı serimizin Sandboxing özelliği, genellikle iyi gizlenmiş zararlı kodlar içerebilecek dosyaları tanımada kullanılıyor. Yine uzaktan ağ yönetiminin önem kazandığı bu dönemde en önemli diğer odağımız Nebula platformumuz oldu. Nebula platformumuzu, evden ve uzaktan çalışanların sayısının artmasıyla birlikte kurumların daha esnek çalışma modellerini destekleyebilmeleri için gerekli birçok gelişmiş özellikle donattık.”

Ömer Faruk Erünsal, şirketin bu dönemde mevcut ve yeni çözümleriyle temel hedeflerinin operasyonların güvenle ve sekteye uğramaksızın sürdürülmesini sağlamak olduğunu ifade ediyor. Bu noktada birçok şirketin bulut tabanlı ürünler kullanmaya başlamasının Zyxel’i yeni adımlar atmaya teşvik eden önemli bir etken olduğunu belirtiyor.

“Odak Çalışma Alanımız Wi-Fi 6 ve Bulut Tabanlı Çözümler”

Pandemi ile uzaktan çalışmanın yaygınlaşması, çalışanların iş yaşam dengesi ile ilgili önceliklerini ve beklentileri değiştirdi. Bazı çalışanlar tam mesai ofise dönmeyi beklerken, bazıları uzaktan çalışmanın kalıcı hale gelmesini istiyor. Bir buçuk seneyi aşkın bir süredir devam eden bu süreç, işveren tarafında herkesin tercihine göre, verimliliği ve motivasyonu artıracak hibrit bir çalışma modelini gerekli kılıyor.

Erünsal, online sistemlerin sunduğu konfor ve ayrıca tüm taraflar için masrafların düşmesi sayesinde pandemi sonrasında da hibrit çalışma modelinin kalıcı olacağını söylüyor. Bu sebeple birçok şirketin yeni döneme adapte olmak için BT altyapılarında bazı güncellemeler yaptıklarını, bulut bilişime teknolojilerine yatırım yaptıklarını ifade ediyor ve özellikle hibrit bulut ve çoklu buluta ciddi bir ilgi olduğunun altını çiziyor.

“Bu ilgi, dijitalleşmede hızlı adımlar atmak isteyen şirketlerin hem esneklik arayan hem de maliyet tasarrufu getirecek çözüm arayışından kaynaklanıyor. Diğer yandan hibrit çalışma modelinde uzaktan yönetilebilen ağların, basitçe çok sayıda ağın istediğiniz her noktadan kolayca yönetilebilmesini sağlaması da bulut tabanlı çözümleri kıymetli kılıyor. Bununla birlikte ağın yavaşlamasına ve çalışanların verimliliğinin azalmaması için güçlü bir internet erişimi şart. Bu noktada da ilk soruda bahsettiğim WiFi 6 teknolojisinin bir kez daha altını çizmemiz gerek.

Uzaktan çalışma döneminde verimli ve güvenli bir ağ yönetimi için bulut tabanlı ürünlere ve WiFi 6 destekli cihazlara ilginin artmasıyla biz de odağımıza bu iki alanı aldık.  WiFi 6 destekli ürün ailemizi geliştirirken, Nebula platformumuzun da yeteneklerini geliştirdik. Uzaktaki çalışma ortamlarının, zorlu ağ mimarilerin yönetim ve güvenlik karmaşasını ortadan kaldıran Nebula platformumuz tüm ağ yönetiminin tek bir platform üzerinden verimli ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesine olanak tanıyor.”

Veri Güvenliği için Zyxel SecuExtender Çözümü

Pandemi öncesinde verileri güvende tutmak nispeten kolaydı. COVID-19 ile evden çalışma yaygınlaşınca, kişisel cihazların kurumsal ağlara katılımı arttı, uzak bağlantılar kurularak sistemlere giriş yapıldı. Bu değişiklikler saldırı yüzeylerini önemli ölçüde büyüttü. Bu durumda risklerin ciddi oranda arttığına değinen Erünsal, işletmelere güvenli bir ağ oluşturmak için bulut tabanlı çözümlere yönelmelerini tavsiye ediyor. Yine güvenli ve kesintiye uğramayacak bir bant genişliği için firewall ve VPN çözümlerini de öneriyor.

“Bir cihazı şirket ağından bir kez çıkarıp yeni sabit ve WiFi ağlarına bağladığınızda, riskler artıyor ve kapsamı genişliyor. Uzaktan ya da hibrit çalışma modellerinin yaygınlaşması ile veri güvenliği risklerinin arttığı bir çalışma yaşamında işletmeler güvenli bir ağ oluşturmak için bulut tabanlı çözümlere yönelmeliler. Yine güvenli ve kesintiye uğramayacak bir bant genişliği için firewall ve VPN çözümlerini tercih etmeliler.” diyor.

Şiket ayrıca bir diğer çözümü olan Zyxel SecuExtender VPN ile güvenli bir uzaktan çalışma deneyimi için kurumların yanında yer alıyor. Bu sayede Nebula Kontrol Merkezi’ndeki yeni temel özelliklerden faydalanılırken, SecuExtender, evde veya ofis dışında çalışanlar için iki faktörlü kimlik doğrulama ve tünel koruması sağlamak için masaüstü veya dizüstü bilgisayarlar dahil olmak üzere uç noktalara kurulabiliyor. Ağ yöneticileri, Nebula’ya SecuExtender’ı ekleyerek, artık tüm uç noktaların güvenliğini merkezi biçimde yönetebilir ve konum bağımsız olarak farklı ağlarda aynı güvenlik politikalarını kolayca uygulayabiliyor.

Tüm Ağ İhtiyaçları için Uçtan Uca Çözüm: Nebula

Nebula platformu tüm ağ ihtiyaçları için geliştirilmiş uçtan uca bir çözüm. Sahip olduğu gelişmiş özellikleri sayesinde esnek olarak birçok farklı kullanım alanı sunuyor ve işletmelere esneklik ve maliyet avantajı sağlayan özellikleri ile öne çıkıyor.

BT ekibi sınırlı kaynaklara sahip olan ya da hiç bulunmayan kurumlar, Nebula platformuyla zahmetsiz şekilde ağ yönetimini gerçekleştirebiliyor. Tak çalıştır mantığı sayesinde, hiçbir teknik bilgi gerekmeksizin hızlı kurulum sihirbazı aracılığıyla kurulum yapabiliyor.

Zyxel Networks Türkiye Kanal Satış Müdürü Ömer Faruk Erünsal “Örneğin birden çok şubeye sahip olan zincir mağazalar ise her bir şubedeki yapılandırmaları tek tek yapmak yerine Nebula Kontrol Merkezi (NCC) üzerinden tek bir merkezden kolayca senkronize edebilir, VPN bağlantısı oluşturabilir ve tüm ağların kurulum ile yönetimini gerçekleştirebilir.” diyor.

Nebula, üniversiteler, kolejler, hastaneler ve oteller gibi çok kullanıcılı yoğun ağların yönetim ve kontrol süreçlerini de ciddi şekilde kolaylaştırıyor. Wireless Health özelliği sayesinde kablosuz ağ optimizasyonunu otomatik olarak gerçekleştirebiliyor. Çok sayıda uzaktan çalışan tarafından bağlanılan kurumsal ağların güvenliğini de Remote Access Point (RAS) ve iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) teknolojileriyle sağlıyor. IPTV altyapısına sahip olan kurumlar, Nebula’nın gelişmiş IPTV raporlama özellikleri sayesinde tek bir platform üzerinden işlerine dair kanal izlenme oranlarına kadar detaylı verilere ulaşabiliyor.

İşletmeler için Siber Güvenlik Önlemleri 

Uzaktan çalışma ve hibrit modelleriyle siber güvenlik çok daha önemli bir hale geldi. Siber saldırganlar için önemli ve kolay hedef olan işletmeler / KOBİ’ler basit bazı çözüm ve hizmetler ile verilerini güvence altına alabilir. Bu alandaki önerilerini sıralayan Zyxel Networks Türkiye Kanal Satış Müdürü Ömer Faruk Erünsal işletmeler için şu tavsiyelerde bulundu:

“Tehdit aktörlerinin en önemli hedeflerinin başında e-posta sunucuları geliyor. İşletmelerin bu noktada e-posta güvenliği konusuna dikkat etmeleri ve doğru çözümleri sistemlerine entegre etmeleri gerek. Zyxel’in yeni ürünü Bulut E-Posta Güvenliği (CES), işletmelerin ağ yöneticilerine, dağıtılmış işgücünü artan tehditlerden korumak için kapsamlı bir bulut tabanlı e-posta güvenlik çözümü sağlıyor. İşletmeleri saldırılara karşı korumak için tam donanımlı bir çözüm sunan CES, kötü amaçlı yazılım koruması, kimlik avı koruması, istenmeyen e-posta önleme ve Taşıma Katmanı Güvenliği (TLS), şifrelemesi gibi alt çözümleri kapsıyor.

Bununla birlikte pandemide aniden değişen çalışma pratikleri, işletmelere ağ güvenliği seviyelerini optimal düzeyde tutmak, kısıtlı bütçe ve BT kaynağını doğru alanlarda kullanmak gibi yeni zorluklar getirdi. İşletmelerin bu zorlukların üstesinden gelmek ve bağlantıların güvenliğini sağlamak firewall ve VPN kullanımı önem kazanmış durumda.

Zyxel son olarak kurumların firewall seçeneklerini artırmak için geniş USG FEX serisine iki yeni firewall ekledi. Bunlardan ilki olan USG FLEX 100W, dahili WiFi özelliğine sahip giriş seviyesi bir firewall ürünü; USG FLEX 700 ise aynı anda 800 cihaz bağlantısını destekleyen ileri seviye bir çözüm olarak işletmelere sunuluyor. USG FLEX, kurumlar için güçlü ve ölçeklenebilir ağ güvenliği sağlamanın yanı sıra, tek bir kutuda VPN uzaktan erişim, WiFi Access Point yönetimi ve kapsamlı hotspot paylaşım kabiliyetleri sunuyor. Zyxel’in yüksek performanslı, kullanımı kolay, Nebula uyumlu wireless access point’leri, network switch’leri ve firewall’larından oluşan güçlü portföyü, müşterilerin Nebula bulut yönetimli çözümünün sağladığı avantajları anlamalarına yardımcı olmak için tasarlandı. Çözüm, kullanıcıların birden çok dağıtılmış ağı tek bir sezgisel platformdan yönetmesine, izlemesine ve güvenliğini sağlamasına olanak tanıyor.

Bulut tabanlı hizmetler, uzaktan çalışanlar ve kişisel (BYOD) cihazlar ve IoT cihazları gibi şirket ağına gelen dışarıdan bağlantıların artması, ağın tehlikeye atılabileceği sayısız yeni yol yaratıyor ve ağ erişimi, yönetim ve güvenlik sorunlarını büyük ölçüde karmaşıklaştırabiliyor. İşletmelerin güvenli ağ yönetimini kolay bir şekilde gerçekleştirebilmesi bir diğer kritik konu.

Bu noktada Nebula platformumuzun aralarında iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) ve Önceden Paylaşılmış Dinamik Kişisel Şifre (DPPSK) de bulunan doğrulama katmanları, ağ erişiminin hızlı ve güvenli kurulmasını sağlıyor. Bu yaklaşım, işletmelerin sıklıkla karşılaştıkları karmaşık sorunlar olmadan, sıfır güven güvenlik ilkesini kolayca uygulamasına yardımcı oluyor. Kullanıcılar, uygulamalar ve gelişmiş içerik filtreleme (DNS / URL) üzerinde gelişmiş kontrollere sahip olan Nebula’nın tam özellikli Birleşik Tehdit Yönetimi (UTM) platformu; kurumlara daha gelişmiş bir koruma sağlıyor. Nebula platformu, ücretsiz faydalanılabilen temel paketiyle kurumların gelişmiş aygıt yönetimi, Security Gateway, Switching ve WiFi özelliklerine tek bir platformdan erişmesine olanak tanır ve işletmelerin müşterilerine düşük maliyetli, hızlı ve ölçeklenebilir bir yaklaşımla üstün hizmet sunmalarını kolaylaştırıyor.”

İlginizi Çekebilir:

Zyxel, Uzaktan Çalışanlar için Hızlı ve Kesintisiz İnternet Deneyimi Sunuyor

Zyxel, Evden Çalışan Profesyoneller ve İçerik Üreticiler İçin Geliştirdiği Yeni ‘Multigigabit Switch’ Modelini Tanıttı! 

WiFi 6 Hem Daha Fazla Hız Hem De Verimlilik Sunuyor

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz