Türkiye, Milli Uzay Programı kapsamında uzaya çıkacak ilk Türk Astronot için gerekli ayarlamalar yapıldı. Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidecek ilk Türk astronot için Axiom Space ile anlaşma sağlandı!

Türkiye, uzay konusundaki çalışmalarına hız kazandırmayı planlamıştı. Bugün, uzaya gidecek ilk Türk astronot için gerekli organizasyonlar tamamlandı. Milli Uzay Programı kapsamında Türk uzay yolcusunun uzay istasyonuna gidişi için Axiom Space şirketi ile anlaşma imzalandı.

Anlaşma, Paris’te 73.’sü düzenlenen Uluslararası Astronotik Kongresi’nde sağlandı. Türkiye’den 6 kurumun katıldığı Kongre’de Türkiye Uzay Ajansı (TUA) da yer aldı. Anlaşmayı, ajansın başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım duyurdu.

Axiom Space Şirketi Twitter Hesabında Paylaştı!

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)’na gidecek Türk astronotun kim olduğu henüz belirlenmedi. Ancak yapılan anlaşmalar kapsamında Axiom Space adlı şirketin, Türk astronotun tüm eğitim ve uçuş hizmetlerini karşılayacağı ifade edildi. Axiom Space, anlaşmadan duyduğu memnuniyeti Twitter hesabında şu ifadelerle duyurdu:

“Axiom Space ve Türkiye, ilk Türk astronotunu uzaya göndermek, Dünya’da ve yörüngede bilimsel gelişmeyi yaygınlaştırmak için tarihi bir anlaşmaya imza attı. Türkiye’nin uluslararası uzay araştırmacıları topluluğuna katıldığını görmekten heyecan duyuyoruz.”

Seçmeler Devam Ediyor!

Türkiye’nin ilk uzay uçuşunu, Cumhuriyet’in 100. yılında gerçekleştirmesi planlanıyor. 2023 yılında gerçekleştirilecek uçuş için astronot seçmeleri devam ediyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise mutluluğunu “hayaller gurura dönüşüyor” cümlesiyle dile getiriyor. Net uçuş tarihi ve eğitim süreci gibi detaylar henüz gizemini koruyor.

Uluslararası Astronotik Kongresi’nde Azerbaycan, Brezilya ve Kolombiya kurumlarıyla iş ortaklığı kuruldu. TUA bu bağlamda Azercosmos, Brezilya Uzay Ajansı ve Kolombiya Uzay Ajansı ile anlaşma imzaladı. Ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri ile niyet mektubu imzalandı. Tüm bu gelişmeler, Türkiye’nin uzay alanındaki görünürlüğünü artırdı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz