Ekolojik dengeyi korumak ve geleceğe katkıda bulunabilmek için Vodafone, Eko-SIM kartları duyurdu. Ekolojik SIM kartlar ile, yüzlerce ton plastikten tasarruf sağlanacak.

Vodafone, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 15 ülkede, geri dönüştürülmüş plastikten üretilen yeni Eko-SIM kartları duyurdu. Yeni SIM kartlar, her yıl plastik üretiminde 320 ton tasarruf, karbon salınımında ise 1.280 ton azalma hedefliyor. Bu da her yıl 12 konteyner dolusu plastikten tasarruf anlamına geliyor.

Vodafone, tüm dünya genelinde çevresel sürdürülebilirlik çalışmalarına devam ediyor. Geçen yıl dünya genelinde yarı boyutlu SIM kartı kullanıma sunan Vodafone, şimdi ise tamamen geri dönüştürülmüş plastikten üretilen SIM kartlarını tanıttı. Aralarında Türkiye’nin de yer aldığı 15 ülkede kullanıma sunulacak SIM kartlar, plastik kullanımını ve karbon emisyonunu önemli oranda azaltıyor.

Eko-SIM kartlar, Aralık ayı itibari ile Türkiye’de kullanıma sunulacak. Kartlar, aşamalı olarak mevcut SIM kartların değiştirilmesi ile yaygınlaşacak. Ancak kullanıcılar, yeni SIM karta geçiş için zorlanmayacak.

vodafone-eko-sim-teknosafari-min

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin, konu hakkında “Vodafone olarak faaliyetlerimizin çevresel etkilerini azaltmaya yönelik sürdürülebilir proje ve programlar hayata geçirmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda, plastik SIM tedariki ihtiyacını da tamamen ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Baktığımızda, çok küçük görünen konuların büyük etkiler yaratabildiğini görüyoruz. Bir SIM kart çok küçük görünse de büyük bir atık geri dönüşümü potansiyeli yaratıyor. Bu farkındalıkla, 2014’te yarı boyutlu SIM kartlara geçiş yapmış ve müşterilerimizin plastik kullanım miktarını azaltmıştık. Önümüzdeki dönemde ise geri dönüştürülmüş  plastikten üretilen Eko-SIM kartlar sayesinde işlenmemiş plastik ihtiyacını ortadan kaldırarak yeni plastik üretimi kaynaklı karbon emisyonundan tasarruf edeceğiz. Eko-SIM karta geçişle birlikte işlenmemiş plastik tüketimini dünya genelinde 320 ton azaltacağız. Bu da 12 konteyner dolusu plastik tasarrufu anlamına geliyor.” şeklinde konuştu.

İlginizi Çekebilir:

Finfree, Türk Hisselerine Erişim Sağlamaya Başlıyor

Türkiye, En Çok Gıda İsraf Eden Üçüncü Ülke

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz