turkiye-israf-istegelsin-teknoafari

Yeni süpermarket uygulaması İstegelsin CEO’su Sedat Yıldırım, Webrazzi Summit 2021’de konuştu. Konuşmasında, Türkiye, en çok gıda israf eden üçüncü ülke bilgilendirmesi yaptı.

Yeni yayınlanan süpermarket uygulaması İstegelsin CEO’su Sedat Yıldırım, girişimcilik konferansı Webrazzi Summit 2021’de konuştu. ‘Gıdanın ve Gıda Perakendeciliğinin Geleceği’ başlıklı konuşmasında, dünya ve ülkemizdeki dev gıda israfı sorununa dikkat çekerken tüm Gıda Perakendecilerine ve tüketicilere bu gidişata el ele dur demek için çağrıda bulundu.

Dünya genelinde her yıl, Türkiye Gaysi Safi Milli Hasılatı’nın 1.4 katını çöpe atıyor. Bu yıl hibrit bir modelle kısıtlı sayıda katılımcıyla offline ve online olarak gerçekleşen etkinlikteki konuşmasında Yıldırım şu şekilde konuştu;

“Her yıl dünyada üretilen gıdanın üçte biri tarladan perakendecilere, işletmelere ve mutfaklarımıza uzanan tedarik zincirinde çöpe gidiyor. Bu israfın değeri yaklaşık 1 trilyon dolara denk geliyor. Türkiye’nin yıllık gayri safi milli hasılasının 1,4 katı her sene çöpe atılıyor. Birleşmiş Milletler gıda israfının iklim krizini beslediğini belirterek büyük uyarılarda bulunuyor.

turkiye-israf-teknosafari

Yapılan araştırmalara göre, eğer gıda israfı bir ülke olsaydı, dünyada ABD ve Çin’den sonra en fazla karbondioksit üreten üçüncü ülke olurdu. Ayrıca gıda israfı dünyadaki suyun azalmasına da neden oluyor. Tüm bu israfın yanında dünyada her gün 25 bin kişi, her yıl yaklaşık 10 milyon insan açlıktan ölüyor. Dünyada 850 milyon insan açlık çekiyor ve her dokuz kişiden biri yatağa aç giriyor. Bu kadar insan açken, gıda israfının bu derecede yüksek olması anlaşılır bir durum değil. Bu noktada başta biz Gıda Perakendecilerine sonra da tüketicilere büyük sorumluluk ve iş düşüyor.”

Türkiye’de yapılan israfın boyutları ile ilgili de açıklamalarda bulunan Yıldırım, her yıl 18.8 ton gıdanın çöpe atıldığını belirtti. En çok israf edilen ürünlerin başında ise meyve, sebze ve ekmek geliyor.

Bunların yanında Yıldırım, Türkiye’nin kişi başına en çok israf eden 3. ülke konumunda olduğunu belirtti. Yıllık ortalama 214 milyar TL ile her yıl milli gelirimizin yüzde 4,1’ini çöpe atıyoruz.  Her gün üretilen 85 milyon ekmekten 6 milyonunu çöpe atıyoruz. Gıda israfı aynı zamanda su, toprak, enerji, iş gücü ve sermaye gibi kaynakların büyük oranda boşa gitmesine neden olurken iklim krizini de besliyor.

İlginizi Çekebilir:

Huawei, Viyana’da Finansal Sonuçlarını Açıkladı

Apple Bağdat Caddesi, 22 Ekim Cuma Günü Açılıyor

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz